Jak wybrać oliwę z oliwe - porady, żeby kupić jakościowy produkt

jak wybrać oliwę

Matka Natura jest hojna na każdego rodzaju ciekawostki. Ile zrodziła ona kolorów i traw, drzew i krzaków, warzywnych i owocowo-jagodowych roślin. Ale chyba najbardziej niesamowitymi można liczyć te rośliny z nasienia czy płodów, których wydobywamy olej - cenny i bardzo leczniczy artykuł żywnościowy i nie tylko. I być może najbardziej ciekawym z nich dla nas wydaje się oliwa z oliwek. Przecież właśnie oliwę z oliwek wykorzystuje się zawsze i wszędzie. Nią zaprawiają sałatki, na niej przygotowują najsmaczniejsze potrawy, ona leży w podstawie produkcji wielu leczniczych i kosmetycznych środków, szeroko stosują ją w zakresie ludowej medycyny i domowych masek dla twarzy, włosów i całego ciała. Przecenić korzyść oliwy z oliwek jest niemożliwie, przecież ona jeszcze jest naturalnym przyrodniczym antyoksydantem, co umie walczyć z oznakami starości i obniżać działania na organizm takiej ciężkiej choroby jak rak. Tylko trzeba wiedzieć jak poprawnie wybrać dobrą oliwę z oliwek. Wyjaśnieniem czego teraz się zajmiemy.

Kto produkuje najlepszą oliwę z oliwek?

Zanim przystąpić do badania omówionego powyżej pytania, proponuję zorientować się z geografią i zrozumieć listę krajów, od których warto odpychać się przy wyborze prawdziwej oliwy z oliwek. Przecież jak wiadomo najbardziej jakościowy towar może zaproponować tylko ten, kto go wypuszcza. Więc na rynku światowym są uważane za głównych dostawców oliwy z oliwek Włochy, Hiszpania i Grecja. Właśnie oni były swego czasu pierwszymi po uprawie i kultywowaniu gajów oliwnych. Oni nadal utrzymują za sobą palmę pierwszeństwa w tej sprawie. A jednak jak poprawnie wybrać jakościową oliwę z oliwek? Zaraz wszystko opowiemy.

Wybór oliwy z oliwek - czytamy metkę

Kiedy idziemy do sklepu po zakupy to pierwsze co robimy - czytamy napisy na metkach. Wybór oliwy z oliwek w tym planie nie jest wyjątkiem. Oto co może opowiedzieć metka w tym przypadku:

  1. Kwasowość. Kwasowość oliwy z oliwek zależy od procentowej zawartości w niej kwasu oleinowego. Znaki "Virgin olive oil" i "Extra virgin olive oil" służą wskaźnikami oleju bardzo wysokiej jakości. Kwasowość takiego produktu wynosi 0,8 procent. Taki olej pięknie podchodzi w jakości sosu do sałatek. Olej ze znakiem "Pure blended olive oil" - to mieszanka poprzedniego gatunku i rafinowanego produktu. Kwasowość w nim nieco wyższa, 1,5-1,8. Ta oliwa dobrze podchodzi do smażenia, ponieważ temperatura jej nagrzewania jest bardzo wysoka. Napis olive - pomace oil mówi o najniższym i tańszym rodzaju oleju z wytłoków oliwek. I jeszcze metka prawdziwej oliwy zawiera napis "Naturel" czy "100% olive oil".
  2. Wiadomości o producencie. Na metce prawdziwego produktu obowiązkowo stoi adres, kod kreskowy producenta i dystrybutora.
  3. Specjalistyczne skróty. Również metka prawdziwej oliwy z oliwek różni się obecnością skrótu IGP (PGI) czy DOP (PDO). To wskazuje na to, że olej wytwarzany w miejscu zbioru oliwek i wszystkie owoce były dobrej jakości.

Jak poprawnie wybrać dobry olej z oliwek poprzez wygląd, smak i zapach?

Następne czynniki, które pomagają ocenić jakość oliwy z oliwek to jej kolor, smak i zapach. Oczywiście w supermarkecie nikt nie stanie odkorkowywać dla ciebie butelki, lecz znać te kryteria wszystko jedno powinnaś.

Więc prawdziwa oliwa z oliwek ma nasycony zielony kolor. Według ekspertów, czym ona jest bardziej zielona, tym jest bardziej jakościowa. Chociaż z innej strony wszystko zależy od miejsca zbioru i jak wybrać oliwę z oliwekgatunku surowca i obecność żółtego odcieniu całkiem nie wskaźnik braku. Zapach i smak tak zwanego surowego produktu wysokiej klasy bardzo mocno podobny do zapachu i smaku karczochów.

I jeszcze jeden moment. Dobra naturalna oliwa z oliwek gęstnieje na chłodzie i znów rozrzedza się w cieple. Przy czym od przemiany temperatury jej jakość absolutnie nie cierpi. Lecz zachowywać oliwę z oliwek lepiej w ciemnej szklanej tarze w temperaturze pokojowej.

Oto pewnie i wszystkie przemądrzałości tego, jak poprawnie wybrać prawdziwą, jakościową oliwę z oliwek. Bądź uważną przy zakupie, a przy najmniejszym podejrzeniu kontaktuj się że służbą ekspertów.

 
Powiązane artykuły:
Jak wybrać idealne dojrzałe awokado?
Awokado nieczęsto spotkamy na naszych stołach, chociaż księgi kulinarne i strony internetowe przepełnione są przepisami potraw z użyciem tego egzotycznego owocu. Lecz co odstrasza gospodynie i zmusza wypierać się od przygotowania dziwnych dań? Może nieumiejętność poprawnego wyboru awokado?
Jak wybrać soczysty i dojrzały melon?
Większość z nas może pozwolić sobie tylko melony, nabyte w sklepie czy na rynku, gdzie razem z jakościowym towarem sprzedawcy mogą proponować i produkt niezbyt dobry. Jak nie pomylić się przy wyborze melona?
Czym zamienić krochmal kukurydziany?
Często w ciekawych przepisach proponują stosować niedostępne ingredienty, na przykład krochmal kukurydziany, który nie zawsze można kupić w markecie. Toż dalej porozmawiamy, czym można zamienić ten ingredient w pieczywie, w kremie czy w wyrobie lodów.
Rodzaje serów, podział i wartości odżywcze
Wśród asortymentu serów czasami trudno wybrać potrzebny produkt, zwłaszcza jeśli wiedzy o tym brakuje. W tym materiale dokładnie opiszemy, jak niedoświadczonemu amatorowi wyróżniać główne rodzaje serów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty