Jak żyć oszczędnie? Czyli nauka gospodarowania własnymi finansami

jak żyć oszczędnie

Nie wszyscy wiedzą, jak racjonalnie wydawać swoje pieniądze. Bardzo wiele osób przychodzi do sklepu i kupuje tam ponad połowę zbędnego towaru. W ten sposób pieniądze rozchodzą się bardzo szybko i zupełnie niezgodnie z przeznaczeniem. Zebrać potrzebną sumę na coś ważnego będzie niezwykle trudno. Dlatego, aby zaradzić tej sytuacji, należy dowiedzieć się, jak żyć oszczędnie.

Jak nauczyć się żyć oszczędnie i nie trwonić pieniędzy?

Na pierwszy rzut oka to może się wydawać bardzo trudne, bo ile nie byłoby pieniędzy, zawsze wydaje się, że jest ich za mało. Ale jest wiele rzeczy, bez których można się obejść, zwłaszcza jeśli planuje się jakiś ważny zakup, na który chcesz zgromadzić sporą kwotę.

  1. Gotujemy w domu. Przede wszystkim zrezygnuj z posiłków w kawiarniach, restauracjach, barach szybkiej obsługi. O wiele bardziej ekonomicznie będzie gotować w domu. Gdy idziesz do pracy, to weź ze sobą obiad. Jeśli codziennie będziesz brać posiłki ze sobą, zamiast zwykłego pójścia do kawiarni, to w ciągu miesiąca będziesz móc oszczędzić sporą kwotę tylko na jedzeniu.
  2. Listy. Wybierając się na zakupy, napisz w domu listę najbardziej potrzebnych rzeczy. W przybliżeniu oblicz, ile trzeba wziąć pieniędzy na te produkty i większej sumy ze sobą nie bierz.
  3. Zdrowe produkty. Kupuj tylko te produkty, które przyniosą korzyść. Zrezygnuj z chipsów, grzanek, napojów słodkich gazowanych i wyrobów cukierniczych. Zamiast tego kupuj owoce i warzywa. Nie kupuj żadnych półproduktów. Taniej i korzystniej będzie zakupić potrzebne produkty i gotować samemu.
  4. Skarbonka. Spróbuj w ciągu miesiąca kupować tylko niezbędne rzeczy, a pieniądze, które nie były wydane na zwykłe towary lub usługi, odkładaj. Pod koniec miesiąca zobaczysz, ile zgromadzisz.

Jak nauczyć się żyć oszczędnie z małej pensji?

Nauczyć się poprawnie gospodarować pieniędzmi można i przy małych dochodach.

  1. Zrezygnuj z drogiego towaru, który można zastąpić tańszym i on będzie miał nie gorszą jakość. Na przykład można znacznie zaoszczędzić, jeśli zamiast drogich detergentów, wykorzystywać sodę i kwas cytrynowy. Są one niedrogie i usuwają brud prawie z każdej powierzchni w domu.
  2. Staraj się oszczędzać na opłatach za czynsz, wodę, ogrzewanie lub gaz. Nie zostawiaj włączone światło tam, gdzie nikogo nie ma. Staraj się, aby nie pracował sprzęt domowy, jeśli bez tego można się obejść.
  3. Nie kupuj na raz zbyt wiele produktów, aby się nie psuły.
  4. Śledź promocje w swoim mieście. Można w tym czasie kupić dobre ubrania o mniejszej cenie. Ale kupuj tylko to, co naprawdę będziesz nosić, a nie wrzucisz daleko do szafy. Staraj się wybierać uniwersalne ubrania, aby pasowały do wielu rzeczy i butów.
 
Powiązane artykuły:
Jak stać się bogatym? Czyli sposoby na zostanie milionerem
Bogaty człowiek – kto to jest? Jak on zarabiał swoje bogactwo, czy ciężko być bogatym, i czy można z kategorii biednych albo nawet "średniaków", stać się bogatym człowiekiem? Tyle pytań, lecz czy są na nie odpowiedzi?
Jak żyć, jeśli nie ma pieniędzy, czyli co robić, jeśli twoje potrzeby przekraczają twoje możliwości finansowe?
Życie zabarwia się do ciemnych farb, kiedy nie ma pieniędzy, lecz wyjście z położenia jest zawsze. Można znaleźć podrabianie, spróbować coś sprzedać, czy zająć trochę środków u krewnych.
Jak oszczędzać pieniądze? Czyli zarządzanie finansami domowymi
Pieniądze. Stare przysłowia nieraz udowadniały, że one to najwyższe zło dla człowieka. Jednak pieniądze nie mogą być złem czy dobrem, a wszystko zależy od tego, w czyich rękach one znajdują się i jak je zarabiają i tracą.
Magiczna sztuka zarządzania energią pieniędzy. Czyli jak sprawić, by pieniądze cię pokochały?
Magicznej sztuki zarządzania energią pieniędzy można nauczyć się, lecz do tego trzeba pojąć jej prawa i reguły. Nie wolno skarżyć się i narzekać na los, należy zacząć działać, dokładać wysiłków dla otrzymania pożądanego wyniku.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty