Jak uprawiać orzeszki ziemne na działce?

jak uprawiać orzeszki ziemne na działce

Smaczny i sytny przedstawiciel rodziny bobowatych, ojczyzną którego jest Ameryka Południowa, w naszym kraju jest uważany za coś niezwykłego i egzotycznego. Jednak, czy istnieje możliwość uprawy orzeszków ziemnych na działce? Oto pytanie, które dosyć często interesuje naszych ogrodników. Otóż postarajmy się bardziej dokładnie zapoznać się z tym problemem.

Jak sadzić orzeszki ziemne na działce?

W regionach południowych, w których temperatura powietrza sięga potrzebnych +27 stopni Celsjusza, można bez żadnych problemów zebrać niezły urodzaj orzeszków ziemnych na działce. Sadzić orzeszki ziemne można już w tym momencie, gdy grunt nagrzeje się do 15 stopni. Zanim posadzisz nasiona należy je włożyć do wody na 20-24 godziny.

Dla orzeszków ziemnych należy dobrać miejsce słoneczne, w którym jest żyzna i pulchna gleba. Sadzić orzeszki ziemne na działce należy na głębokości 7-10 cm. Schemat sadzenia wygląda w następujący sposób: między roślinami w rzędzie należy zachować odległość – 18-20cm, a między rzędami – 50 cm. Nie warto podlewać orzeszków od razu po wsadzeniu.

Jak uprawiać orzeszki ziemne na działce?

Zanim roślina zakwitnie należy ją podlewać systematycznie, jednak niezbyt obficie. Od razu po tym, jak orzeszki ziemne zakwitną, należy zwiększyć ilość podlewań. Interesujący szczegół – kwitnie roślina tylko w ciągu jednego dnia, wieczorem maleńkie żółte kwiatuszki więdną. Po zakończeniu tego okresu orzeszki ziemne należy podlewać tylko w wypadku długotrwałej suszy. Po podlewaniu należy dokonać spulchnienia gleby, aby korzenie nie gniły. Oprócz tego pielęgnacja orzeszków ziemnych powinna składać się ze zwykłych czynności ogrodniczych, takich jak nawożenie i plewienie. Zbierać urodzaj należy wtedy, gdy liście stają się żółte. Gdy panuje sucha pogoda, krzewy przekopujemy widłami, ale należy uważać, aby nie uszkodzić korzeni. Po wyschnięciu orzeszki ziemne zrywają i suszą już w wysokich temperaturach. Przechowywać orzeszki ziemne można w pomieszczeniu, które jest regularnie wietrzone, a temperatura nie przekracza 10 stopni.

 
Powiązane artykuły:
Jak uprawiać grzyby na działce?
Prawie każdy letnik hoduje na swojej działce kwiaty i warzywa, a oto zająć się hodowlą grzybów decydują się jednostki. Między tamtym, proces hodowli grzybów nie jest tak i złożony, chociaż i wymaga pewnych wiedz.
Jak pędzić cebulę na szczypior na parapecie?
Brak słonecznego światła, ciepła i witamin w zimie zdolne stać się przyczyną pojawienia różnych problemów ze zdrowiem. I jeśli na słońcu zaważyć w żaden sposób nie możemy to na przykład można zacząć hodować szczypior na parapecie.
Zioła zimą na parapecie dla początkujących
W zimną porę roku pytanie uzupełnienia racji świeżymi warzywami i owocami staje się zwłaszcza aktualnym. Przecież w tym czasie na działce już nic nie rośnie. Wyjściem może stać się domowa hodowla natki na parapecie.
Jak uprawiać koper na parapecie?
Żeby świeża natka zawsze była pod ręką, nieobowiązkowo regularnie kupować ją w sklepie. Urodzaj witaminowej natki – pietruszki, kopru, cebuli – można otrzymywać na mini grzędzie po prostu w domu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty