Jak zmusić się do nauki? Czyli dlaczego wykształcenie jest ważne?

jak zmusić się do nauki

Obecnie zmieniająca się sytuacja na rynku pracy zmusza nas do uczenia się przez całe życie, a nie tylko w szkołach, na uniwersytetach, czy kursach podwyższenia kwalifikacji. Życie to nasz wielki, głęboki ocean wiedzy i ono jest naszym wiecznym uniwersytetem. Dlatego aforyzm Lenina "Uczyć się, uczyć się i jeszcze raz uczyć" jest aktualny i dziś. Ale wielu z nas uczyć się nie chce, znajdując wiele powodów, aby tego nie robić – nie ma czasu, bierze górę lenistwo, istnieją inne ważne sprawy. A tymczasem wszyscy ludzie muszą doskonale rozumieć – bez wiedzy, wykształcenia, ciągłego rozwoju nie ma szansy na uzyskanie dobrej posady, wspięcie się na szczyt korporacyjnej drabiny, odniesienie sukcesu. Więc, aby uzyskać dobre wykształcenie i cenną wiedzę, trzeba pilnie się uczyć!

Jak zmusić się do nauki? Pytanie to zadają sobie uczniowie, studenci i wielu dorosłych ludzi. W szkole łatwiej: kontrolują cię rodzice i nauczyciele, jest pragnienie otrzymywania dobrych ocen. Ale po ukończeniu szkoły wielu młodych ludzi już zaczyna powoli tracić orientację, myśleć o tym, czy warto uzyskiwać wykształcenie wyższe, czy można i bez niego obejść? Podobne myśli są katastrofalne dla każdego ambitnego i roztropnego człowieka, bo wielu nie zdaje sobie sprawy, dlaczego konieczne jest uzyskanie wykształcenia wyższego. A tymczasem to nie jest tylko zbiór wiedzy i niepotrzebny papierek, ale i bezcenne doświadczenie, wychowanie, kształtowanie osobowości!

Tak więc, jak się zmusić do uczenia się?

  1. Kluczem do sukcesu będzie właściwa motywacja – trzeba jasno zdawać sobie sprawę, po co ci potrzebne są nauka, nowe informacje, jakie dobra i korzyści uzyskasz w końcu. Po prostu weź kartkę papieru i wypisz jak najwięcej zalet i korzyści, które można uzyskać razem z wykształceniem, jeżeli zmusisz się do nauki. Czytaj wykaz jak najczęściej.
  2. Stawiaj właściwe cele – nie myśl o tym, jak zmusić się do zdobywania wiedzy, a o tym, jak dobrze opanować określony materiał, zadany rozdział, jak nauczyć się uważnie słuchać, jak zdać celująco sesję. Sam nie zauważysz, jak podświadomie zaczniesz szukać sposobów, aby osiągnąć cele, koncentrując się na pożądanym efekcie.
  3. Jeśli jesteś ojcem lub matką i czytasz ten artykuł, aby pomóc w nauce swojemu dziecku, porozmawiaj z nim szczerze i łagodnie, dowiedz się wszystkiego o jego relacjach z kolegami i nauczycielami. Czasami motywacja znika właśnie z powodu konfliktów z dziećmi lub nauczycielami.
  4. Kiedy siadasz do stołu, aby zacząć efektywnie się uczyć, należy wyeliminować wszystkie dystraktory, czyli czynniki rozpraszające uwagę. Najmocniejszy z nich – komputer, bo zwiedzanie sieci społecznościowych i bezwiedne surfowanie po internecie przeszkadzają, ogłupiają, nie dają się skupić. Wyłącz wszystkie zbędne urządzenia, a nawet muzykę, poproś domowników nie rozmawiać z tobą, zanurz się w lekturze"z głową".
  5. Zadbaj o wyposażenie swojego miejsca do nauki, niech ono będzie wygodne dla ciebie. Uwierz mi, że dobre miejsce pracy, w którym jest wszystko czego potrzebujesz, jest w stanie w cudowny sposób zmienić nie tylko szybkość zapamiętywania informacji, wykonywania zadań, ale i twój stosunek do nauki. Leżąc z książką w łóżku, raczej nie uda ci się zmienić podejście do nauki na lepsze, lecz siedząc przy stole, trzymając w rękach dobry długopis, odnotowując tezy na drogim papierze, na pewno ci się uda. Ponadto niektórzy psychologowie zalecają nawet ubierać się jak do wyjścia – w garnitur z krawatem – to pozwoli ci szybko przejść do stylu biznesowego.
  6. Stwórz swoje własne sposoby na zapamiętywanie dużej ilości informacji – postaw karty z informacjami, zapamiętuj za pomocą skojarzeń, szukaj podobieństw i analogii, i tak dalej.
  7. Zachęcaj siebie, poczęstuj się jakimś przysmakiem za sukcesy, chwal i jeszcze raz chwal! Ale pochwały muszą być naprawdę zasłużone.
  8. Sporządź harmonogram zajęć i przerw, odpoczywaj w przerwach aktywnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Nie uciekaj od pracy, ściśle przestrzegaj harmonogramu, to pomoże utrzymać się w odpowiednim tempie.

To wszystko. Jak widać zmusić się do nauki nie jest tak trudno jak się wydaje. Po prostu uświadom sobie, że to zależy od ciebie samego i działaj!

 
Powiązane artykuły:
Podstawy marketingu. Czyli jak dotrzeć do docelowej grupy klientów?
Współczesny świat biznesu wymaga dosyć przeróżnych przyzwyczajeń i wiedz, bez których nie wolno zostać udanym kierownikiem. Ten artykuł opowie o zasadach marketingu i jego głównych momentach.
Jak szybko przygotować się do egzaminu? Czyli sposoby na skuteczną naukę
Udane przygotowanie do egzaminu wymaga kompleksowego podejścia. Ten artykuł opowie o tym, jak poprawnie przygotować się do przyszłego egzaminu i o tym, na co w trakcie przygotowania trzeba zwrócić uwagę.
Monopol pełny, czyli cechy konkurencji niedoskonałej
Nieobecność konkurencji to marzenie i powód dla szczęścia prawie dla każdego przedsiębiorcy. Lecz znaleźć to we współczesnym świecie staje się bardziej skomplikowane z każdym dniem.
Najbardziej poszukiwane zawody przyszłości. Czyli na jakich specjalistów czeka rynek pracy?
Nie wykluczone, że wiedza o najbardziej poszukiwanych zawodach przyszłości da gwarancję tego, że dzisiejsi absolwenci szkół nie pozostaną bez pracy po zakończeniu nauczania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty