Jak zebrać rtęć z dywanu? Zagrożenia związane z rtęcią

jak zebrać rtęć z dywanu

Wiele osób korzysta z termometrów rtęciowych, nie wiedząc jakie niebezpieczeństwo kryje w sobie te zwykłe narzędzie. Wewnątrz termometru znajduje się rtęć, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Rozlana rtęć w temperaturze pokojowej paruje, zatruwając powietrze w pomieszczeniu. Pary rtęci przedostają się do organizmu podczas oddychania, powodując zapalenie skóry, bóle głowy, nadmierne wydzielanie śliny, uszkodzenie nerek i drżenie kończyn. Substancja wpływa na układ nerwowy, a nawet może powodować szaleństwo. Jednak jeśli w porę usunąć drobne kropelki rtęci z podłogi, wszystkie te objawy mogą nigdy nie nastąpić. Tak więc, jak zebrać rtęć z dywanu? O tym opowiemy poniżej.

Sposoby na sprzątanie

Na początek trzeba otworzyć wszystkie okna i dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Drzwi do pokoju lepiej zamknąć, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się oparów rtęci w całym mieszkaniu. Po tym można rozpocząć sprzątanie. Rtęć na dywanie jest usuwana w jeden z następujących sposobów:

  1. Strzykawka z grubą igłą lub gumowa gruszka. Z ich pomocą można usunąć drobne kropelki rtęci. Jeśli danych narzędzi nie ma w apteczce domowej, to spróbuj zmieść kulki na kartkę papieru, wykorzystując wacik lub miękki pędzel. Po oczyszczeniu za pomocą latarki oświetl podłogę. Jeśli na powierzchni pozostały rtęciowe kulki, one od razu staną się widoczne i możesz zebrać je.
  2. Słoik z wodą. Napełnij słoik zimną wodą i umieść tam kulki rtęci. One spadną na dno pojemnika, w związku z czym ich odparowanie będzie niemożliwe. Słoik z niebezpieczną substancją należy oddać do stacji sanitarno-epidemiologicznej.
  3. Późniejsza obróbka. Po mechanicznym zbieraniu substancji należy przeprowadzić czyszczenie chemiczne. Umyj podłogę środkiem zawierającym chlor. Można także korzystać z mydła lub nadmanganianu potasu.
Czy można usunąć rtęć odkurzaczem?

Korzystanie z odkurzacza tylko przyspieszy odparowanie rtęci. Ponadto na jego silniku powstaje niebezpieczna rtęciowa warstwa, która staje się źródłem zatrucia powietrza w mieszkaniu.

 
Powiązane artykuły:
Jak usunąć gumę do żucia z ubrania? Tricki ubraniowe, które powinna znać każda gospodyni
Guma do żucia – to prawie śmiertelny wyrok dla niektórych tkanin, jednak nie pośpieszajcie wyrzucać ulubioną rzecz, być może ją jeszcze uda się uratować. Jak oczyścić odzież od gumy do żucia? O tym opowie artykuł.
Jak czyścić futro? Zasady pielęgnacji futer i produktów futrzarskich w domu
Czasami dowolny futerkowy wyrób potrzebuje czystki, przecież ono gromadzi kurz. Jak można łatwo oczyścić futro w domowych warunkach? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak usunąć rysy na laminacie? Proste sposoby na naprawę laminatu
Nie zważając na przepiękne charakterystyki, laminat, jak i dowolne drugie pokrycie, skłonny jest do draśnięć, i jaki by troskliwy nie był stosunek, takie ryzyko jest zawsze. Jak można posprzątać rysy na laminacie? O tym opowiemy w artykule.
Jak można usunąć plamy z herbaty? Zwalczanie trudnych zabrudzeń
Nierzadki wypadek w każdym domu – rozlewana herbata na biały obrus, czy odzież. Jednak nie warto pośpieszać pożegnać się z ulubioną rzeczą. W artykule opowiemy, jak wywieść plamę od herbaty na białym.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty