Jak zapobiec ciąży nastolatek?

Ciąża nastolatek – zjawisko, wystarczającą miarą przykre dla krewnych nastolatki. Przecież to nie tylko komplikuje późniejszą życiową drogę dziecka (ogranicza ją w możliwościach otrzymania edukacji, rozwoju kariery), ale i stawia pod zagrożenie stan jej zdrowia. Wczesna ciąża u nastolatków – wezwanie dla całej rodziny. Co oznacza to z fizjologicznego i psychologicznego punktu widzenia?
Fizjologiczna strona pytaniaZ jednej strony ciąża i porody u nastolatków przeciekają bardziej skomplikowanie aniżeli u dorosłych z fizjologicznego punktu widzenia. W związku z tym, że organizm młodej dziewczyny nie jest sformowany do końca, porody częstsze niż u dorosłych komplikują się urazowością narządów płciowych (zerwaniami pochwy i płciowych warg), częściej zdarzają się przedwczesne porody. Dzieci położnic-nastolatków mają mniejszy wzrost, wagę, często cierpią na hipoksję.
Psychologiczna strona pytaniaZ innej strony ciąża nastolatek negatywnie zaznacza się na ich socjalizacji, stosunku do młodych mam i ojców z boku rówieśników i członków rodziny.
Bardzo ważne dać dziecku wsparcie w takiej sytuacji, nawet jeśli myślisz o niej jak o nieprawidłowej. Nie zostawać młodych rodziców sam na sam ze swoim problemem, ale i nie brać na siebie całej opieki za dzieckiem. Należy pokazać, że macierzyństwo i dziecko, co się urodziło – to radość nawet w takiej skomplikowanej sytuacji, a wszystkie istniejące kłótnie – sprawa czasu i one tylko pomogą szybkiemu dojrzewaniu "wczorajszego ucznia".
Profilaktyka ciąży nastolatek
Wczesną ciążę nastolatek można zapobiec elementarnym kompleksem środków, skierowanych na podniesienia w dziecku poważnego stosunku do rodzinnych wartości. Nie wystarczy opowiedzieć dziecku o istnieniu szeregu środków kontroli narodzin, należy wyjaśnić celowość ich użycia.
Pożytecznie bywać w rodzinach, gdzie rosną malutkie dzieci, dawać dzieciom czasami polecenia poćwiczyć, pobawić się, pospacerować z dziećmi. Tylko w takim wypadku dziecko może uświadomić, co to takiego opieka nad dzieckiem i własną gotowość,czy nie gotowość do podjęcia takiej odpowiedzialności.
Pierwsze oznaki ciąży u nastolatków niczym nie różnią się od oznak ciąży dorosłej kobiety. Podczas skomplikowanego z psychologicznego punktu widzenia wieku nastoletniego należy uważnie obserwować za przemianą fizycznego stanu dziewczynki-nastolatka. Jednak lepiej nie czekać na pierwsze oznaki ciąży, lecz rozmawiać o problemach rodzinnego życia i macierzyństwa, zanim te oznaki będą wykryte.