Jak uniknąć 13 podstawowych błędów, popełnianych przez początkujących na siłowni?

1. Na początku określamy cel

Gdy zabieramy się do jakiejś sprawy, na początku określamy cel – to samo, jeśli chodzi o treningi. Musisz określić, jakich chcesz osiągnąć wyników, ćwicząc na siłowni. Co warto pamiętać o celach sportowych:
- Musi być konkretnym (na przykład pozbyć się ileś kilogramów, zmniejszyć objętość rąk na ileś centymetrów).
- Określiwszy cel, musisz określić rozsądne terminy jego realizacji.
- Nie warto określać nowego celu, jeśli nie osiągnąłeś poprzedniego.
2. Notujemy wyniki

W tym celu weź notatnik, w którym musisz zapisać:
- Początkową wagę i wymiary;
- Wagę i wymiary, do których dążysz;
- Schemat treningu (wszystkie ćwiczenia z ilością powtórzeń);
- Ilość powtórzeń, które realnie możesz wykonać, etc.
Oprócz tego, takiego typu notatki – wspaniała motywacja, aby nie opuszczać zajęć.
3. Poprawnie się odżywiamy

Aby nasze ciało nigdy nie sprawiło nam przykrości zbędnymi kilogramami, musimy poprawnie się odżywiać: co 2-3 godziny małymi dawkami. To zabezpieczy nasycenie, nawet jeśli za jednym razem spożywać 400-500 kcal (to lepiej niż spożywać 2 posiłki po 1000-1500 kcal).
4. Obowiązkowa rozgrzewka

Rozgrzewka jest bardzo ważna, ponieważ:
- Pomaga unikać urazów i bólu mięśni;
- Rozgrzewa stawy;
- Przygotowuje ciało do wykonania bardziej skomplikowanych ćwiczeń;
- Normalizuje oddychanie;
- Zwiększa giętkość naszego ciała.
"Mało czasu na trening" – to nie jest żadne usprawiedliwienie. Najlepiej w czasie treningu dobrze się rozgrzać i zrobić kilka fitness-ćwiczeń, niż później z trudem się poruszać.
5. Trenujemy wszystkie części ciała

Jeśli będziesz robić brzuszki, a natomiast zapomnisz o plecach, dojdzie do dysbalansu mięśniowego, który negatywnie wpłynie na figurę. Dlatego należy ułożyć zbilansowany program, który będzie się składać:
- Na początku ćwiczenia na wzmocnienie mięśni ciała;
- Następnie ćwiczenia na strefy problemowe.
6. Stopniowość – nasz przyjaciel

W czasie treningu stopniowość – bardzo istotny czynnik. Ponieważ na początku musimy przyzwyczaić ciało do ćwiczeń, aby się przyzwyczaiło do obciążeń. Tylko później możemy zwiększyć (stopniowo) intensywność i obciążenia.
7. Masz problem – do trenera

Jeśli nie ma żadnych praktycznych zajęć fitnessowych (nie uwzględniamy literaturę przeczytaną na temat ćwiczeń), aby poprawnie zaplanować zajęcia z uwzględnieniem twoich szczególności i celów, warto wykonywać treningi z zawodowym trenerem. Oceni ogólny stan fizyczny, określi obciążenia, porządek wykonania ćwiczeń, czas zajęć.
8. Nie wykonujemy ćwiczeń na głodny żołądek

W innym wypadku w czasie treningu można zemdleć. Godzinę-dwie przed treningiem należy spożyć nie pokarm białkowy, a węglowodany (na przykład, pieczone ziemniaki, chleb zbożowy). Dlaczego przed treningiem organizm nie potrzebuje białka (ryba, mięso): taki pokarm organizm ludzki trawi około 3-4 godzin, dlatego trudno ci będzie wykonywać ćwiczenia. Jeśli nie udało ci się zjeść, to możesz zjeść banan lub wypić szklankę soku.
9. Pijemy w czasie treningu

Jeśli w czasie zajęć nie pić, to może dojść do odwodnienia organizmu. W takim wypadku ćwiczenia będą bezskuteczne. Dlatego robimy kilka łyków każde 15-20 minut.
10. Poprawnie oddychamy

"Jak potrafię, tak i oddycham" – tak nie może być. Oddychanie jest bardzo istotnym czynnikiem, w czasie różnego oddychania działają różne mięśnie.
Poprawna technika oddychania:
- Wdychamy nosem (w czasie rozluźnienia);
- Wydychamy ustami (w czasie obciążenia).
11. Wykonujemy ćwiczenia z maksymalną amplitudą

Czyli z amplitudą, maksymalnie możliwą w czasie wykonania określonego ćwiczenia (na przykład, w czasie przysiadów prostujemy nogi): tylko w taki sposób można w całości obciążyć ciało, gdy nasze mięśnie będą się kurczyć i rozciągać.
12. Żadnego szybkiego tempa

W innym wypadku naruszysz technikę wykonania ćwiczeń, w wyniku czego może dojść do obrażeń. W taki sposób się dzieje, gdy człowiek się zmęczył i chce jak najszybciej skończyć robić ćwiczenia. Co robić: wykonywać świadomie każde ćwiczenie od początku do końca.
13. I jasna rzecz, odpoczywamy

W czasie codziennych i trudnych ćwiczeń nie można osiągnąć dobrych wyników, ponieważ do wyrobienia i wzmocnienia mięśni dochodzi nie w czasie treningu, a w czasie odpoczynku. Idealna przerwa między treningami – 1-2 dni, w czasie których można wykonywać ćwiczenia cardio lub ćwiczenia na rozciąganie.