Jak wychować szczęśliwe dziecko?

Prezentujemy podstawowe wskazówki, dotyczące wychowania, z książki Masaru Ibuki "Po trzech latach już za późno". Swego czasu były one nowatorskimi, a dziś stają się normą postępowania dla kochających i troskliwych rodziców.
jak wychować szczęśliwe dziecko

Japończyk Masaru Ibuka jest wszechstronnym i bardzo utalentowanym człowiekiem. Poważny biznesmen i jeden z założycieli firmy Sony głęboko zajmował się psychologią dziecięcą i pedagogiką oraz stworzył unikalną metodę wczesnego rozwoju dzieci "Po trzech latach już za późno”.

Zawsze podkreślał, że rozwój dziecka jest potrzebny zupełnie nie dla tego, aby zrobić z niego geniusza. "Głównym celem wczesnego rozwoju jest wychowywanie szczęśliwych dzieci. Dziecku dają słuchać dobrej muzyki i uczą języka obcego nie dla tego, aby zostało ono wykształconym językoznawcą lub muzykiem. Najważniejsze jest, aby rozwijać w dziecku jego nieograniczone możliwości, aby było więcej radości w jego życiu i w świecie" — pisał on.

Podstawowe wskazówki od Masaru Ibuki

 1. Od wczesnego dzieciństwa otocz dziecko najlepszymi osiągnięciami ludzkości. Słuchaj muzyki klasycznej, pokazuj dzieła sztuki, czytaj literaturę piękną.
 2. Częściej bierz dziecko na ręce. Przekazy dotykowe odgrywają dużą rolę w rozwoju umysłowym dziecka.
 3. Nie spieszczaj mowy. Od urodzenia rozmawiaj z dzieckiem językiem dorosłych.
 4. Zajmuj się z dzieckiem codziennie. Przecież nawet jedno zajęcie dziennie prowadzi do niesamowitych wyników.
 5. Nie kłóćcie się przy dziecku. Twoje dziecko w bardzo subtelny sposób czuje emocje negatywne i trwogę.
 6. Pozwól dziecku spać w twoim łóżku. Wspólny sen ma wpływ na rozwój dziecka.
 7. Zachęcaj dążenie dziecka do komunikowania się z innymi dziećmi. To świetnie stymuluje umysł dziecka, rywalizację, pragnienie być pierwszym.
 8. Nie zabraniaj dziecku bronić swoich interesów, a nawet się kłócić. Kłótnie rozwijają umiejętność komunikacji.
 9. Nie ograniczaj dziecka. Wszystko, co dziecko robi ręcznie, rozwija jego inteligencję i twórcze zadatki.
 10. Chwal i karz delikatnie. Chwal za działania, zwłaszcza chłopczyków, karz rzadko.
 11. Nie narzucaj dziecku swoje "dobrze" i "źle". Niech dziecko samo nabierze doświadczenia z twoją pomocą i z czasem samo zacznie je odróżniać.
 12. Pobudzaj i stymuluj zainteresowanie dziecka czymś. Stwórz do tego odpowiednie warunki.
 13. Powtarzaj opanowany materiał. To kształtuje prawidłowe schematy w mózgu dziecka.
 14. Dziecku potrzebna jest nie tylko matka, ale i ojciec. Nie powinno być żadnych ograniczeń w kontaktach między tatą a dzieckiem.
 15. Nie traktuj wyobraźni dziecka jako głupiej. Zdolność do marzenia i fantazjowania kształtuje kreatywność dziecka.
 16. Nie traktuj dziecka jako swoją własność. To nie jest tak. Ponadto, to może stać się przyczyną niewiary dziecka w swoje siły.
 17. Rozwijaj zmysł dotyku u dziecka. Niech małe dziecko dotyka przedmioty z różnych materiałów — miękkie i twarde, ciężkie i lekkie, gładkie i szorstkie.
 18. Nie kupuj dziecku wszystkiego o co prosi. Nadmiar zabawek rozprasza uwagę dziecka, później będzie mu trudno się uczyć.
 19. Proponuj dziecku zabawki, które składają się z części. Dziecku sprawia ogromną radość to, że udało mu się połączyć wszystko samemu. W dobie gotowych zabawek to rzadkość.
 20. Rozwijaj zdolności motoryczne dziecka — z pomocą rzeźby, zdobnictwa, wycinania i układania figur. Jak wiadomo, "umysł dziecka — na koniuszkach palców”.
 21. Spaceruj z dzieckiem na piechotę. Chodzenie jest bardzo pożyteczne, bo podczas spaceru zaangażowane zostają 400 z 639 mięśni ciała.
 22. Gdy dziecko czymś się zajmuje, nie przywiązuj dużej wartości do wyniku. Przecież dla niego ważny jest proces, a nie wynik. Niech pracuje tyle, ile mu się to podoba.
 23. Nie przytłaczaj woli dziecka. Zmuszając go do robienia czegoś wbrew woli, można osłabić jego wiarę w siebie samego.
 24. Wspieraj przejawy niestandardowego myślenia u dziecka. Standardy wychowują standardowego człowieka.
 25. Zanim wychowywać dzieci, trzeba najpierw wychować rodziców, czyli samych siebie.

I na koniec jeszcze jeden świetny cytat Masaru Ibuki:

"Najlepszym wychowaniem dla dziecka jest matczyna miłość. Najważniejszym zajęciem dla rodziców jest wychowanie dzieci. Jeśli oni z tym się nie zgadzają, dlaczego oni urodzili dzieci"?
źródło:IHappyMama
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty