Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?

jak widzą noworodki

Jak widzą nowo narodzone dzieci – temat, który zazwyczaj niepokoi młodych rodziców, ponieważ o wzroku nowo narodzonych jest dużo prawdziwej i mitycznej informacji. Oto główne pytania, które dotykają wzroku malutkich dzieci i na które badania dały absolutnie dokładne odpowiedzi.

Kiedy zaczyna widzieć nowo narodzone dziecko?

Badania udowodniły, że maluch widzi jeszcze w łonie matki – on postrzega jaskrawe światło skierowane na brzuch matki. Dziecko, które się przed chwilą urodziło, widzi wszystko wokół siebie zamazane i niewyraźne, jak człowiek, który wyszedł z ciemności do światła.

Jak widzi noworodek:

  1. On rozróżnia światło i cień, reaguje na jaskrawe oświetlenie zmrużaniem oczu. Zarysy ludzi i przedmiotów dziecko widzi w odległości około 20–25 cm, kontur niewyraźny, na tylnym tle wszystko jednostajne i szare.
  2. Unikalną zdolnością noworodka jest wydzielanie z otoczenia twarzy, które pochylają się nad nim. Skupiać wzrok i reagować na dźwięki on jeszcze się uczy.
  3. Szczególnie młode mamusie interesuje: czy widzą i czy nowo narodzone poznają swoją mamę? Dziecko mamę oczywiście widzi, ale najczęściej poznaje ją po zapachu i bliskości piersi w ogólnych szarych tonach. Stopniowo to przechodzi i do trzech miesięcy niemowlak już może dobrze rozróżniać twarze i przedmioty. Wyróżnia mamę i tatę od obcych ludzi i zdolny jest skoncentrować swoją uwagę na przedmiocie blisko dziesięciu minut.
Jakie kolory widzi noworodek?

W zasadzie wszystko, co widzi maluch jest w szarym tle, lecz dokładnie wiadomo, że już od pierwszych dni rozróżnia on jaskrawą czerwień i błyszczące przedmioty. Potem dodaje się żółty kolor. Taki świat dziecko widzi do 2-3 miesięcy. Później, ok. 4-5 miesięcy on stopniowo zacznie rozróżniać niebieski i zielony kolor.

Rozpowszechniona jest także myśl, że noworodki widzą wszystko do góry nogami. Jednak jest to nieprawda. Rzeczywiście, obraz na siatkówce jest odwrócony odpowiednio do zasad optyki, lecz u noworodka jest jeszcze nie rozwinięty analizator wzrokowy i on w zasadzie nic nie widzi. Analizator wzroku i struktura oka rozwijają się jednocześnie i kiedy niemowlak zaczyna widzieć, widzi on wszystko poprawnie.

 
Powiązane artykuły:
Muzyka klasyczna dla noworodków – co ona daje  i jaką najlepiej włączać?
Chcecie zaszczepić w dziecku cienki muzyczny smak? Zapomnijcie o współczesnych rytmach, włączajcie bobasowi klasykę od samego urodzenia. Akurat taka muzyka oficjalnie jest uznana przez uczonych jako uspokajająca i lecznicza. Czytamy o tym w naszym artykule.
Jak spacerować z noworodkiem?
Pierwszy spacer z nowo narodzonym - wydarzenie dla jego rodziców. Ważne jest poprawnie się do tego przygotować: wybrać odpowiedni czas, dobrać komplet odzieży po sezonie, kupić wygodny wózek - i za pozwoleniem lekarza można wyruszać na dwór.
Czy noworodkowi potrzebna jest poduszka?
Kupiliście dziecku piękne łóżeczko, ubraliście go burtami, delikatną bielizną i ułożyliście miękką poduszkę. Oto w tym miejscu - stop! Jesteście pewni, że nowo narodzonemu dziecku wolno spać na poduszce? Poznajcie co myślą o tym powodu lekarze.
Nocne karmienie dziecka - karmienie piersią, sztuczne odżywianie
Organizm nowo narodzonego jest ułożony w taki sposób, że jemu jest potrzebne żywienie nawet w czasie nocny. Aby zrobić ten proces jak bardziej komfortowym dla mamy i dziecka, skorzystajcie z naszych rad, które pomogą w nocnym karmieniu dziecka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty