Jak uspokoić dziecko podczas histerii – czyli jak mądrze radzić sobie z atakami furii u malucha?

jak uspokoić dziecko podczas histerii

Bardzo często ataki złości dla małych dzieci stają się sposobem wyrażenia niezadowolenia. W sytuacji kiedy dzieci wrzeszczą, płaczą i tupią, młodzi rodzice gubią się i nie wiedzą co robić. Istnieje wiele opcji, żeby powstrzymać burzę, która się rozpętała. W tym artykule powiemy ci jak uspokoić małe dziecko podczas histerii i jak to zrobić możliwie szybko.

Jak uspokoić noworodka podczas histerii?

Histeria u małych dzieci, które niedawno się urodziły, jest zjawiskiem bardzo powszechnym i wcale nie jest rzadkością. Ich długotrwały płacz czasami wytrąca z równowagi całą rodzinę i powoduje u młodej mamy duży niepokój. Tymczasem istnieje wiele sposobów, jak uspokoić histeryzujące niemowlę, np.:

  1. Dość mocno zawinąć dziecko w pieluchy, tak aby nie mogło się kręcić. Przy tym rączki i nóżki malucha powinny mieć niektórą swobodę. Taki stan pozwala krzyczącemu dziecku poczuć się tak, jakby znów znalazło się w łonie matki, dzięki czemu stanie się ono o wiele spokojniejsze.
  2. Jeśli histeria dziecka spowodowana jest bólem i dyskomfortem w jamie brzusznej, należy je położyć na brzuszku tak, aby wzmocnić ucisk na niego. Najlepiej ułożyć jego ciało na swoim przedramieniu.
  3. Zdecydowana większość noworodków uspokaja się po tym, jak im dadzą smoczek lub dowolny inny przedmiot, który można possać. Oczywiście matczyna pierś w takiej sytuacji jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
  4. Do momentu pojawienia się na świecie dzieci w łonie matki przebywają w ciągłym ruchu. Właśnie z tego powodu uspokoić dziecko podczas histerii może taki sposób jak kołysanie w łóżeczku, wózku, kołysce lub bujanym fotelu. Niektórzy rodzice zmuszeni są godzinami bujać dziecko na rękach lub wozić samochodem po okolicy.
  5. Uspokoić noworodka może również spokojne równomierne głaskanie ogolonego cielca. Pamiętaj, że kontakt dotykowy jest szczególnie ważny dla małych dzieci.

Jak uspokoić histerię u dziecka 2-3 lat?

Następny etap nieposłuszeństwa dopada prawie wszystkich rodziców wtedy, gdy ich dziecko osiąga 2-3 lata. W tym wieku dziecko z czasem staje się po prostu nieokiełznane, w wyniku czego mama i tata często zaczynają krzyczeć. Robić tego absolutnie nie wolno, podczas gdy istnieją inne sposoby, aby uspokoić histerię u dziecka 2-3 lat, a mianowicie:

  1. Można spróbować po prostu odciągnąć uwagę. Niektóre dzieci z wielkim zainteresowaniem pójdą obejrzeć, czy pojawiły się liście na ich ulubionej brzózce niż nadal płakać bez wyraźnej przyczyny.
  2. Żeby dziecko wyrzuciło negatywną energię można dać mu jakiś przedmiot – poduszkę, zabawkę, młotek lub piłkę.
  3. Niektórym dzieciom pomagają "pigułki" przeciw złemu humorowi, w postaci których można użyć cukierków, jakiejś galaretki, chrupek. Najważniejsze – nie korzystać z tego sposobu zbyt często. Do tego najlepiej podają pastylkę owocową, marmoladę, suszone owoce – rodzynki, suszone morele lub chipsy owocowe.
  4. Wreszcie bardzo często, aby uspokoić dziecko, wystarczy go przytulić i pocałować.
 
Powiązane artykuły:
Jak pomóc dziecku zaadaptować się w przedszkolu?
Z początkiem okresu przed szkoły życie dziecka zmienia się w całości – jego otacza mnóstwo nowych dzieci, drugiego reżimu dnia, pokarm. I zwyczajnie, to ogromny stres dla dziecka. Lecz w siłach rodziców jest pomóc dziecku szybciej zaadaptować się w przedszkolu.
Terapia piaskowa dla dzieci w wieku przedszkolnym, czyli techniki relaksujące dla przedszkolaków
Terapia piaskowa – nie tylko nowomodny kierunek rozwoju i psychokorekcji dla dzieci, ale i jest ciekawe. Przynosi nie tylko masę pozytywu, emocji, radości, ale jest też niezwykle pożyteczne dla bobasów i dorosłych.
Jak rozwijać uwagę u dziecka? Ćwiczenia dla dzieci z trudnościami w koncentracji uwagi
Żeby rozwijać uwagę u dziecka, dosyć częściej grać z nim w urozmaicone, porywające gry na rozwój tej umiejętności. Rozbierzemy pewne z nich w naszym artykule.
Jak nauczyć dziecko się bronić? Czyli rozwijanie u dziecka własnej siły i umiejętności stawiania oporu
Umiejętności bronić się zawsze należy uczyć dziecko. Przecież współczesne dzieci, nawet młodszego wieku, często bywają okrutnymi. Lecz przedtem rodzicom i samym warto poznać, jak wykształcić samoobronę i czego robić kategorycznie nie warto.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty