Samodzielne udrażnianie toalety – jak wyczyścić muszlę klozetową?

jak wyczyścić muszlę klozetową

Choć raz w życiu z takim problemem zetknął się każdy. Woda opada, ale po rurach nie schodzi, a w rezultacie – pełny sedes wody. I oczywiście dzieje się to właśnie wtedy, gdy pod ręką nie ma ani kropli środków chemicznych lub przepychacz sanitarny okazał się zawalony pod stertą śmieci na balkonie. Ale nawet jeśli wszystkie niezbędne narzędzia są pod ręką, woda znowu i znowu napełnia klozet. Jak wyczyścić muszlę klozetową i zrobić wszystko poprawnie?To rozpatrzymy poniżej.

Co zrobić, jeśli muszla klozetowa jest zatkana?

Po pierwsze i najważniejsze – nie wpadać w panikę. Zatkana toaleta to nie najbardziej popularny problem. Oto wylałeś całą butelkę preparatu chemicznego lub użyłeś dowolnego innego środka (o nich bardziej szczegółowo opowiemy poniżej), a woda nie odchodzi. Rzecz w tym, że często problem znajduje się nieco wyżej, a dokładniej w samym pionie. Przed tym, jak czyścić muszlę klozetową, warto będzie odwiedzić swoich sąsiadów z góry. Jeśli zobaczą, że to "choroba" i ich toalety, trzeba wręcz przeczyścić cały pion kanalizacyjny. Znowu idziemy wyżej i znajdujemy sąsiadów, u których wszystko jest w porządku. Dalej wzywamy pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. Jeśli problem jest nie na parterze, wyżej też wszystko jest w porządku, to on tkwi nie w samej muszli, ale w leżaku w piwnicy. To również jest zadaniem pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej.

Jak udrożnić zapchaną muszlę klozetową?

Załóżmy, że w twoim przypadku wszystko wygląda bardziej optymistycznie i problem jest naprawdę w samej muszli. Wtedy będziesz w stanie rozwiązać problem samodzielnie. Poniżej rozpatrzymy swoisty ranking najbardziej popularnych i skutecznych metod czyszczenia toalety.

  1. Najbardziej znana metoda – skorzystać z przepychacza sanitarnego. Ile przemysł nie wymyślał żeli i proszków, a przepychacz może znaleźć w szafie prawie każdy człowiek na postsowieckiej przestrzeni. A tak po prawdzie, on rzeczywiście jest dobrą metodą na walkę z niewielkim zapchaniem toalety. Nabieramy wodę w toalecie i odblokujemy odpływ przepychaczem sanitarnym.
  2. Jest bardziej niezawodny środek na zapchany sedes, jeśli przyczyna tkwi w uszczelnieniu wodnym.To proste: napełniamy mały worek z tkaniny piaskiem. Dalej opuszczamy go na długiej linie do muszli i spłukujemy wodą. Strumień obowiązkowo chwyci tę "lalkę" i poniesie ją ze sobą, a dalej piasek wybije zator i woreczek na linie można będzie wyciągnąć z powrotem.
  3. Czyszczenie toalety za pomocą plastikowej butelki jest jednym z ludowych sposobów. A tak na prawdę to samodzielny przepychacz sanitarny. Twoje zadanie polega na tym, żeby od dwulitrowej butelki odciąć dno, a pokrywę zakręcić maksymalnie mocno. Następnie wkładamy butelkę do toalety dnem do dołu. Jak tylko wyczuwa się opór, mocno naciskamy na butelkę. Stosujesz taką samą siłę uderzeniową jak podczas odblokowania przepychaczem.
  4. Można spróbować tzw. elastyczną linę. Co ona sobą przedstawia: na końcu elastycznej pustej rurki przykręcony jest gruby drut w kształcie spirali. Musisz opuścić tę spiralę do toalety do oporu i rozpocząć ruchy obrotowe, jak rybacy zimą na połowy podlodowe robią przeręble. Jedyne co należy wziąć pod uwagę – czasami spirala może po prostu zrobić tylko otwór w mocno zapchanym zlewie. Najlepiej od razu po tym dodatkowo przepchnąć pozostałości ciepłą wodą lub dolać substancje chemiczne.
  5. Środek na zatkaną toaletę w postaci płynów i proszków na dziś najłatwiej pomoże rozwiązać problem. Jak zwykle, wszyscy producenci oferują preparaty chemiczne do rur z tworzyw sztucznych i działają one dość skutecznie. Należy po prostu wlać środek i za jakiś czas spłukać wodą.
  6. Najbardziej tani sposób czyszczenia zatkanej toalety, znany wszystkim naszym mamom, polega na użyciu sody. Około pół paczki wsypujemy bezpośrednio do muszli klozetowej i tym samym tworzymy bardzo stężone środowisko alkaliczne. Ale ta metoda nadaje się tylko do niedużych zatorów.
 
Powiązane artykuły:
Usunięcie zatorów w rurach
Zapewne każdej kobiecie należało chociażby raz w życiu zderzać się z problemem zatorów. Lecz zawsze może stać się tak, że jego nie okaże się obok, a sytuacja będzie wymagała bezzwłocznego rozwiązania.
Dobry sposób na szybkie odzyskanie blasku w łazience – jak przywrócić wannie biel?
Nawet najbardziej jakościowa kąpiel przy marudnym odejściu prędzej czy później zaczyna tracić swoją biel, pokrywając się naleciałością. W artykule opowiemy o niektórych sposobach czyszczenia wanny.
Skuteczne sposoby na utrzymanie wanny w czystości – jak wyczyścić wannę z rdzy?
Większość gospodyń zderzała się z problemem pojawienia się rdzy na wannie i bardzo często rozwiązaniem problemu staje się kupno nowej. Jednak nie pośpieszajcie przyjmować takie radykalne metody, wszystko nie jest tak beznadziejne jak wygląda.
Sposoby na walkę z pleśnią w domu – jak pozbyć się grzyba w łazience?
Grzybek w łazience - to nie tylko nieestetycznie, ale i szkodliwie dla zdrowia, toż podejmować działania trzeba jak najprędzej. Jak walczyć z grzybkiem? O tym czytamy dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty