Jak wygrać z trądzikiem? 10 zasad dla zdrowej skóry

Kremy, maści, pigułki, diety – lista sposobów, stosowanych w leczeniu trądzika, może być bardzo długa. Niektórzy z nas przez wiele lat próbują wygrać z trądzikiem, stosując różne metody. Jednak nie ma uniwersalnego sposobu na trądzik, więc każdy musi dobrać coś odpowiedniego dla siebie.

Trądzik to poważny problem, którego nie można bagatelizować. Potrzebuje fachowego leczenia i to w każdym wieku. Trądzik oddziałuje negatywnie na psychikę i samoocenę, więc pozbywając się go, nie tylko poprawiamy swoje zdrowie fizyczne, ale także psychiczne. Oto kilka zasad, których należy przestrzegać, by mieć zdrową skórę.

1. Zrezygnuj ze słodyczy.

ciastko

Jeśli cierpisz z powodu trądzika, musisz wyłączyć ze swojej diety słodycze, nabiał i mąkę. Zdrowa dieta nie jest gwarancją tego, że nie będziesz miała wyprysków, ale na pewno łagodzi stany zapalne i przyśpiesza leczenie trądziku.

2. Włącz do swojej diety ryby.

ryba

Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie ryb pozytywnie wpływa na kondycję skóry.

3. Podnosimy samoocenę.

spokój

Na pewno każdy z nas wie, czym są wypryski, ale mało kto, wie, że jedną z przyczyn pojawienia się trądzika może być niska samoocena, która negatywnie wpływa na naszą skórę.

4. Pielęgnacja cery trądzikowej.

masaż

Właściwa pielęgnacja cery trądzikowej pomoże pozbyć się trądzika. Należy sięgać jedynie po beztłuszczowe kremy nawilżające, które nie zapychają porów.

5. Minimum kosmetyków.

kosmetyki

Nie warto ukrywać wyprysków pod grubą warstwą podkładu, zawierającego tłuszcz, który zapycha pory, powodując pojawienie się nowych pryszczy i zaczerwienień.

Dotyczy to także lanoliny i kwasu stearynowego, które wchodzą w skład większości kosmetyków. Dermatolodzy właśnie z tego powodu zalecają przeprowadzanie demakijażu twarzy przed snem.

6. Wyciskanie pryszczy.

trądyik

Uwaga! Nie wyciskaj zmian ropnych na skórze. Lepiej wybierz się do kosmetyczki, która profesjonalnie wykona zabieg oczyszczania skóry. Jeśli natomiast zaczniesz sama wyciskać pryszcze, to taka interwencja może zakończyć się podrażnieniem skóry, ponadto nasila tendencję do powstawania nowych krostek i blizn.

7. Szukaj pomocy u dermatologa.

twarz

Co 10. osoba cierpi na cięższą postać trądzika, więc potrzebuje fachowej pomocy dermatologa. Może on zlecić leczenie farmakologiczne lub zabiegi. W zależności od nasilenia choroby zaleca się różne leki: maści, kremy, żele, które oczyszczają skórę oraz łagodzą stany zapalne.

Głównym celem takiej terapii jest odblokowanie porów oraz zmniejszenie łojotoku, gdyż nadmierne wydzielenie sebum jest główną przyczyną trądzika. Jeśli jednak nie będziesz przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, to leczenie nie będzie skuteczne.

8. Chroń się przed słońcem.

cienie

Promienie słoneczne, wbrew powszechnemu przekonaniu, że wysuszają pryszcze, które niebawem znikną, szkodzą trądzikowej cerze, bo nadmierne wysuszanie powoduje wydzielanie jeszcze więcej łoju i nasilenie problemu.

9. Macierzanka.

macierz

Macierzanka skutecznie zwalcza niektóre bakterie, które są przyczyną trądzika. Na trądzik najlepiej stosować wywary i napary z tej rośliny. Naukowcy z Leeds Metropolitan University przekonują, że macierzanka zaczyna działać pięć minut po zastosowaniu.

10. Eubiotyki.

jedzenie

Eubiotyki – dobre bakterie, mają potwierdzone licznymi badaniami właściwości lecznicze. Najczęściej zawarte są w żywności, takiej jak nabiał lub w kapsułkach, które można kupić w aptece.

W cięższych postaciach trądziku lekarz może zadecydować o terapii antybiotykowej. Eubiotyki, podobnie jak probiotyki, zapobiegają niekorzystnym skutkom antybiotykoterapii. Poprawiają stan skóry, wspomagają odporność i pracę układu trawiennego.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty