Jak zwiększyć wagę dziecka?

"Jesteś taki chudziutki, musisz coś zjeść" – niektórzy rodzice są bardzo podobni do babć i starają się za wszelkie skarby życia nakarmić dziecko, zmuszają go jeść, spodziewając się na to, że on przytyje. Natomiast tak na prawdę efekt jest odwrotny. Więc zanim będziesz zmuszała dzidziusia zjeść dodatkowy talerz pokarmu musisz zrozumieć przyczyny małego przyrostu wagi. Prawdopodobnie jest to szczególność fizjologiczna dziecka, która nie potrzebuje korekty.
Co robić, jeśli dziecko źle przybiera na wadze?
Zanim zaczniesz panikować i stosować jakieś środki kardynalne przyjrzyj się uważnie swojemu maluchowi i jego reżimowi. Zazwyczaj niedobór wagi jest charakterystyczny dla uczniów klas młodszych, ponieważ doznają stresów, obciążeń, nie dosypiają. Więc jeśli zadajesz pytanie, co robić jeśli dziecko źle przybiera na wadze, musisz skorygować reżim dnia: długość snu powinna wynosić nie mniej aniżeli 8 godzin, a odpoczynek dzienny powinien przewidywać aktywne gry na świeżym powietrzu, a nie gry komputerowe. Aby pomóc dziecku jak najszybciej przybrać na wadze należy skorygować jego odżywianie. Dzieciaki powinny obowiązkowo spożywać mięso, rybę, jajka, nabiał, owoce, warzywa. Nie warto obciążać układu trawiennego nadmierną ilością chleba,czy drożdżówek.
Jeszcze kilka poradJeśli zauważyłaś, że dziecko stało się apatyczne, nieaktywne, szybko się męczy, być może musi zażywać witamin dziecięcych. Być może przyczyna nadmiernego zmęczenia i słabości – zwykła awitaminoza, której ulegają dzieci w okresie wiosenno-jesiennym.
U dzieciaków, które odwiedzają sekcje sportowe, niedobór wagi może być związany z nadmiernymi obciążeniami fizycznymi. W takim wypadku, aby dziecko jak najszybciej przybrało na wadze, musi spożywać większą ilość pokarmu białkowego, również należy zmniejszyć ilość treningów.
Inaczej wygląda sprawa z noworodkami. W pierwszym roku życia za przybieraniem wagi śledzi nie tylko mama, ale również pediatra. Jeśli maluch nie ma problemów zdrowotnych, a waga jednak nie odpowiada wiekowi – lekarze zalecają w wieku 5-6 miesięcy wprowadzać posiłek stały. W takim wypadku, „chudziutki” dzidziuś przede wszystkim powinien spożywać kaszę ryżową lub gryczaną.
Otóż na podstawie wyżej powiedzianego możemy zrobić wniosek, że pytanie czym karmić dziecko, aby ono przybrało na wadze, wymaga podejścia zespołowego, ponieważ problem czasami kryje się wcale nie w odżywianiu, a w trybie życia, a czasami potrzebuje pomocy medycznej. Między innymi czasami przyczyna niedoboru wagi jest ujawniona po badaniach na pasożyty jelitowe.