Jak zapobiec ciąży nastolatek?

ciąża nastolatek

Ciąża nastolatek – zjawisko, wystarczającą miarą przykre dla krewnych nastolatki. Przecież to nie tylko komplikuje późniejszą życiową drogę dziecka (ogranicza ją w możliwościach otrzymania edukacji, rozwoju kariery), ale i stawia pod zagrożenie stan jej zdrowia. Wczesna ciąża u nastolatków – wezwanie dla całej rodziny. Co oznacza to z fizjologicznego i psychologicznego punktu widzenia?

Fizjologiczna strona pytania

Z jednej strony ciąża i porody u nastolatków przeciekają bardziej skomplikowanie aniżeli u dorosłych z fizjologicznego punktu widzenia. W związku z tym, że organizm młodej dziewczyny nie jest sformowany do końca, porody częstsze niż u dorosłych komplikują się urazowością narządów płciowych (zerwaniami pochwy i płciowych warg), częściej zdarzają się przedwczesne porody. Dzieci położnic-nastolatków mają mniejszy wzrost, wagę, często cierpią na hipoksję.

Psychologiczna strona pytania

Z innej strony ciąża nastolatek negatywnie zaznacza się na ich socjalizacji, stosunku do młodych mam i ojców z boku rówieśników i członków rodziny.

Bardzo ważne dać dziecku wsparcie w takiej sytuacji, nawet jeśli myślisz o niej jak o nieprawidłowej. Nie zostawać młodych rodziców sam na sam ze swoim problemem, ale i nie brać na siebie całej opieki za dzieckiem. Należy pokazać, że macierzyństwo i dziecko, co się urodziło – to radość nawet w takiej skomplikowanej sytuacji, a wszystkie istniejące kłótnie – sprawa czasu i one tylko pomogą szybkiemu dojrzewaniu "wczorajszego ucznia".

Profilaktyka ciąży nastolatek

Wczesną ciążę nastolatek można zapobiec elementarnym kompleksem środków, skierowanych na podniesienia w dziecku poważnego stosunku do rodzinnych wartości. Nie wystarczy opowiedzieć dziecku o istnieniu szeregu środkówciąża nastolatek jak zapobiec kontroli narodzin, należy wyjaśnić celowość ich użycia.

Pożytecznie bywać w rodzinach, gdzie rosną malutkie dzieci, dawać dzieciom czasami polecenia poćwiczyć, pobawić się, pospacerować z dziećmi. Tylko w takim wypadku dziecko może uświadomić, co to takiego opieka nad dzieckiem i własną gotowość,czy nie gotowość do podjęcia takiej odpowiedzialności.

Pierwsze oznaki ciąży u nastolatków niczym nie różnią się od oznak ciąży dorosłej kobiety. Podczas skomplikowanego z psychologicznego punktu widzenia wieku nastoletniego należy uważnie obserwować za przemianą fizycznego stanu dziewczynki-nastolatka. Jednak lepiej nie czekać na pierwsze oznaki ciąży, lecz rozmawiać o problemach rodzinnego życia i macierzyństwa, zanim te oznaki będą wykryte.

 
Powiązane artykuły:
 Nastolatki i seks - jak rodzicom porozmawiać z dzieckiem na ten delikatny temat
Każdy ojciec przeżywa temat intymnych pytań, związanych z dorastaniem dziecka. A ponieważ seks wśród nastolatków to zjawisko nierzadkie, ten temat jest zwłaszcza pedantyczny. Jednak rodzice certują rozmawiać na "zamknięte" tematy.
Szkoda palenia dla nastolatków – przyczyny i profilaktyka palenia młodzieży
Zapewne każdy z nas w dzieciństwie wypalił chociaż jednego papierosa. Ktoś z interesu, ktoś żeby nie wpaść w oczy jednolatków i zdawać się starszym. Lecz nawet jeden wypalony papieros z czasem może przerosnąć do zwyczaju.
Wpływ alkoholu na organizm nastolatka i straszne konsekwencje
Średni wiek młodych ludzi, co zagustowało do spirytusu zmniejsza się z każdym rokiem. Spodziewamy się, że przeczytawszy nasz artykuł o szkodzie alkoholu dla nastolatków, ktoś z nich zamyśli się i zrezygnuje z propozycji wypić.
Przyczyny stresu u współczesnych nastolatków i walka z nim
Wiek nastoletni – wypróbowanie dla dziecka i jego bliskich, krok do dorosłego życia, co nierzadko towarzyszy konfliktami z otoczeniem i dlatego jest bardzo stresowy. Rozpatrzymy główne przyczyny stresu współczesnego nastolatka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty