Jak umyć przypalony emaliowany garnek?

jak umyć przypalony emaliowany garnek

Na pewno nie ma w świecie takiej gospodyni, u której nigdy nic nie przypaliło się w garnku. Kiedy coś takiego się zdarza, z reguły psuje się i humor, i pokarm, i samo naczynie. Lecz bardzo źle, że należy nie tylko na nowo ugotować jedzenie, ale i myśleć nad tym, jak szybko umyć garnek, co się przypalił? Przecież tak się nie chce żegnać ze swoim ulubionym naczyniem, więcej tego, jeśli on kosztuje niemałych pieniędzy.

Wiele osób stawiają pytanie, jeśli spalił się emaliowany garnek, jak umyć go tak, by nie uszkodzić delikatnej powierzchni? Przecież trzeć szczotką do czyszczenia, czy stosować różne proszki do usunięcia brudu z takiej powierzchni kategorycznie nie wolno. Nie warto rozpaczać, jeszcze nie wszystko jest utracone, istnieje dużo innych sposobów rozwiązania takiego problemu. Niżej o nich teraz ci opowiemy.

Jak umyć bardzo przypalony garnek?

Wiele gospodyń popełniają błąd, kiedy zaczynają od razu brać gąbkę, czy szczotkę do czyszczenia i trzeć co jest siły uszkodzone miejsca naczynia. Pierwsze co należy zrobić, kiedy zdjęłaś garnek z kuchenki i usunęłaś swój zepsuty pokarm – zalać go wodą pokojowej temperatury. Nie trzeba zalewać zimną wodę, emalia tego nie lubi.

Teraz rozpatrzymy jeden z wariantów, jak umyć przypalony emaliowany garnek. Dlatego należy rozwieść w wodzie sól z rozliczenia: na 1 litr wody – 2 łyżki soli, potem starą wodę zlać i zalać słoną. Teraz to wszystko można stawić na kuchenkę i gotować, aż spalone resztki jedzenia nie zaczną samodzielnie odstawać. Kiedy na dole wszystko się oczyści, brudną wodę należy zlać, a garnek dokładnie wypłukać i przetrzeć suchym ręcznikiem.

Nie gorzej ze spalonym sprawia się i zwyczajny piorący środek. Jego wystarczy tylko wlać do garnka, zalać czystą wodą i całą tą "wybuchową" mieszankę ugotować. Odpowiednio po takiej obróbce ,naczynie należy rzetelnie umyć.

Jak umyć spalone reszty z garnka za pomocą sody oczyszczonej?

Ta metoda jest bardzo prosta. Po "wypadku" należy zalać garnek ciepłą wodą. Dodać do wody 4 łyżki zwykłej sody oczyszczonej i zostawić to wszystko na noc. Rano postawić garnek na ogień i gotować zawartość 1,5 – 2 godziny. Zdarza się, że po tym wszystkim spalone resztki nie odeszły, wtedy zabieg można powtórzyć, ugotowawszy dla tego nowy rozczyn sody.

Ponieważ umyć przypalony emaliowany garnek można tylko za pomocą miękkich szczotek, o metalowych szczotkach do czyszczenia należy zapomnieć. W przeciwnym razie emalia poważnie się uszkodzi, przez co podczas późniejszego gotowania pokarm będzie zawsze przypalać się.

Jak umyć z przypalonego emaliowanego garnka żółty nalot?

Tu tak samo wszystko jest bardzo proste. Wystarczy nabrać do garnka wody i dodać do niej octu z rozliczeniem: na 1 litr wody – 5 łyżek stołowych octowego kwasu. Postawić garnek na ogień i gotować wszystko 2–3 godziny.

Ponieważ czasami umyć bardzo przypalony garnek wychodzi nie bez śladów i na dnie często zostają zauważalne plamy, dla nadania czystości naczyniu nierzadko wykorzystują chlor.

Wystarczy wlać trochę wybielacza do garnka z wodą i zagotować. Po takim zabiegu należy przypalony emaliowany garnek bardzo rzetelnie umyć garnek.

Jak umyć przypalony emaliowany garnek bez użycia środków chemicznych?

Jak to nie zadziwiające, lecz prosta cebula może pomóc ci w tej niełatwej sprawie. Wystarczy nalać do naczynia, które przypaliło się wody, wsypać do niej skórkę od paru cebul i gotować przez 2 minuty.

Aby odświeżyć dno po starannym czyszczeniu, pięknym pomocnikiem w tej sprawie będzie skórka jabłek. Należy położyć oczyszczenia od jabłek do garnka, zalać ich wodą, dodać sok z jednej cytryny lub kwasku cytrynowego i gotować przez kilka minut.

 
Powiązane artykuły:
Sposoby na zmywanie naczyń bez użycia środków do mycia – pozbywamy się chemii!
Dziś ledwie wyobrażamy sobie mycie naczynia bez całej armii piorących środków, które według reklamy,rozcieńczają najbardziej odporny tłuszcz i obmywają do blasku. Jak umyć naczynie bez chemii?
Jak się napewno pozbyć muszek w kuchni?
Malutkie czarne muszki na kuchni – prawdziwa bieda dla gospodyni. Pojawić się one mogą od nieschowanych owoców do lodówki, a pozbyć się od nich nie jest prosto. Jak wywieść muszki z kuchni? O tym opowie nasz artykuł.
Jak usunąć wapienny osad z czajnika elektrycznego?
Elektro-czajniki dawno zajęły poczesne miejsce w naszych domach dzięki wygodzie użycia, jednak jest u ich słabe miejsce, zdolne wywieść ich z roboczego stanu – to nawar. Jak pozbyć się od osadu? O tym czytamy dalej.
Jak usunąć zapach z kuchenki mikrofalowej?
Prawie u każdego dziś jest kuchenka mikrofalowa i wielu jest znajoma sytuacja, kiedy zza bryzgów pokarmu w piecu pojawia się nieprzyjemny zapach. Jak pozbyć od zapachu w kuchence mikrofalowej? O tym opowie artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty