Jak walczyć z pleśnią w kąpieli - czysty i zdrowy dom

Pleśń, która zdolna jest przetrwać nawet w przestrzeni kosmicznej, często poraża materiały budowlane mieszkania. To chytry i podstępny wróg, któremu potrzebny jest jednak pewny mikroklimat. Wiedząc, w jakich warunkach najlepiej rośnie i mnoży się ten patogenny grzybek, jesteśmy w stanie się go pozbyć.
W łazience na przykład, pleśń najczęściej pojawia się pomiędzy płytkami. Sprzyja temu temperatura w pomieszczeniu i podwyższona wilgotność . W zależności od obszaru rozprzestrzeniania grzyba, można wybrać radykalną metodę walki, którą jest pełna wymiana zakażonego obszaru lub ograniczyć się do łatwej obróbki substancjami dezynfekującymi.
Środki do pleśni w łazience
- Zmiana mikroklimatu. Stały przepływ świeżego powietrza zmniejsza wilgotność i nie daje możliwości grzybkowi narastać. Dlatego, koniecznie należy ustawić wentylator czy przewietrzać łazienkę kilka razy dziennie. Można kupić specjalne substancje, które pochłaniają wilgoć czy zainstalować urządzenie, które osuszy pomieszczenie. Najważniejsze jest to, aby nie dopuścić do wzrostu wilgotności powietrza powyżej 40%.
- Walczyć z pleśnią, można tak środkami w składzie których jest obecny chlor, jak i środkami wybielającymi, które wchodzą w bezpośredni kontakt z bakteriami.
- Na gładkich powierzchniach nalot można obrobić wodą amoniakalną.
- Dla fanów naturalnych produktów można polecić boraks
- Absolutnie lekkim i bezpiecznym produktem do czyszczenia jest soda .
- Przeciwgrzybiczne właściwości posiada nadtlenek wodoru.
- Pleśń jest również jest wrażliwa na ocet stolowy, który jest słabym kwasem.
- W sprzedaży jest ogromny wybór gotowych do użycia środków przeciwgrzybicznych
Jak oczyścić fugi w łazience od głęboko osadzonej pleśni?
Mocno zakażony materiał budowlany, fachowcy rekomendują wymienić na nowy, ponieważ powierzchowna obróbka, zdolna jest tylko na jakiś czas odroczyć ten remont. Jeśli pleśń poraziła uszczelniacz, pracochłonny proces jego usunięcia może ułatwić naniesienie na złącza specjalnego środka.
Przed nałożeniem nowej warstwy zaprawy, trzeba koniecznie osuszyć pomieszczenie i naświetlić je bakteriobójczą lampą, która zabije wszystkie patogenne mikroorganizmy.