Skuteczne sposoby na skurcze porodowe – jak złagodzić ból porodowy?

jak złagodzić ból porodowy

Urodzenie dziecka jest bardzo trudnym i bolesnym procesem. Od przebiegu i wyniku porodu zależy zdrowie matki i dziecka. Ból przy tym jest naturalną reakcją organizmu kobiecego.

Wiele kobiet, zwłaszcza rodzących po raz pierwszy, bardzo boi się porodu. I pierwsze o czym one myślą – jak można złagodzić ból porodowy? Zastosowanie nowoczesnych farmakologicznych środków przeciwbólowych ma szereg przeciwwskazań, ponieważ mają one duży wpływ na stan dziecka i matki po porodzie. Więc uciekać się do nich można tylko w określonych przypadkach.

Poród jest normalnym procesem fizjologicznym, który jest w stanie z powodzeniem przenieść praktycznie każda kobieta. Ale strach, niepewność i niepokój mogą zwiększyć napięcie mięśniowe, co z kolei spowoduje niepotrzebny ból. Dlatego trzeba zawczasu przygotować się do tego procesu.

Jak można złagodzić bóle porodowe?

Sama natura pomaga kobiecie złagodzić ból. W trakcie porodu organizm wytwarza dużą ilość biologicznie aktywnych substancji – adrenalinę, endorfiny, enkefaliny, które zwiększają odporność na stres, tłumią ból i pomagają się odprężyć. Co może zrobić matka, aby złagodzić bóle porodowe?

Istnieje wiele metod, które pomagają zmniejszyć ból. Przyjrzyjmy się im najbardziej uważnie. Przede wszystkim to własne nastawienie, prawidłowe oddychanie, masaż, woda, wsparcie partnera.

 1. Psychologiczna profilaktyka do porodu, czyli własne nastawienie. Prokreacja jest ważnym etapem w życiu każdej kobiety. Żaden ból nie może równać się ze szczęściem macierzyństwa i pojawieniem się nowego życia. Ważne jest, aby być w stanie skupić się nie na swoim bólu, a na samopoczuciu i zdrowiu dziecka, które przechodzi ciężką drogę urodzenia. Zbierz wcześniej maksimum informacji o zbliżającym się procesie. Zrozumienie tego co dzieje się z tobą, pomaga łatwiej znieść ból.
 2. Odprężenie i wypoczynek. Ułatwić poród i skurcze pomoże jak własne nastawienie, jak i relaks. Odpoczywaj w przerwach między skurczami – to pomoże zachować siły do dalszego porodu. Można spróbować posłuchać przyjemnej relaksującej muzyki lub obejrzeć ciekawy film.
 3. Jak zmniejszyć ból podczas skurczy przy pomocy oddychania? Bardzo ważne jest, aby nauczyć się prawidłowo oddychać. Podczas skurczy oddychaj powoli. Wdech rób przez nos, a wydech – ustami. Przy tym trzeba zachować rytm. Na szczycie bólu można oddychać "na pieska" – krótkie, przerywane oddychanie. W przerwach między skurczami – rozluźnienie.
 4. Masaż. Aby zmniejszyć ból wystarczy pomasować kręgosłup szyjny, obszar lędźwi i wystające punkty kości miednicy. Można zrobić to samodzielnie lub przy pomocy partnera.
 5. Jak można złagodzić bóle porodowe za pomocą wody? Biorąc ciepłą kąpiel lub ciepły prysznic można znacznie zmniejszyć ból. Przecież ciepła woda uspokaja i pomaga się zrelaksować.
 6. Partner. Wielu kobietom pomaga obecność i wsparcie bliskiej osoby – męża, mamy, siostry lub przyjaciółki. Porody odbywają się szybciej i łatwiej, gdy obok jest kochana osoba.
 7. Jak prawidłowa pozycja może złagodzić bóle porodowe? Każda kobieta może samodzielnie lub z pomocą położnej wybrać pozycję, która będzie łagodzić skurcze. Warto eksperymentować, aż znajdziesz dla siebie wygodną pozycję.
Pozycje łagodzące ból

Pozycje łagodzące ból porodowy:

 • w pozycji stojącej lub w ruchu – pomagają przyspieszyć poród, ponieważ płód wywiera nacisk na szyjkę macicy, która rozwiera się szybciej;
 • pozycja na czworakach zmniejsza ból w dole pleców;
 • w pozycji wiszącej na linie – zmniejsza się odciążenie na miednicę;
 • w kucki lub na krześle z szeroko rozsuniętymi nogami;
 • na klęczkach, opierając się o krzesło lub łóżko.

Z wielu metod, ułatwiających ból podczas porodu, na pewno znajdzie się taka, która pomoże ci. Co najważniejsze – nic się nie bać. Przecież mądra natura wszystko przewidziała. Poród szybko się skończy, a nagrodą będzie pojawienie się dziecka na świecie!

 
Powiązane artykuły:
Przyczyny słabej czynności skurczowej – zaburzenia przebiegu porodu
Czasami podczas porodów przejawia się słaba czynność skurczowa i lekarzom należeć stymulować proces porodowy. Dlaczego to odbywa się i jakie są rodzaje słabej czynności skurczowej? O tym dowiadujecie się, przeczytawszy nasz artykuł.
Jak wygląda trzeci poród – czyli czym różnią się następne porody?
Każdorazowo przed porodami kobieta stawia jedno pytanie: jak przejdą porody? Może lżej i szybciej? I nieważnie, pierwsze czy trzecie te porody. Jednak trzecie porody mają swoje właściwości. O nich pójdzie mowa w naszym artykule.
Czy porusza się dziecko przy skurczach rozwierających – czyli co czuje dziecko w trakcie porodu?
Oto i nastała długo oczekiwana godzina. Jeszcze trochę – i wasze spotkanie. Macie skurcze, to znaczy porodowa działalność jest w rozpalaniu. Jak musi zachowywać się bobas w ciągu porodów? Czy powinien on poruszać się podczas skurczów?
Skurcze parte podczas porodu – kiedy występują i jak sobie z nimi radzić?
Kobietom ciężko zrozumieć całą treść przyszłego procesu, toż one chcą zorientować się w tym, jak przeciekają porody i które fazy ma każda położnica przed pojawieniem się bobasa na świat. W szczególności zorientujemy się, co to takiego skurcze parte podczas porodu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty