Jak wybielić stanik domowym sposobem?

jak wybielić stanik domowym sposobem

Biały stanik jest w garderobie prawie każdej kobiety, ponieważ on idealnie pasuje do jasnych lub przejrzystych bluz i sukni. W trakcie jego noszenia, kobiety często stają przed problemem, kiedy biały stanik nabywa szarawego lub żółtawego odcienia. Żeby rozstrzygnąć ten problem, skorzystać można ze środków wybielających lub ludowych.

Wybielanie stanika środkami wybielającymi chemii gospodarczej

Środki wybielające dzielą na:

 • środki wybielające zawierające chlor;
 • środki wybielające zawierające utleniacz;
 • rozjaśniacze optyczne.

Środki wybielające zawierające chlor są bardzo efektywne, ale i najbardziej niekorzystnie działają na tkaniny. Do nich należy dobrze znany wszystkim środek wybielający zawierający chlor. Zanim wybielisz stanik tym środkiem, należy sprawdzić jego składniki na etykiecie: z pomocą tego wybielacza można wybielać tylko bieliznę bawełnianą.

Wybielanie stanika wybielaczem chlorowym

Jeśli zdecydujecie wybielić stanik wybielaczem chlorowym należy:

 1. Wziąć 1 łyżkę wybielacza na 3 litry wody z proszkiem do prania.
 2. Dobrze wymieszać rozczyn.
 3. Namoczyć wasz stanik na 20 minut.
 4. Wypłucz go najpierw w ciepłej, a potem – w zimnej wodzie kilka razy.

Wybielanie stanika z pomocą wybielacza tlenowego

Wybielacze tlenowe są bardziej uniwersalne niż chlorowe: można je wykorzystać przy wybielaniu tkanin syntetycznych i delikatnych. Również, nadają się one do prania ręcznego i automatycznego. Wybielacze tlenowe należy wykorzystywać zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Przy namaczaniu stanika, taki wybielacz dodają do ciepłej wody i zostawiają na noc. Rano stanik piorą ręcznie i starannie wypłukują.

Wybielanie stanika wybielaczami optycznymi

Do wybielaczy optycznych zalicza się proszki piorące z efektem wybielania (w sklepach często można zobaczyć proszki z ziarenkami do wybielania). Takie proszki tak naprawdę po prostu odbarwiają bieliznę, a nie wybielają ją.

Wybielanie stanika środkami ludowymi

Jeśli wszystkie wymienione środki wam nie pasują lub nie ma możliwości skorzystać z nich, można spróbować środki do wybielania ludowe takie jak: soda, sól, nadtlenek wodoru, spirytus amoniakowy i inne.

Wybielanie stanika sodą

Istnieje kilka sposobów, jak można wybielić poszarzały biały stanik sodą.

 1. Namaczanie: wziąć 3 łyżki sody, 2 łyżkę soli i proszek do prania. Wszystko rozpuścić w ciepłej wodzie i namoczyć stanik na 20 minut. Potem wyprać go ręcznie i płukać w zimnej wodzie.
 2. Gotowanie: do naczynia emaliowanego wlać wodę, dodać sodę i trochę proszku piorącego. Potem zanurzyć stanik w wodzie i gotować w ciągu 30 minut, mieszając drewnianym patyczkiem. Po tym spłukać stanik. Zwróćcie uwagę, że gotować można tylko bawełniane staniki i biustonosze, które nie mają na etykiecie odpowiedniego znaku ostrzegawczego.

Wybielanie stanika nadtlenkiem wodoru

Rozpatrzymy, jak wybielić stanik domowym sposobem za pomocą nadtlenku wodoru.

 1. Rozpuścić w litrze chłodnej wody 2 łyżki 3% roztworu nadtlenku jak wybielić stanik w domuwodoru.
 2. Namoczyć stanik na 30 minut.
 3. W koniec dobrze wypłukać stanik.

Ten sposób nadaje się do wybielania bielizny syntetycznej i delikatnej.

Wybielanie stanika za pomocą spirytusu amoniakowego

Do wybielania stanika bawełnianego, można spróbować namaczanie z spirytusem amoniakowym. W tym wypadku, łyżkę stołową spirytusu amoniakowego rozcieńczają w litrze zimnej wody. Stanik moczą na 10-12 godzin. Potem go starannie wypłukują w zimnej wodzie.

 
Powiązane artykuły:
Jak poprawnie prasować męskie koszule?
Na pewno słyszeliście jak mamusie straszą swoje młodziutkie córki stałym prasowaniem męskich koszul i praniem skarpetek. Opowiemy w naszym artykule jak zaprzyjaźnić żelazko z koszulami.
Jak poprawnie prasować spodnie?
Rzadko kiedy spotkasz mężczyznę czy kobietę, w garderobie których oprócz zwykłych dżinsów nie są obecne i inne spodnie. Tylko prasować je całkiem niełatwo i nie każda gospodyni umie to zrobić. Ale tak nie musi być, prawda? Czytajcie dalej.
Pranie domowe - jak prać futro sztuczne?
W inności od naturalnego, sztuczne futro poddaje się domowemu praniu, jednak robić to należy bardzo troskliwie, trzymając się niektórych bardzo ważnych reguł. Zmierzyć się z praniem sztucznego futra w domowych warunkach, pomoże nasz nowy artykuł.
Jak pozbyć od zapachu potu na odzieży?
W letnią upalną porę roku zwłaszcza, bardzo aktualnym staje się problem nieprzyjemnego zapachu potu na odzieży. W naszym nowym artykule opowiemy, jak pozbyć bardzo nieprzyjemnego zapachu potu z odzieży, nie zmuszając do częstego prania rzeczy.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty