Jak walczyć z prokrastynacją, czyli jak zacząć pracować?

jak walczyć z prokrastynacją

Było tak u ciebie: spraw jest tak sporo, i jak gdyby jesteś gotowa się nimi zająć, jesteś pełna sił i energii, lecz dlaczego zamiast tego, żeby otworzyć potrzebny dokument, naciskasz na ikonę "Pasjans", czy zajmujesz czas czytaniem mało intelektualnych statusów w serwisach społecznościowych? Wtedy jesteś zaznajomioną ze zjawiskiem prokrastynacji i wiesz jak ono przeszkadza osiągnąć postawione cele. Lecz jak walczyć z prokrastynacją, co należy zrobić, żeby pozbyć się od tego śmiertelnego cięgła tracić swój czas na puste zajęcia? Bardzo prosty sposób – wziąć się w garść i zacząć pracować, lecz wychodzi to nie u wszystkich, toż rozpatrzmy inne metody przezwyciężenia prokrastynacji.

Przyczyny prokrastynacji

Na pytanie, dlaczego powstaje to zjawisko, jednoznacznej odpowiedzi nie ma, są tylko następne cztery teorie, żadna z nich nie jest powszechnie uznana, czy uniwersalna:

 1. Lęk o przyszłość, stres, skłonność do perfekcjonizmu.
 2. Samoograniczenie przez bojaźń osiągnąć większego sukcesu niż inni, zaniżona samoocena.
 3. Duch sprzeczności, który zmusza nas stawiać opór narzuconym rolom.
 4. Teoria tymczasowej motywacji mówi o tym, że człowiek uważa za bardziej pożyteczne rzeczy, które obiecują większe wynagrodzenie w mniejsze terminy, wszystkie inne zajęcia są uważane za pozbawione perspektyw, a toż odkładają się do długiej szuflady.

Jak walczyć z prokrastynacją?

Jak już mówiło się powyżej, prokrastynacja – to odkładanie na potem nieprzyjemnych spraw i myśli. Spis takich spraw może być dość przekonywający, i jeśli nie zacząć walkę z prokrastynacją, to jest niezła szansa okazać się pogrzebaną pod górą pilnej pracy. Toż ważnie podjąć się chociażby za jedną nieprzyjemną sprawę, a mianowicie za pracę nad sobą. Więc, jak zwyciężyć prokrastynację? Oto kilka skutecznych sposobów:

 1. Naucz się robić jedną nieprzyjemną drobnostkę w pierwszej połowie dnia. To będzie pierwszym krokiem do zmniejszenia spisu twoich spraw. Główne, odzyskać stanowczości to zrobić i zobaczysz, pozostała praca pójdzie lżej.
 2. Jak walczyć z prokrastynacją? Po prostu trzeba pracować codziennie. Być może ciężko ci robić jakąś pracę kilka razy w tygodniu, wtedy warto spróbować robić ją po trochu codziennie.
 3. Poszukaj sobie towarzysza do wykonania nieprzyjemnej pracy. Jest naukowo udowodnione, że dla wielu ludzi praca z kimś wygląda bardziej atrakcyjne, niż praca indywidualna.
 4. Pokonanie prokrastynacji można rozpocząć z przygotowania do jakiejś sprawy, co się odkłada, na przykład zbierz informację do ułożenia raportu. Robić ci go dzisiaj jest niekoniecznie, lecz możliwe, że w procesie zdobywania informacji uznasz, że lepiej jest szybko pozbyć się nieprzyjemnej pracy, ponieważ już wszystko do tego jest przygotowane.
 5. walka z prokrastynacją
 6. Zrób sobie listę spraw, które musisz zakończyć do końca następnego dnia.
 7. Obawiaj się uwięznąć w drobnych nieprzyjemnościach, lepiej bierz się od razu za najbardziej niepożądaną sprawę, poradziwszy sobie z nią można zwrócić uwagę i na drobiazgi.
 8. Dobrą pomocą w walce z prokrastynacją będzie umiejętność cieszyć się od wykonanej pracy. Chwal siebie za każde zwycięstwo, potrafiłaś pokonać siebie, dobrze ci poszło.

Nie zapominaj, że prokrastynacja – to norma do tego czasu, aż ona nie przeszkadza ci normalnie pracować i żyć.

 
Powiązane artykuły:
Jak zmusić siebie coś robić?
Nie zawsze jest humor i pragnienie zająć się czymś pożytecznym. I to, jak walczyć z lenistwem i niechceniem robić to co należy, pożytecznie znać każdemu. Przecież dość często po prostu poprawnie podejść do organizacji spraw.
Zarządzanie czasem dla mam – jak zostać doskonałą mamą?
Ten artykuł opowie o zasadach podziału czasu dla kobiet, na kruche bary których kładzie się opieka nad dziećmi, wszystkie domowe sprawy. Rozprowadziwszy poprawnie czas, dowolna kobieta potrafi wydzielić dla siebie czas i dla samorozwoju.
Jak zorganizować swój czas?
Dość często skarżymy się na usterkę czasu i na to, że 24 godziny przestało wystarczać na sprawy. I przy tym często nawet nie zastanawiamy się, na ile więcej każdych spraw można nadążyć, jeśli jego poprawnie zorganizować i zaplanować zawczasu.
Mapy myśli – przykłady tego, jak stworzyć mind mapping
Naprowadzać tryb w głowie i w swoim życiu - marzenie każdej współczesnej kobiety. Lecz z naszymi sprawami i troskami na to wiecznie brakuje czasu. Jednak jest sposób, co pozwala rozwiązać ten problem. Imię jemu - karty myśli.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty