Jak wybrać rower dla nastolatka, co trzeba wiedzieć o rowerze?

jak wybrać rower dla nastolatka

Dzieci rosną i kiedyś przyjdzie dla rodziców taki czas, gdy syn lub córka poproszą o rower. I to jest całkiem normalne pragnienie dziecka, które bez względu na różne okoliczności trzeba postarać się zrealizować. Przecież rower daje z niczym nieporównywalne poczucie wolności, możliwość poszerzenia swojego kręgu znajomych i po prostu pożytecznego spędzania czasu. A propos ostatnia uwaga jest bardzo ważna dla tych dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają przed komputerem lub przy oglądaniu telewizji.

Więc decyzja została podjęta, należy tylko ją zrealizować. Najpierw zapoznamy się z wytycznymi, jak wybrać rower dla nastolatka, jeśli rodzice nie bardzo się w tym orientują. Przecież zainwestowane pieniądze mogą pójść na korzyść lub szkodę, jeśli zakupu dokonać zbyt pochopnie.

Gdzie jeździmy?

Aby wiedzieć jak wybrać rower dla nastolatka, należy wyznaczyć teren, gdzie dziecko będzie jeździć. Oczywiście wszystkich sytuacji przewidzieć się nie uda, ale jeśli rodzina mieszka w metropolii, to prawdopodobnie dziecko będzie jeździć po ścieżkach, czy pasach rowerowych. A oto mieszkańcy wsi oczywiście będą musieli wybrać ”górala” przystosowanego do jazdy po trudnym terenie, bezdrożach. W zależności od przeznaczenia rowery dzielą się na:

  • szosowe;
  • torowe;
  • przełajowe;
  • górskie;
  • trekkingowe.

Według amortyzacji rowery są:

  • rigidy – z widelcem sztywnym; nadają się do dobrej trasy asfaltowej;
  • hardtaile – z jednym przednim amortyzowanym widelcem, przeznaczone do jazdy po górach;
  • all mountain/enduro – z przednim i tylnym amortyzatorem – rower do jazdy po górach, dedykowany do zawodów typu Cross Country.

Jak wybrać nastolatkowy rower według wzrostu?

Pod nastolatkowymi rowerami mają się na myśli te, które mają koła 20, 24 cm i nadają się do wzrostu od 135 do 150 cm. Oprócz tych charakterystycznych cech od dorosłych rowerów one się różnią krótszą kierownicą i niską ramą.

Dla dziecka bardzo ważne jest, aby nie kupować roweur za pośrednictwem internetu, a bezpośrednio przećwiczyć rower w praktyce – przynajmniej na nim usiąść, aby zrozumieć, czy ten rozmiar jest właściwy. Dobrym wyborem będzie ten, gdzie między kroczem a ramą w pozycji stojącej nad ramą pozostaje odległość nie mniejsza niż 10 cm.

Jak wybrać nastoletni rower dla dziewczynki?

Zazwyczaj zasadniczych różnic w konstrukcji między większym rowerem dla chłopca, czy mniejszym dla dziewczynki nie ma. Cała różnica sprowadza się do obniżonej geometrii ramy dla bezpieczeństwa i bardziej jaskrawej kolorystyki. Wielu dziewczynom wygodnie się jeździ i z męską ramą – najważniejsze, aby pasowała do rozmiaru, bo niewłaściwie dobrany rower może mieć negatywny wpływ na postawę.

Jak wybrać szybki rower sportowy dla nastolatka?

Jeśli dziecko nie życzy sobie rzadkich przejazdów z przyjaciółmi, a na poważnie postanowiło uprawiać kolarstwo, to należy kupować rower w specjalistycznym sklepie sportowym. Aby uzyskać maksymalną prędkość konieczne potrzebna jest lekka rama, cienkie gładkie opony i brak różnych zbędnych akcesoriów – licznika rowerowego, uchwytu na napoje, błotników i bagażnika, wszystkiego tego, co pogarsza aerodynamikę roweru.

Jak wybrać rower górski dla nastolatka?

Praktycznie wszystkie chłopaki lubią podwójnie amortyzowane marki rowerów górskich o jaskrawych kolorach i atrakcyjnym wyglądzie ramy. Ale nie warto wydawać pieniędzy tylko za chwytliwy wygląd, jeśli oczywiście nie masz w portfelu dodatkowej kasy, ponieważ nabywając taki model nawet w średniej kategorii cenowej, kupujący otrzymuje minimum prędkości i maksimum wagi – to zdecydowanie nie to, czego chce dziecko. W warunkach miejskich taki rower jest zupełnie do niczego.

Lepiej zwrócić uwagę na rower z częściowym zawieszeniem, tzw. hardtail, z aluminiową ramą, on jednocześnie będzie lekki, szybki i z normalną manewrowością.

 
Powiązane artykuły:
Plecak szkolny dla dziewczynek 1-4 klasy – jak poprawnie dobrać tornister?
Spełniając kupno dla swojego dziecka, już prawie ucznia, rodzice zastanawiają się nad słusznością takiego poważnego wyboru jak plecak. Przecież dobry, jakościowy plecak – to podstawa zdrowej i pięknej postawy.
Plecaki szkolne dla chłopców 1-4 klasy – podstawowe kryteria doboru tornistra
Zabierając swoje dziecko do pierwszej klasy, rodzice spisali ogromny spis koniecznych rzeczy, i na pierwszym miejscu z reguły jest wybór dobrego i jakościowego plecaka – od tego przecież bezpośrednio zależy jego zdrowie.
Rower dla nastoletnich dziewczyn, główne parametry tego typu pojazdów
Współcześni nastolatkowie nie są tacy aktywni jak przedtem. Przecież w zamian ulicy one przesiadują za komputerem znaczną część czasu. Toż aktywność jest ważna, bo przecież rosnącemu organizmowi należy tracić energię poprawnie.
Rower dla nastoletnich chłopców – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze jednośladu?
Chłopaczkom, zwłaszcza w wieku nastoletnim, są potrzebne wysiłki fizyczne. Świetnym środkiem dla uprawiania sportu stanie się dobry rower. Ponieważ chłopacy już są dosyć wymagający w swoim wyborze, toż lepiej wybrać go razem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty