Jak złagodzić poranne mdłości we wczesnym okresie ciąży?

jak złagodzić poranne mdłości we wczesnym okresie ciąży

Czas czekania na dziecko – to szczególny okres dla kobiety, ale czasami może mu towarzyszyć złe samopoczucie. W pierwszych tygodniach ciąży wiele przyszłych mam ma problemy z powodu mdłości. Jest to stan, którego objawami są wymioty, nudności, nietolerancja na zapachy i inne symptomy. Wszystko to sprawia kobiecie dyskomfort, dlatego przyszła mama chce wiedzieć, jak można złagodzić poranne mdłości w pierwszym trymestrze. Niektóre proste i niedrogie porady pomogą uporać się tą uciążliwą dolegliwością.

Przyczyny mdłości

Przede wszystkim należy dowiedzieć się, co wpływa na pojawienie się tego stanu u kobiety. Specjaliści do końca nie wyjaśnili przyczyn tego zjawiska, ale można wyróżnić kilka czynników, które je powodują.

Zmiany hormonalne zaczynają się w organizmie kobiety od pierwszych dni okresu ciąży. Wszystkie te zmiany znacząco wpływają na samopoczucie. Na przykład progesteron działa odprężająco na mięśnie, spowalnia się praca żołądka i jelit, obniża się ciśnienie krwi. To prowadzi do zawrotów głowy, zwiększonego wydzielania gazów, nudności, senności, zgagi. Hormon ciąży HCG też negatywnie wpływa na układ trawienny.

Organizm przyszłej mamy aktywnie dostosowuje się do nowej roli, jest on zmuszony pracować w innym trybie. Układ nerwowy nie zawsze jest w stanie wytrzymać takie obciążenie. To jeszcze jedna przyczyna mdłości.

Uważa się również, że za pomocą takich nieprzyjemnych objawów natura chroni kobietę i dziecko od spożywania niektórych produktów. Toteż przyszłe mamy w takim stanie rezygnują z wielu potraw, które mogą wyrządzić im krzywdę.

Żywienie przy mdłościach

Eksperci uważają, że kobieta może zmniejszyć dyskomfort nieco zmieniając swój styl życia i przyzwyczajenia.

Rozpatrując pytanie, jak zmniejszyć objawy mdłości u kobiet w ciąży, warto zwrócić uwagę na odżywianie przyszłej mamy. Wykluczyć trzeba spożycie tłustych, smażonych potraw, ponieważ powodują one silne obciążenie przewodu pokarmowego. Należy włączyć do diety takie produkty:

 • koniecznie potrzebne są surowe warzywa i owoce (banan, jabłko, marchew, buraki);
 • produkty mleczne;
 • kasze;
 • wodniste owoce, na przykład melony, brzoskwinie;
 • miód, bo on tłumi odruch wymiotny;
 • pieczone warzywa i owoce.

Pomocne również będą takie porady:

 1. Jeść często, ale po trochę.
 2. Nie należy po posiłku od razu kłaść się do łóżka, lepiej poczekać około pół godziny.
 3. Danie warto schłodzić, tak lepiej się trawi.
 4. Codziennie należy pić około 2 litrów płynów.

Wiadomo też, że niektóre produkty mogą być pomocne przy z mdłościach. Wielu kobietom pomaga imbir, na przykład można go dodać do herbaty lub pożuć kawałek. Dobrze pomagają z tym problemie cytryny. Można po prostu powąchać jej skórkę, wypić z nią herbatę, zjeść plasterek. Przyszłej mamie warto wybrać sposób odpowiadający jej.

Ogólne zalecenia

Dla każdej kobiety, która próbuje dowiedzieć się jak złagodzić stan przy mdłościach w ciąży, będą pomocne takie porady:

 1. Dobrze poprawiają samopoczucie spacery.
 2. Budząc się nie należy natychmiast wstawać z łóżka, lepiej posiedzieć 15 min.
 3. Trzeba unikać stresu, przemęczenia, konieczny jest spokojny sen.
 4. Myć zęby należy po każdym posiłku, pasta nie powinna powodować nudności.
 5. jak złagodzić mdłości u ciężarnych

Kobietom z pierwszych tygodni ciąży potrzebny jest odpoczynek. Jest to ważna część walki z mdłościami. Dlatego bliscy ludzie powinni stworzyć wszystkie warunki dla jej komfortu. Kobieta w ciąży nie powinna się wstydzić prosić o pomoc. Jej głównym zadaniem jest troska o swoje zdrowie, bo od niego zależy rozwój dziecka. Przy dolegliwościach przyszła mama może zawsze zwrócić się do lekarza. On może dokładnie powiedzieć, jak złagodzić poranne mdłości we wczesnym okresie ciąży, dać zalecenia z uwzględnieniem indywidualnych cech.

 
Powiązane artykuły:
Mdłości w ciąży – co robić?
Z podobnym odczuciem zderza się praktycznie każda kobieta w ciąży. I chociaż wariantów przejawu toksykozy zanegować, właśnie mdłości są najbardziej częste, jeśli nie powiedzieć "klasycznym".
Kiedy ustępują mdłości, ile jeszcze trzeba cierpieć?
Mdłości na początku ciąży – każda kobieta rozumie o czym mowa. Lecz niepokoi inne pytanie – kiedy nareszcie przejdzie toksykoza i ciężarna westchnie z ulgą i rozkoszuje się swoim odmiennym stanem?
Co pomaga na mdłości – jak sobie poradzić z napadami nudności w ciąży?
Mdłości wycieńczają organizm kobiety jak moralnie, tak i fizycznie. Jednak zawsze należy pamiętać, że to tymczasowe trudności, które szybko stopniowo zejdą wniwecz. A jak długo to potrwa? Oto niektóre rady, które pomogą poczuć się lepiej.
Kiedy ustępują mdłości u kobiet w ciąży?
Wielu kobiet, co mają mdłości podczas ciąży, męczy tylko jedno pytanie: kiedy zakończy się ten okropny stan? Damy odpowiedź w artykule. Lecz warto uwzględniać, że toksykoza może przejawić się i na późnych terminach ciąży.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty