Jak zwiększyć laktację, czyli co wspomaga wydzielanie mleka?

jak zwiększyć laktację

Problem małej ilości mleka w okresie karmienia piersią jest powodem do martwienia się wielu młodych matek. Ponieważ w miarę wzrostu dziecka może brakować ilości mleka, co prowadzi do niedostatecznego nasycenia malucha i rozwoju różnych stanów patologicznych.

Sposoby na poprawę laktacji

Rozpatrzymy ciekawe pytanie, jak można zwiększyć i utrzymać laktację, podnieść wartość biologiczną i odżywczą mleka:.

 1. Najprostszym sposobem na poprawę laktacji mleka jest zwiększenie częstości karmienia. Im częściej będziesz przystawiać dziecko do piersi, tym większym będzie wydzielanie mleka. Wynika to z tego, że bliski kontakt z dzieckiem, częste przystawianie do piersi i dotyk korzystnie wpływają na wydzielanie hormonów, które stymulują laktację. Jeśli po karmieniu piersi nie całkiem się opróżniły, to należy odcedzić resztki mleka. W ten sposób będzie stymulować się wydzielanie mleka w gruczole.
 2. Ważne jest przestrzeganie trybu snu i czuwania. Potrzebny jest spokojny sen w ciągu 8-10 godzin i spacery na świeżym powietrzu. Matki karmiące powinny unikać stresujących sytuacji i emocjonalnego niepokoju. Wiadomo, że negatywne emocjonalne wstrząsy mogą w ogóle zatrzymać laktację.
 3. Masaż piersi pomaga zwiększyć przepływ mleka, tak i poprawić jego wydzielanie. Podczas takiego pożytecznego masażu znacznie poprawia się przepływ krwi w gruczołach. Podobny efekt mają zabiegi termiczne. Na przykład karmienie piersią leżąc w ciepłej wannie. Korzystnym będzie i naprzemienny prysznic dla gruczołów sutkowych. Przed snem można przygotować ciepłą kąpiel dla piersi. Do tego należy zanurzyć piersi w szerokim pojemniku z ciepłą wodą i potrzymać 10 minut. Następnie należy wytrzeć do sucha piersi i włożyć bieliznę z naturalnych tkanin.
Korekcja odżywiania

Następnie rozpatrzymy, jak zwiększyć laktację mleka i zrobić jego skład bardziej zrównoważonym za pomocą żywności. W tym celu należy dostosować swoją dietę tak, aby do niej wchodziły następujące produkty:

 • mięso drobiu lub cielęcina;
 • ryba;
 • produkty mleczne takie jak kefir, twaróg, mleko i twarde gatunki sera;
 • warzywa, owoce (z wyjątkiem owoców cytrusowych, ponieważ mogą one powodować reakcje alergiczne u dziecka).

Produkty te stymulują wydzielanie mleka. Należy również pić co najmniej dwa litry płynów, w tym zupy, herbaty, soki i inne napoje. Ważne jest, aby pamiętać, że kaloryczność spożywanych podczas karmienia piersią produktów powinna być znacznie wyższa niż zwykle. Jednak nie należy nadużywać wyrobami cukierniczymi, ciastami i innymi produktami zawierającymi dużą ilość węglowodanów. To może prowadzić do zaburzenia laktacji i do zmniejszenia zawartości białka w mleku.

Rośliny zwiększające laktację

Jest jeszcze jedna metoda, która wspomaga zwiększeniu produkcji mleka. Polega ona na stosowaniu napojów przygotowanych z wykorzystaniem roślin leczniczych. Dobrze pobudzają laktację następujące napary roślinne:

 • napar z nasion sałaty;
 • sok z liści mniszka lekarskiego;
 • jak polepszyć laktację piersiowego mleka
 • napój z nasion kminku;
 • napój z kopru włoskiego i mleka;
 • napar z anyżu.

Również skuteczna w wydzielaniu mleka jest marchewka. Można użyć jej soku lub po prostu zetrzeć na tarce i wymieszać ze śmietaną lub mlekiem. Taki deser będzie nie tylko korzystny, ale i smaczny.

Dla normalizacji procesów laktacji niezbędną jest psychoemocjonalna równowaga. Dlatego pomocne będą zioła, które poprawiają funkcje układu nerwowego i mają działanie uspokajające. Korzystny wpływ wywiera melisa i mięta.

 
Powiązane artykuły:
Mleko kobiece chude – czyli powody do niepokoju mamy karmiącej
Nietłuste mleko – jeden z bezpodstawnych lęków młodych mam. Naprawdę jeśli dziecko zachowuje się niespokojnie, to całkiem nie oznacza, że on nie najada się. Lecz jeśli jednak uważacie, że jest winne mleko to zróbcie analizę na zawartość tłuszczu.
Sposoby na kryzys laktacyjny – co pić w celu zwiększenia laktacji?
Obecność mleka w piersiach niepokoi dowolną mamę, zwłaszcza w pierwszych dniach po porodach, czy wtedy, kiedy brakuje bobasowi. W takie momenty mamom może bardzo dużo doradzić otoczenie – lecz które z tych porad są wierne?
Jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku matek karmiących?
Młodym mamusiom często zdaje się, że mleko jest za mało tłuste i odżywcze dla bobasa. Przecież każda z nas chce dać dziecku najlepsze. Rozpatrzmy co zdolne zwiększyć zawartość tłuszczu mleka i zrobić go jeszcze smaczniejszym.
Co powinna robić mama karmiąca, żeby jej mleko było bardziej wartościowe?
Każda karmiąca mama przeżywa z powodu laktacji, czy wystarcza mleka, czy dosyć ono jest odżywcze i jeszcze masa pytań dziennie niepokoi młodą kobietę. Spróbujmy zorientować się, jak zrobić piersiowe mleko bardziej wartościowym.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty