Jak wybrać rower górski?

jak wybrać rower górski

Aktywny odpoczynek zawsze był częścią składową zdrowego stylu życia. Żeby on był udany, należy poprawnie wybrać rower górski, ponieważ to bezpośrednio wpływa na jakość odpoczynku i prawidłowe położenie ciała podczas jazdy.

Jak wybrać wielkość ramy roweru?

Na początku trzeba wybrać rower, który ci się spodobał i dokonać jazdy próbnej, albo po prostu posiedzieć. Jeśli natomiast sprzedawca nie pozwala ci tego zrobić i nalega, abyś kupił jakiś konkretny model, od razu wychodź z tego sklepu. Możesz być pewny ,że przed tobą sprzedawca, któremu zależy jedynie na twoich pieniądzach.

Prawdziwy zawodowiec nie tylko opowie ci w jaki sposób dobrać odpowiednią wielkość ramy, ale również zaproponuje jazdę próbną na wybranym modelu. Podczas testowania zwróć uwagę na następujące obowiązkowe charakterystyki:

  1. Stań obok ramy: odległość między pachą i górną rurą nie powinna przekraczać 8 cm. W zależności od charakteru jazdy trzeba dobrać ramę roweru, ponieważ różnica pomiędzy jej wysokością i pachą wzrasta wraz ze zwiększeniem się ekstremalności jazdy.
  2. Istnieją niektóre zróżnicowania pomiędzy wyborem modelu dla mężczyzn i dla kobiet. Wysokość ramy w rowerze damskim zawsze jest niższa, ponieważ styl zarzucania nogi nieco się różni. Jeśli mężczyźni przerzucają nogę przez siodełko to kobiety robią to przez ramę.
  3. Jeśli wolisz spokojną jazdę to ramę można dobrać bardziej wysoką, natomiast szybka jazda wymaga niskiego położenia ramy.
  4. Gdy siadasz przy sterownicy położenie ciała powinno być maksymalnie naturalne.Ręce powinny być na pół zgięte.
Jak dobrać widelec do roweru?

Jeśli dla wielu dobór ramy jest rzeczą bardzo ważną, ponieważ to podstawowa część składowa roweru to na wybór widelca mało kto zwraca szczególną uwagę. Jednak nawet taki drobiazg może polepszyć twój odpoczynek albo odwrotnie, zepsuć.

Istnieją trzy podstawowe rodzaje amortyzatorów: sprężynowo-elastomerowy, sprężynowo-olejowy, powietrzno-olejowy. Pierwszy wariant jest najbardziej rozpowszechniony i jest dosyć tani. Jeśli masz zamiar wybrać niedrogi rower to taki model będzie najbardziej odpowiadającym.

Drugi model ma konstrukcję ze stalowej sprężyny i maślanego systemu. Proces polega na przepływie oleju przez klapy, od jakości których zależy wartość widelca. Są modele z zakrytymi i otwartymi wannami olejowymi. Taki wariant jest bardziej płynny i miękki podczas używania.

Trzeci model zamiast sprężyny używa powietrza. One również są miękkie podobnie jak drugi wariant, jednak są łatwiejsze. Lżej je dostosować do twojej wagi.

Jak wybrać rower do turystyki rowerowej - porady fachowców

Otóż przyszedłeś do salonu i nie możesz wybrać odpowiedniego roweru. Aby wybór był mniej skomplikowany i mogłeś dokładnie objaśnić sprzedawcy czego potrzebujesz, musisz dokładnie określić miejsce jazdy i styl:

  1. Rowery górskie mają bardziej dokładną rzeźbę i głębokie protektory, które bardziej stosowne do jazdy gruntowej, a nie asfaltowej.
  2. Jeśli wybierasz się na wycieczkę rowerową miejscowościami z glebą piaszczystą, głębokie protektory będą odpowiednie, jednak na wilgotnej jak wybrać rower glinianej glebie są całkiem bezpożyteczne, ponieważ glina trafia do otworów szyny.
  3. Do wyjazdów na kilka dni za miasto owy model idealnie odpowiada, jeśli poprawnie dobrać wysokość ramy.

Podczas kupowania modelu, który ci się spodobał dokładnie przyjrzyj się temu,czy nie ma żadnych uszkodzeń i czy nie brakuje żadnych części zapasowych. Najlepiej zabrać ze sobą osobę, która przez długi czas już jeździ rowerem, aby wybrać rower górski, ponieważ to najlepszy sposób ubezpieczyć się przed nieuczciwym sprzedawcą.

 
Powiązane artykuły:
Podróże rowerowe - wyposażenie do podróży rowerowych
Rowerowe podróże stają się popularne dzięki dużemu wyborowi doskonałych rowerów za całkiem dostępne ceny. Z artykułu dowiadujecie się, jak wybrać najlepszy rower, co należy wziąć ze sobą w podróż rowerową i jakie są odmiany takich podróży.
Jak nauczyć się jeździć na rolkach?
Nauka jazdy na rolkach, może wydawać się bardziej skomplikowana niż na zwyczajnych łyżwach. Zaznacza się strach przed upadaniem - jeśli upadliście na lód będzie maksimum siniak, tutaj nawet ekwipunek ochronny, może nie uratować od poważnych urazów.
Jak wybrać  rolki –  wybieramy narty rolkowe
Rolki - wesołe sportowe zajmowanie dla całej rodziny. Jednak żeby przejażdżka przynosiła zadowolenie i satysfakcję trzeba serio podejść do ich wyboru. Opowiemy o tym, czym trzeba kierować się przy wyborze rolek i jak wybrać idealny model.
Najlepsza muzyka na rozciąganie
Wiadomo, że dowolne fizyczne ćwiczenia wykonują się o wiele lżej przy muzyce i więcej tego, efektywność takiego zajmowania rośnie w kilka razy. W tym artykule opowiemy o tym, pod którą muzykę najlepiej zajmować się rozciąganiem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty