Jak wybrać akwarium – rodzaje i rozmiary
Zdaje się, że akwarium nie potrzeba wybierać, dość prosto kupić upatrzony model. Lecz fachowcy mówią o kilku błędach, które najczęściej dopuszczają przy zakupie akwarium.
Jak wybrać akwarium bez błędów?
Błąd 1 – niewłaściwy wybór akwarium zgodnie z przeznaczeniem
Akwaria dzielą się na tarłowe, lęgowe, kwarantannowe i dekoracyjne. Jaki akwarium wybrać?
Niewielkie akwaria z niewysokimi ściankami i dużym placem dna są przeznaczone dla hodowli ryb. To tarłowe akwaria. W nich stwarzają szczególne warunki do rozmnażania rybek.
Przestrzenne akwaria z niskimi burtami (do 20 cm wysokością) są przeznaczone do hodowli narybków, a nie do zamieszkania dorosłych osobników. Takie akwaria nazywają się lęgowe.
Kwarantannowe akwaria mogą różnić się pod względem wielkości, lecz ich przepisanie – izolacja chorych ryb.
Opisane powyżej akwaria wykorzystują w zasadzie doświadczone akwaryści i hodowcy ryb, do domowego utrzymania ryb takie akwaria nie wykorzystują się.
Do hodowli ryb w domu trzeba wybierać dekoracyjne akwaria. One mogą być bez ramy(czyli zrobione z jednego elementu, bez spoin i bez użycia ramy z metalu) i z ramą różnego rozmiaru i formy. Akwaria z ramą zazwyczaj są prostokątnej formy, z metalową ramą. Akwaria bez ramy zazwyczaj są okrągłej formy.
Błąd 2 – wybór złego rozmiaru akwarium
Jak wybrać objętość akwarium? Za malutkie są uważane akwaria do 25 litrów, duże – ponad 100 litrów.
W wyborze akwarium należy orientować się na rodzaj ryb, których planuje się tam osiedlić. Niektóre ryby preferują żyć w średniej warstwie wodnej, niektóre preferują znajdować się bliżej do dna, czy całkiem zakopywać się do piasku. Aktywne rybki, nawet malutkie muszą dużo poruszać się, toż dla nich jest ważna duża przestrzeń.
Ale i dla malutkich ryb malutkie akwarium może być problemem. Śmierć jednej rybki w dużym akwarium szczególnej szkody innym mieszkańcom nie przyniesie. W małym akwarium śmierć nawet jednej rybki może znacznie zaznaczyć się na samopoczuciu innych ryb.
Inną wadą małego akwarium jest to, że należy go częściej czyścić, ponieważ woda w nim szybciej brudzi się odpadami życia ryb. W ogóle pielęgnacja malutkich akwarium jest o wiele trudniejsza, aniżeli dużych.
Przed tym jak wybrać duże, czy malutkie akwarium wspomnij również o tym, że w dużym akwarium wygładza się różnica pomiędzy warunkami, temperaturą wody i jej zanieczyszczeniem, podczas gdy dane dotyczące parametrów malutkim akwarium zdarzy się regularnie monitorować.
Wniosek: dla aktywnych i dużych ryb podchodzi tylko duże akwarium. Dla niewielkiej ilości ryb, spokojnych za charakterem i siedzących, można wybrać malutkie akwarium.
Błąd 3 – niewłaściwa forma akwarium
Nic dziwnego, że w popularnej kreskówce "Tom i Jerry" w malutkim okrągłym akwarium żyła tylko jedna malutka i bardzo spokojna rybka. Jedyna możliwa w takim akwarium kompozycja z przyrodniczego materiału – to schronisko dla jednej rybki. Wodę w okrągłym akwarium trzeba będzie regularnie zmieniać, ponieważ filtr do niego ustalić nie wolno. Więc zdarzy się obejść bez roślin i podłoża.
Najważniejszą rzeczą jest to, że u ryb w okrągłym akwarium rozwija się wytrzeszcz oczu. Toż fachowcy radzą do takiego akwarium umieszczać gupiki – one są dość spokojne. Rady trzymać w okrągłym akwarium złotych rybek są niezbyt istotne, ponieważ te rybki są bardzo aktywne i lubią grać z kamieniami, nie wystarczy im okrągłego obszaru.