Jak wybrać mieszanki dla noworodków?

jak wybrać mieszanki dla noworodków

Każda mama chce dla swojego malucha najlepszego. A żeby on był zdrowy należy poprawnie odżywiać się – to najważniejsze do sześciu miesięcy. Nie jest tajemnicą, że najlepszy pokarm dla malucha – mleko matki. Ale nie zawsze kobieta może karmić, z różnych przyczyn jej należy dokarmiać dziecko. Teraz w sprzedaży jest duża ilość żywienia dla maluchów i wiele mam nie wiedzą co wybrać. W tym wypadku ważne znać jak poprawnie wybrać mieszanki dla noworodków.

Bardzo ważne, aby żywienie niemowlęcia było maksymalnie zbliżone składem do mleka matki. Mieszanka nie musi również powodować reakcji alergicznych i zawierać niepożądane składniki, na przykład skrobię.

W ostatnich latach producenci dziecięcego odżywiania starają się odpowiadać standardom jakości i maksymalnie zbliżyć mieszanki do mleka matki. W związku z tym w rzeczywistości wszystkie mieszanki mają prawie jednakowy skład. Ale każde dziecko jest indywidualistyczne i to co podeszło jednemu, może powodować niestrawność u drugiego.

Wybór mieszanki dla noworodków zależy od właściwości ciąży i porodów, obecności odbijania i reakcji alergicznych, od wagi malucha i jego stanu zdrowia. Toż przed zakupem mama musi poradzić się z lekarzem. Ogromna różnorodność producentów i nazw stawia wiele kobiet przed problemem: jaką mieszankę wybrać dla noworodka? W tym pytaniu nie wolno orientować się na rady znajomych, czy na cenę.

Rodzaje mieszanek

1. Żywienie dla zdrowych dzieci. Przed zakupem obowiązkowo przeczytajcie skład na pudełku. W jakościowej mieszance powinny być:

  • laktoza;
  • probiotyki – bakterie kwasu mlekowego i bifidobakterii;
  • nukleotydy;
  • mleczna serwatka;
  • tauryna, karnityna i kwas liponowy.

2. Mieszanki dla niemowląt o szczególnych potrzebach żywieniowych, takich jak alergie lub nietolerancję laktozy. Takie mieszanki robią się na podstawie soi.

3. Lecznicze żywienie. Wybór takiej mieszanki dla noworodka powinien być tylko za rekomendacją lekarza. Ten pokarm nie może zamienić leków i karmić na stale nim nie wolno.

Kiedy stosują się lecznicze mieszanki?

  • przy odbijaniu;
  • przy dysbiozie;
  • dla wcześniaków;
  • przy anemii.

Jak wybrać mieszankę dla noworodka?

Kierujcie się takimi kryteriami:

  1. Patrzcie, żeby ona odpowiadała wiekowi dziecka – cyfra 1 na pudełku wskazuje, że pokarm podchodzi dla dzieci w wieku do sześciu miesięcy.
  2. Przy zakupie zwracajcie uwagę na skład i termin przydatności do spożycia.
  3. Wybierajcie mieszankę dostępną ceną i trzeba mieć pewność, że w jakikolwiek moment kupicie taką samą, ponieważ zmieniać jej dla noworodka jest niepożądane.
  4. Przed zastosowaniem jakiegoś żywienia obowiązkowo przekonsultujcie z lekarzem.

Nawet jeśli mama wyznaczyła się z tym jaką mieszankę dla noworodka wybrać swojemu maluchowi, nie warto cieszyć się – on może jej nie zaakceptować.

Oto jak zrozumieć, że to żywienie nie podchodzi waszemu dziecku:

  • u niego zaczęły się problemy z trawieniem: biegunka lub zaparcia;
  • maluch często ma odbijanie;
  • u niego burczy brzuch i obserwuje się wzdęcie i kolki;
  • on staje się niespokojnym, płacze, źle śpi;
  • na skórze pojawia się alergiczna reakcja.

Toż oprócz wiedzy, jaką mieszankę wybrać dla noworodka, kobiety muszą wiedzieć, jak poprawnie karmić dziecko. Przy przygotowywaniu dziecięcego odżywiania należy dokładnie przestrzegać się instrukcji, nie przekraczać koncentracji proszku i ilości gotowej mieszanki.

Wprowadzać nowe żywienie należy stopniowo w ciągu kilku dni. Jeśli przez 3 dni maluch czuje się dobrze, karmicie go tym. Nie warto zmieniać mieszanki bez wyjątkowej potrzeby. Jeśli będziecie dotrzymywać się tych wskazówek, wasze dziecko będzie zdrowe i wesołe, a mieszanka, którą wybraliście – idealnym żywieniem dla niego.

 
Powiązane artykuły:
Jak poprawnie karmić noworodka mieszanką?
Są wypadki kiedy bardzo ważne we właściwym czasie przejść na pełnowartościową zamianę piersiowego matczynego mleka. Ważne nie tylko poprawnie dobrać mieszankę, ale i nauczyć się poprawnie karmić dziecko.
Przejście z karmienia piersią – jak przestawiać dziecko na karmienie sztuczne?
Nie wolno z mostu jednorazowo zamienić piersiowe mleko na mieszankę: to niebezpiecznie dla zdrowia bobasa, może wywołać alergię, rozbrat jelita i stres. Jak poprawnie przestawiać dziecko na karmienie sztuczne? O tym czytajcie nasze rady.
Mieszane karmienie dziecka – karmienie niemowlęcia piersią i z butelki
Mieszane karmienie – kompromisowy wariant między piersiowym mlekiem i sztuczną mieszanką. O tej porze u kobiety jeszcze jest szansa nawiązać normalne piersiowe wykarmianie.
Karmienie mieszane – jak poprawnie karmić butelką i piersią?
Czasami karmiącej kobiecie brakuje mleka, żeby pełnowartościowo nakarmić bobasa. W takich wypadkach, żeby w całości nie przechodzić na sztuczne wykarmianie i walczyć za karmienie piersiami, przechodzimy na karmienie mieszane.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty