Jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku matek karmiących?
W pierwszym roku życia dziecka formują się podstawy jego zdrowia, a układ odpornościowy dzieci w dużej mierze zależy od ich żywienia. Dlatego pytanie, jak zwiększyć zawartość tłuszczu mleka u matek karmiących zadaje wielu niedoświadczonych rodziców. Rozpatrzymy kilka najbardziej skutecznych sposobów, mających zapewnić pełne dzienne zapotrzebowanie organizmu dziecka na witaminy, mikroelementy i inne niezbędne składniki mineralne.
Co należy robić w celu zwiększenia zawartości tłuszczu mleka?
Zanim mama karmiąca zacznie wyjaśniać dokładnie jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku, powinna dowiedzieć się, że ono dzieli się na "przednie" i "tylne". Największą zawartość tłuszczu ma właśnie "tylne" mleko, które dziecko wysysa dopiero pod koniec karmienia, dlatego w trakcie ssania w żadnym wypadku nie trzeba zmieniać piersi, aż dziecko jej całkiem nie opróżni.
Teraz zwróćmy uwagę na to, za pomocą jakich produktów można zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku kobiecym. Więc jakie pokarmy warto częściej spożywać młodej mamie?
- Orzechy włoskie. Jednak one mogą wywołać alergię u dziecka, dlatego doradcy laktacyjni zalecają, by nie przesadzać i delektować się nie więcej niż 3-4 orzeszkami dziennie. Można również pić napar z nich: do tego należy 2 łyżki już obranych orzechów włoskich zalać szklanką gorącego gotowanego mleka, na pół godziny odstawić, a potem brać trzy razy dziennie małymi porcjami.
- Pestki słonecznika i dyni. Najlepiej je podsmażyć, wtedy nie tylko zyskają wspaniały smak, ale i będą dłużej się przechowywać.
- Mleko i produkty mleczne. Jest to idealne rozwiązanie odwiecznego dylematu, jak zwiększyć wartość odżywczą i zawartość tłuszczu w mleku: kefir, śmietana, mleko krowie i kozie – to niezastąpione źródła tłuszczów naturalnych.
- Kapusta, brokuły. Jej kwiatostany są wykorzystywane do gotowania zup lub różnych sałatek.
- Soki owocowe i herbaty w celu zwiększenia laktacji. Zastanawiając się, jak zwiększyć zawartość tłuszczu w mleku matek karmiących, nie zapomnij o takim skutecznym sposobie jak herbata zielona ze śmietaną lub mlekiem.
- Cielęcina, mięso z indyka, chuda wołowina, a także jaja przepiórcze. Pamiętaj, że kurczak też może być potencjalnym alergenem dla dziecka, dlatego należy wprowadzać go do swojego menu bardzo ostrożnie.
Należy wiedzieć, że jeszcze zwiększa zawartość tłuszczu w mleku podczas karmienia piersią jedzenie większej ilości posiłków w ciągu dnia małymi porcjami, brak stresu i przystawianie dziecka do piersi na żądanie.