Jak wyprać kurtkę puchową w pralce?

jak wyprać kurtkę puchową w pralce

Gdy zimna pora mija i przychodzi wiosna, następuje czas na to, aby posprzątać w szafie i schować futra, kożuchy i kurtki puchowe. Jednak przed tym, odzież wierzchnią należy wysuszyć i wyczyścić z brudu. Jeśli z futrami i kożuchami poradzić sobie jest dosyć prosto, to z kurtką puchową powstaje mnóstwo pytań. Jak prawidłowo doprowadzić ją do porządku, jak usunąć plamy, czy należy ją skręcić i położyć na półce, czy lepiej umieścić na wieszaku? Jednak najgłówniejsze pytanie, które powstaje u wszystkich młodych gospodyń domowych, to: "Jak lepiej wyprać kurtkę puchową: ręcznie, czy w pralce, w warunkach domowych, czy w pralni chemicznej, czy można to w ogóle robić?" Jeśli martwią cię wszystkie wyżej wymienione pytania, w niniejszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.

Gdzie lepiej wyprać kurtkę puchową w warunkach domowych, czy w pralni chemicznej?

Gdy powstaje pytanie, gdzie lepiej wyprać kurtkę puchową, w pralni chemicznej, czy w warunkach domowych, to nieco się zastanowiwszy wybierasz ostatni punkt. Ponieważ w pralni chemicznej rzecz mogą zepsuć, za usługę w każdym bądź wypadku trzeba będzie płacić, a oprócz tego do pralni chemicznej musisz jechać. A w domu do twojej dyspozycji pralka, kurtka puchowa, pieniądze nie trzeba płacić, a oprócz tego, dopóki pierze się kurtka możesz zrobić coś w domu. Albo poczytać książkę, albo posprzątać, albo po prostu poleżeć. Jednak tutaj wynika drugie istotne pytanie: czy można w ogóle prać kurtkę puchową w pralce, czy lepiej to zrobić ręcznie? Okazuje się, że można i w pralce, i ręcznie, natomiast w pralce będzie o wiele lżej, jeśli chodzi o wysiłek fizyczny. Zapoznajmy się z oboma sposobami.

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce – przygotowanie

Otóż, zanim wypierzesz kurtkę puchową w pralce, musisz ją prawidłowo do tego przygotować. Po pierwsze, dokładnie sprawdź zawartość kieszeń i wszystko wyciągnij z nich. Po drugie, zamknij wszystkie zamki i guziki, a najlepiej zaszyj je, nanosząc białą tkaninę. Po trzecie, jeśli na kurtce są plamy, to nanieś na nie środek myjący i pozostaw na kilka minut. Po czwarte, zanim zapchasz kurtkę puchową do pralki, musisz zapoznać się z informacją zawartą na etykiecie. Napis "down" oznacza, że składa się z puchu. Słowo "feather" oznacza piórka. Napis "cotton" mówi o watolinie. A napisy "fiber", "polyester", " fiberteck " uprzedzają o materiale syntetycznym. Dzięki tej etykiecie również można się dowiedzieć o temperaturze wody. Jeśli chodzi o puch, piórka i watolinę, ona zazwyczaj powinna wynosić 30 stopni, a w wypadku materiału syntetycznego 40 stopni.

A teraz zapoznamy się bezpośrednio z procesem prania

Przygotowawszy wyrób w odpowiedni sposób, wkładamy go do pralki. Również zaleca się włożyć 2-3 piłeczki do gry w tenisa, dzięki którym piórka i puch nie zbiją się podczas prania. Program prania najlepiej wybierać najbardziej delikatny, zwłaszcza jeśli pierzysz kurtkę puchową z naturalnym wypełniaczem. Nie pożałuj wody do płukania, wypłucz kurtkę kilka razy. Jeśli chodzi o wirowanie, to musi być bardzo delikatne, na najmniejszych obrotach. Jeśli będziesz przestrzegać wszystkich wyżej wymienionych zasad, to otrzymasz czystą, dobrze wypraną kurtkę, gotową do suszenia i noszenia.

Zasady suszenia

Kurtka puchowa jest skutecznie wyprana i wyciągnięta z pralki, pozostało tylko ją wysuszyć. Najlepiej to robić na suszarce w dobrze wietrzonym pokoju. W żadnym wypadku nie można suszyć kurtki puchowej na kaloryferze, ogrzewaczu, ręczniku. W pierwszych dwóch wypadkach otrzymasz stłoczony puch, w trzecim wypadku – źle wysuszony wyrób. Ponieważ ręcznik utrudnia wentylację. Bardzo dużym błędem uważa się suszenie kurtki puchowej na wieszaku. W takim wypadku wypełniacz znajdzie się na samym dole i nie będziesz mogła odnowić równomierne rozprowadzenie. Wszystkie wyżej wymienione zasady prania kurtki puchowej również rozprzestrzeniają się na pranie ręczne. I jeszcze jeden istotny moment, nigdy nie mocz kurtki puchowej, nawet jeśli jest bardzo brudna. Wszystkie plamy można usunąć za pomocą środków myjących, amoniaku, nadtlenku wodoru. Pierz swoją kurtkę puchową prawidłowo i posłuży ci niejeden sezon.

 
Powiązane artykuły:
Jak zakleić kurtkę z materiału bolonia?
Kurtki z materiału bolonia cieszą się szeroką popularnością i nadal aktualne jest pytanie - co robić, jeśli na ulubionej rzeczy utworzyła się dziura? Jak zakleić kurtkę? O tym opowie artykuł.
Jak pielęgnować futro z norek?
Futro z norek – marzenie wielu przedstawicielek płci pięknej. Jednak niemało z nim kłopotu. Przecież futrem z norki należy opiekować się, i niekoniecznie za pomocą specjalnych środków.
Jak prać kurtkę puchową, aby nie było zacieków?
Dosyć często można usłyszeć następujące skargi – wyprałam kurtkę puchową, ale pozostały zacieki. Co robić? Istnieje rozwiązanie danego problemu, o którym opowiemy w niniejszym artykule.
Jak farbować skórzaną kurtkę?
Skórzana kurtka – hit ostatnich kilku sezonów. Każda kobieta ma w swojej garderobie jedną albo nawet kilka modeli tej odzieży. Lecz co robić, jeśli kurtka z czasem potarła się? Pofarbować ją!
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty