Jak wyczyścić kanapę w domowych warunkach – łatwe sposoby na trudne brudy

jak wyczyścić kanapę w domowych warunkach

Na wyczyszczenie tapicerki kanapy samodzielnie decyduje się wiele gospodyń, ponieważ bardzo często mamy do tego wszystkie składniki w domu i przygotowanie ich nie stanowi problemu, reszta jest w wolnej sprzedaży. A czasami nawet tak zwane ludowe sposoby całkowicie spełniają oczekiwania.

Jak wyczyścić tapicerkę kanapy w domowych warunkach?

Więc w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę na najbardziej bezpieczne metody, a zaczynać będziemy od materiału tapicerki. Poniżej przejrzymy listę z najbardziej popularnych rodzajów tapicerki. Zazwyczaj w salonach meblowych proponują tkaninę lub skórę (najczęściej oczywiście skóra ekologiczna).

Jak można wyczyścić sofę pokrytą tkaniną w warunkach domowych?

Zastanowimy się, jak dokładnie można usunąć kurz i brud. Najtrudniej, gdy nie udało się w porę zauważyć śladów od soków lub owoców, bo wtedy trzeba bardziej postarać się, aby pozbyć się ich. Zazwyczaj korzystają z bardzo aktywnej mieszanki octu i takiej samej ilości amoniaku. Zapach na pewno nie jest przyjemny, ale taki środek cieszy się popularnością.

Jeśli podobne eksperymenty wydają ci się niebezpieczne, warto poszukać tlenowy wybielacz, który usuwa plamy i zachowuje kolor tkaniny. Szare mydło i ciepła woda czynią cuda. Szczególnie ta metoda jest skuteczna na kawę i herbatę. Gdy w rodzinie są dzieci, wyczyścić jasną kanapę i wywabić w warunkach domowych trudne plamy z gumy do żucia będzie zadaniem skomplikowanym, bo czym popadło takie meble nie wyczyścisz.

Najbardziej bezpieczną metodą jest lód, przyłożony w woreczku na jakiś czas. Zamarznięta guma oddziera się dość skutecznie. Wszystkie te metody doskonale nadają się do tapicerki z floka.

Jak wyczyścić pokrycie ze skóry naturalnej i sztucznej w domowych warunkach?

Znacznie trudniej zdecydować się w warunkach mieszkania wyczyścić pokrycie ze skóry naturalnej i sztucznej, ponieważ to są materiały wymagające dobrej pielęgnacji i w domowych przepisach nie zawsze istnieje alternatywa dla chemii. Jak to nie wydaje się dziwne, ale w warunkach domowych od plam z błota najłatwiej wyczyścić tapicerkę kanapy za pomocą szkolnej gumki do wycierania.

Jeszcze bardziej ta technika działa w połączeniu z taśmą klejącą do pakowania. Najpierw stosujemy taśmę i dosłownie oddzieramy plamę, a jej pozostałości wymazujemy gumką. Dość bezpieczną metodą jest spirytus, umoczony w miękkiej gąbce. Czasami nawet za pomocą szamponu lub płynu do mycia udaje się dość sprawnie nadać materiałowi dawną świeżość i czystość.

Jakim środkiem wyczyścić sofę w domowych warunkach?

Teraz więcej zatrzymamy się bezpośrednio na tych środkach, które są w sprzedaży i u nas na półkach w kuchni. Mieszaniny lub roztwory kwasu octowego, chlorku amonu pomagają wywabić plamy z soków, owoców lub warzyw. Są one uważane za jedne z najbardziej problematycznych. Spirytus dobrze pomaga, jeśli po gościach pozostają nie tylko góry naczyń, ale i ślady z wina na tapicerce. Najbardziej bezpieczną metodą w warunkach mieszkania, która pomaga wyczyścić tapicerkę kanapy jest alkohol, który w domu jest zawsze i od plam pomaga. W niego obficie umaczamy miękką szmatkę, a następnie dokładnie szorujemy miejsca plamy z wina. Jeśli udało się zauważyć plamę od razu obficie posypujemy ją jak wyczyścić kanapę od plam w domowych warunkachsolą i szorujemy szczotką, a następnie stosujemy spirytus.

I wreszcie skomplikowanie w warunkach mieszkania obejść się bez chemii kiedy trzeba wyczyścić od krwi pokrycie sofy, bo tutaj trzeba szukać delikatny, ale skuteczny środek. Na przykład szare mydło alkaliczne doskonale poradzi sobie, gdy plama jest świeża. Stare zaschłe plamy musisz rozmoczyć. Używamy albo słonej wody, albo aspiryny. Tabletkę należy zmielić i rozpuścić w wodzie (około szklanki). Sól jest doskonałym rozwiązaniem dla jasnej tapicerki: w litrze wody rozpuścić jedną łyżkę, nanieść na szmatkę i trochę namoczyć, a następnie wyczyścić ponownie.

 
Powiązane artykuły:
Sposoby na brzydki zapach, czyli jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z mieszkania
W każdym domu panuje swój własny klimat. Nawet najschludniejsze gospodynie czasami zderzają się z problemem nieprzyjemnych zapachów w mieszkaniu. Jak łatwo, szybko i efektywnie rozwiązać ten problem, czytamy w artykule.
Jak prawidłowo układać rzeczy, czyli dobra organizacja przestrzeni?
Okazuje się, że jeśli poprawnie składać rzeczy w szafie, konieczność codziennego prasowania znika. Jak najlepiej składać rzeczy? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak posprzątać pokój?
Często konieczność szybkiego sprzątania stawia nas do sytuacji bez wyjścia – z czego rozpocząć, jak rozplanować, żeby w mieszkaniu było czysto i przytulne? Jak łatwo i szybko naprowadzać w pokoju tryb? O tym opowiemy w artykule.
Jak pozbyć się zapachu tytoniu z mieszkania?
Jeśli w waszej rodzinie są ludzie którzy palą, zawsze aktualne jest pytanie - jak pozbyć się od zapachu tytoniu w mieszkaniu? O bardzo efektywnych sposobach opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty