Jak zmusić dziecko do jedzenia – czy są sposoby na niejadka?

Bardzo często tak się zdarza, że pora lunchu staje się i dla rodziców i dla dzieci prawdziwą torturą: rodzice bezskutecznie próbują nakarmić swoje dziecko, a dziecko także szalenie się sprzeciwia. Mamy spędzają godziny w kuchni, łamią sobie głowy nad problemem - jak zmusić dziecko do jedzenia?
A czy warto?A czy warto w ogóle zmuszać dziecko do jedzenia? Może lepiej "zwolnić obroty" i zacząć przysłuchiwać się potrzebom własnego dziecka? W przyrodzie nie ma żadnej zdrowej żywej istoty, która zmarłaby z głodu, znajdując się obok źródła pożywienia. Podobnie i zdrowe dziecko nie będzie cierpieć z powodu wyczerpania, jeśli obok kochająca matka, gotowa je karmić na żądanie. W większości przypadków problem z karmieniem wynika z tego, że rodzice mierzą apetyt dziecka własną miarą, zupełnie nie biorąc pod uwagę właściwości fizycznych swojego dziecka. Być może dziecko rano po prostu nie może jeść, bo jego organizm jeszcze się nie obudził.
Jak sprawić, aby dziecko jadło?Dlatego też najlepszym sposobem, aby zmusić dziecko do jedzenia jest – nie zmuszać go. Nie chce maluch jeść śniadania – bez zbędnych słów, namawiania, a już tym bardziej groźby niech opuści stół do obiadu. Ale najważniejszym warunkiem powodzenia przy tym jest, aby nie zostawić dziecku najmniejszej możliwości do przekąski, aż do następnego posiłku. Jeśli bardzo będzie nalegać – można dać mu jabłko, ale w żadnym wypadku nie oferować mu między posiłkami tostów, bułek i tym podobnych przysmaków.
Nie warto również opychać dziecko tymi potrawami i produktami, które mu wyraźnie się nie podobają tylko dlatego, że jest to jedzenie pożyteczne. Na przykład, tak niepopularny wśród wielu dzieci twaróg można zastąpić serem, jogurtem lub innymi produktami zawierającymi wapń.
Jak sprawić, aby dziecko jadło pokarmy uzupełniające – często interesują się młode matki. Odpowiedź jest ta sama – bez przemocy. Wprowadzać pokarmy uzupełniające należy biorąc pod uwagę życzenie dziecka, a nie okresy opisane w literaturze. Zaproponuj dziecku pokarm uzupełniający, ale nie zmuszaj go, niech rozsmakuje się w nowym dla niego produkcie. I jeśli czas do karmienia już nadszedł –pytanie: "jak sprawić, aby dziecko jadło” więcej nie powstanie.