Jak uprawiać grzyby na działce?

jak uprawiać grzyby na działce

Działka może być miejscem, w którym można uprawiać nie tylko rośliny ogrodowe, ale również grzyby – przy czym nie tylko pieczarki i boczniaki, ale również grzyby leśne. Wiele z nas chciałoby się dowiedzieć, jak prawidłowo uprawiać grzyby na działce?

Grzyby na działce można uprawiać jak w szklarni, tak i bezpośrednio w gruncie. Sposób ich uprawy będzie zależeć od tego jakie miejsce wybierzesz.

Jak uprawiać grzyby na działce z grzybni?

Uprawa grzybów w szklarni da możliwość zebrać około 30 kg grzybów z 1 m2. W ciągu roku proces można powtórzyć od 1 do 7 razy. Głównym warunkiem jest zachowanie odpowiedniego reżimu temperaturowego, wilgotności i oświecenia. W postaci podłoża najlepiej wykorzystać glebę leśną. Jeśli nie ma takiej możliwości, do gruntu dodają opiłki. Temperatura powietrza powinna wynosić +22 stopnie Celsjusza. Grzybnię można kupić albo zrobić samodzielnie. Przerośnięte grzyby należy drobniutko pokroić, zalać wodą i odstawić na dobę. W tym czasie w wodzie powstaną spory. Grzybnię wlewamy do gleby. Z góry nasypujemy 1 cm warstwę podłoża. Następnie w szklarni należy zachowywać odpowiednią temperaturę, wietrzenie i podlewanie.

Jak uprawiać grzyby w ogródku?

Miejsce na uprawę grzybów należy wybierać nienasłonecznione, najlepiej stronę północną. Nad grządką umieszcza się osłonę przed deszczem, słońcem. Jeśli chodzi o kompost, to lepiej wziąć nawóz koński lub kurzy. Gotowany jest w ciągu 30 dni w kilka etapów. Nawóz należy przetrząść, dodać mocznik z wodą gorącą, uszczelnić. Po upływie 10 dni nawóz powtórnie należy przetrząść, dodać kredy, uszczelnić po bokach. Po upływie kolejnych 10 dni dodajemy super fosfat, dobrze uszczelniamy i zostawiamy do całkowitego dojrzewania.

Grządkę na grzyby dzielimy na kilka części o rozmiarach 20x20 cm. Rozgrzany do +20-25 stopni kompost układamy w warstwę o grubości 35cm. Głębokość otworów na grzybnię powinna wynosić około 5cm. Po wysadzeniu grzybnie zasypujemy ziemią, podlewamy i osłaniamy folią. Po upływie 20 dni pojawia się grzybnia. Folię zdejmujemy, grządkę na 3-4 cm przysypujemy torfem. Po upływie 25 dni można zbierać urodzaj. Przestrzegając owych zasad będziesz wiedziała w jaki sposób uprawiać grzyby na działce.

 
Powiązane artykuły:
Jak pędzić cebulę na szczypior na parapecie?
Brak słonecznego światła, ciepła i witamin w zimie zdolne stać się przyczyną pojawienia różnych problemów ze zdrowiem. I jeśli na słońcu zaważyć w żaden sposób nie możemy to na przykład można zacząć hodować szczypior na parapecie.
Zioła zimą na parapecie dla początkujących
W zimną porę roku pytanie uzupełnienia racji świeżymi warzywami i owocami staje się zwłaszcza aktualnym. Przecież w tym czasie na działce już nic nie rośnie. Wyjściem może stać się domowa hodowla natki na parapecie.
Jak uprawiać koper na parapecie?
Żeby świeża natka zawsze była pod ręką, nieobowiązkowo regularnie kupować ją w sklepie. Urodzaj witaminowej natki – pietruszki, kopru, cebuli – można otrzymywać na mini grzędzie po prostu w domu.
Jak uprawiać orzeszki ziemne na działce?
Wiele osób uważają za południowy orzech arachid, między tamtym ta roślina familii bobowych, która doskonale rośnie i w warunkach średniej smugi. Na życzenie jego łatwo można wyhodować. Jak wyhodować na działce arachid? O tym opowie nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty