Jak zmusić siebie coś robić?

jak zmusić siebie coś robić

Wiele ludzi rozumie, że przyczyną ich niepowodzeń jest banalne lenistwo. Jednak często one nie mogą rozwiązać tego problemu, ponieważ nie wiedzą jak zmusić siebie coś robić. Jednak istnieje wyjście z zaistniałej sytuacji. Warto tylko nieco pomyśleć i lenistwo można zwalczyć.

Jak zmusić siebie coś robić?

Na początku należy określić przyczynę, dlaczego nie chce się robić tj, czy innej sprawy. Zazwyczaj istnieje następujący czynnik owego zachowania:

  1. Strach przed niepowodzeniem i bezsensowność wykonywanych działań. Człowiek uważa, że nie ma sensu coś robić, ponieważ nie będzie żadnego skutku.
  2. Nie podoba się bezpośrednio proces, na przykład człowiek nie chce biegać, ponieważ nie podoba się jemu dana dyscyplina sportowa.
  3. Zmęczenie.

Zastanów się i określ przyczynę i na podstawie uzyskanej odpowiedzi można rozpocząć rozwiązywać problem i zrozumieć, jak zmusić siebie coś robić.

Teraz należy zrozumieć następujące – do jakiego typu ludzi należysz. Czasami człowiekowi jest lżej zrobić wszystko na raz, nie odpoczywając ("Maratończyk"). Określić, że właśnie należysz do tego typu jest dosyć prosto. Przypomnij sobie jak często porzucasz rozpoczęta sprawę, ponieważ chcesz odpocząć, a następnie już nie powracasz do jej zakończenia. Niektórzy należą do innego typu (typ "Sprintera"), czyli jesteś człowiekiem, który nie może przez długi czas zajmować się jedną i tą samą sprawą, one odwrotnie - im mniej odpoczywają, tym gorszy jest wynik.

Określiłaś? Cudownie! Rozpatrzmy na przykładzie, jak zmusić siebie do robienia tego, czego się nie chce, w wypadku pierwszego i drugiego typu. Otóż człowiek powinien posprzątać w mieszkaniu, jednak odkłada ten proces. Na początku dokonujemy analizy, dlaczego on to robi. Mogą być, na przykład trzy przyczyny:

  1. Strach i bezsensowność – nie musi sprzątać, ponieważ mieszka sam. Koledzy do niego nie przychodzą, więc jest wszystko jedno, czy brudno dookoła, czy nie. Więc musi się przyznać sobie samemu, że jakość życia zależy od nas, więc jeśli człowiek chce żyć godnie to musi sprzątać dla siebie, a nie dla otaczających.
  2. Nieprzyjemny proces – brudne ścierki, kurz i inne „nieprzyjemne” rzeczy można zastąpić współczesnymi, ładnymi środkami do sprzątania, nieprzyjemne zajęcie przekształcić na grę.
  3. Zmęczenie można pokonać tylko w następujący sposób – pełnowartościowy odpoczynek.
Główne sposobyjak zmusić siebie coś robić sposoby

Zapoznajmy się ze sposobami, jak zmusić siebie coś robić jeśli należysz do "Maratończyków". Przeznacz od 1 do 3 godzin, w zależności od rozmiaru mieszkania, określ konkretny czas, gdy masz zamiar rozpocząć sprzątanie, na przykład 13.00 i dokładnie o tej porze przystępujesz do wykonania pracy. Twoim zadaniem jest, w żadnym wypadku nie robić żadnych przerw, zanim nie posprzątasz. Do obowiązkowych spraw zapisz sprzątanie.

Jeśli człowiek jest "Sprinterem", to jemu będzie lżej wykonywać codziennie drobne sprawy, w taki sposób podtrzymując czystość w domu. Na przykład w poniedziałek myje zlew, we wtorek odkurza dywan, a w środę wyciera kurz.

 
Powiązane artykuły:
Zarządzanie czasem dla mam – jak zostać doskonałą mamą?
Ten artykuł opowie o zasadach podziału czasu dla kobiet, na kruche bary których kładzie się opieka nad dziećmi, wszystkie domowe sprawy. Rozprowadziwszy poprawnie czas, dowolna kobieta potrafi wydzielić dla siebie czas i dla samorozwoju.
Jak zorganizować swój czas?
Dość często skarżymy się na usterkę czasu i na to, że 24 godziny przestało wystarczać na sprawy. I przy tym często nawet nie zastanawiamy się, na ile więcej każdych spraw można nadążyć, jeśli jego poprawnie zorganizować i zaplanować zawczasu.
Jak walczyć z prokrastynacją, czyli jak zacząć pracować?
U was bywały wypadki, kiedy gromadziła się ogromna ilość spraw, a tracicie czas na puste sprawy. I niby sumienie męczy, a zmusić się skrajnie ciężko. To zjawisko w psychologii nazywa się prokrastynacją. Przestudiujmy jego treść dokładniej.
Mapy myśli – przykłady tego, jak stworzyć mind mapping
Naprowadzać tryb w głowie i w swoim życiu - marzenie każdej współczesnej kobiety. Lecz z naszymi sprawami i troskami na to wiecznie brakuje czasu. Jednak jest sposób, co pozwala rozwiązać ten problem. Imię jemu - karty myśli.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty