Jak wybrać odpowiednią bieżnię? Czyli standardy bieżni treningowych
W tak zwariowany czas nie zawsze znajdujemy możliwość, aby chodzić na siłownię. Uprawianie fitnessu w domu nie zawsze jest wygodne. W tym przypadku rodzi się pytanie o to, jak utrzymać dobrą kondycję?! W tym może pomóc świetny symulator – bieżnia. Z pewnością jest to jedno z wygodnych i skutecznych wynalazków naszego wieku. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak wybrać bieżnię treningową, aby osiągnąć maksymalny efekt w odchudzaniu i utrzymać ciało w formie.
Jak wybrać bieżnię do domu?
Oczywiście każda dziewczyna przed zakupem trenażera myśli o tym jaką bieżnię wybrać i to nie przypadkowo. Ale wszystko po kolei. Bieżnie odnoszą się do cardio trenażerów, ponieważ pozwalają one nie tylko usunąć kilka zbędnych kilogramów, ale i są doskonałym sprzętem sportowym do wzmocnienia mięśnia sercowego. Nawet w najmniejszym mieszkaniu kompaktowa i wygodna bieżnia nie będzie przeszkadzać ruchom. Tym bardziej, że większość nowoczesnych modeli wykonane w taki sposób, że w razie potrzeby mogą się składać.
Jaka bieżnia będzie najlepsza do domu?
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać bieżnię, warto określić do jakich celów można ją kupić. Jeśli to jest sposób na walkę ze zbędnymi kilogramami – to jedna opcja, jeśli jest ona potrzebna do regularnych treningów ogólnowzmacniających w domu – to coś innego. Rzecz w tym, że dziś na rynku są dwa modele bieżni – magnetyczny i elektryczny. Zasada ich budowy jest ta sama: pas biegowy i silnik, który go napędza. Jednak w bieżni magnetycznej pas biegowy jest uruchamiany przez użytkownika w momencie, gdy zaczyna on maszerować lub biec, a system elektryczny jest regulowany przez ćwiczącego. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo plusom i minusom obu form biegowych.
Bieżnia magnetyczna
Niezaprzeczalnymi zaletami bieżni magnetycznej jest to, że nie trzeba podłączać jej do źródła zasilania, a więc przy jej użyciu można zaoszczędzić na opłacie za energię elektryczną. Ponadto kosztuje taka bieżnia o wiele mnie niż jej elektryczny odpowiednik. Wadą systemu magnetycznego jest to, że on wymaga rozruszania taśmy bieżni. Dla początkowych biegaczy taki sposób ćwiczenia może być trudny, bo naraża nogi na dodatkowe obciążenie. Urządzenie takie nie jest zalecane dla osób z problemami w obszarze nóg: żylakami, chorobami stawów i tak dalej. Również minusem jest brak systemu metrycznego, który mierzy tętno, dystans i wiele innych opcji.
Bieżnia elektryczna
Niewątpliwą zaletą bieżni elektrycznej jest to, że ją uruchamia silnik. Przy tym istnieje możliwość regulacji mocy na życzenie. Jeszcze jednym plusem jest obecność tablicy elektronicznej wyników z zaprogramowanymi czujnikami, które dokonują pomiaru wszystkich niezbędnych danych: prędkości, tętna, kcal i tak dalej. Można łączyć bieg ze słuchaniem muzyki w słuchawkach, które są wbudowane w system. Jedyną wadą bieżni elektrycznej jest jej cena, która znacznie przewyższa koszt odpowiednika magnetycznego.
W ten sposób pytanie o to, jak wybrać bieżnię, nie jest tak skomplikowane. Najważniejsze, aby zrozumieć, do czego jej potrzebujesz i wiedzieć jakimi środkami dysponujesz.