Jak uprawiać koper na parapecie?

jak uprawiać koper na parapecie

Cudownie jest, gdy możesz mieć pod ręką wszystkie zioła podczas robienia sałatki lub innych dań. W tym celu musisz uprawiać koper na parapecie. Nawet zimą będziesz mogla spożywać świeże zioła i cieszyć się aromatem i smakiem kopru.

Uprawa kopru zimą na parapecie

Wiele gospodyń domowych zastanawia się nad tym, w jaki sposób uprawiać koper zimą na parapecie, aby zawsze mieć pod ręką świeże zioła. Warto powiedzieć o tym, że to jest dosyć proste. Koper jest rośliną niewybredną i nawet w pudełku lub doniczce wyrośnie bardzo puszysty krzew. Najgłówniejsze – dobrać odpowiednią odmianę uprawną. Musi to być niewybredna odmiana, szybko dojrzewająca. Doświadczeni ogrodnicy zalecają wybrać koper Fantazos – odmianę średnio-późną. Jest niewybredny, odporny na choroby i nagłe zmiany temperatury. Również do uprawy w domu odpowiadają takie odmiany jak Richelieu, Grenade.

Również musisz dobrać odpowiednią ziemię. Idealnie pasuje podłoże do roślin doniczkowych, wymieszane z glebą ogrodową.

Jak uprawiać koper zimą na parapecie?

Na początku musisz przygotować duże naczynie, aby koprowi nie było za ciasno. Nie zapomnij o organizacji odpowiedniego drenażu: na dno doniczki lub pudełka wsypujemy 2-3 cm warstwy drenażu z keramzytu.

Nasiona kopru wrzucamy do ciepłej wody i odstawiamy na jedną dobę. Jeśli masz taką możliwość to warto zabezpieczyć dostęp tlenu za pomocą kompresora.

Wysiewamy nasiona do wilgotnej ziemi, jednak nie zapychamy ich do podłoża, a po prostu nasypujemy na powierzchnię. Norma wysiewu – 0.3 g na 10 cm2. Można zrobić nieduże otwory, podlać wodą, wrzucić do nich nasiona, nasypać suchej ziemi.

Z góry naczynie osłaniamy folią i na tydzień odstawiamy do ciemnego miejsca. Temperatura powietrza – na poziomie +20 stopni. Po upływie tygodnia koper umieszczamy na parapecie, najlepiej zabezpieczyć koper dodatkowym oświetleniem za pomocą lamp światła dziennego.

Pielęgnacja kopru, uprawa z nasion na parapecie

koper na parapecie z nasienia

Koper należy regularnie podlewać, raz w 2 tygodnie zasilać roślinę nawozem mineralnym. Aby koper nie więdnął, co odbywa się przy temperaturze +18 stopni, będzie potrzebował dodatkowego oświetlenia dziennego niemniej aniżeli 5h na dobę.

Po upływie 4-5 tygodni będziesz mogła zjeść pierwszy własny urodzaj. Na pytanie, ile rośnie koper na parapecie, można odpowiedzieć w następujący sposób: ponieważ koper jest rośliną jednoroczną, to on będzie rosnąć tylko w ciągu kilku miesięcy. Następnie będziesz musiała wszystko rozpocząć od nowa. Aby nie robić długich przerw, sadź koper do innych pojemników, aby dochodziło do płynnej wymiany.

 
Powiązane artykuły:
Zioła zimą na parapecie dla początkujących
W zimną porę roku pytanie uzupełnienia racji świeżymi warzywami i owocami staje się zwłaszcza aktualnym. Przecież w tym czasie na działce już nic nie rośnie. Wyjściem może stać się domowa hodowla natki na parapecie.
Jak pędzić cebulę na szczypior na parapecie?
Brak słonecznego światła, ciepła i witamin w zimie zdolne stać się przyczyną pojawienia różnych problemów ze zdrowiem. I jeśli na słońcu zaważyć w żaden sposób nie możemy to na przykład można zacząć hodować szczypior na parapecie.
Jak uprawiać grzyby na działce?
Prawie każdy letnik hoduje na swojej działce kwiaty i warzywa, a oto zająć się hodowlą grzybów decydują się jednostki. Między tamtym, proces hodowli grzybów nie jest tak i złożony, chociaż i wymaga pewnych wiedz.
Jak uprawiać orzeszki ziemne na działce?
Wiele osób uważają za południowy orzech arachid, między tamtym ta roślina familii bobowych, która doskonale rośnie i w warunkach średniej smugi. Na życzenie jego łatwo można wyhodować. Jak wyhodować na działce arachid? O tym opowie nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty