Jaka jest temperatura kotów i jak ją zmierzyć?

jaka jest temperatura kotów

Temperatura ciała u ludzi i u zwierząt dość często świadczy o zdrowiu albo o obecności choroby. To samo rozprzestrzenia się i na koty. Przecież te wąsate, w paski, mruczące zwierzęta domowe często są podatne na wirusy i inne choroby.

Wiele osób, podejrzewając niedobre, starają się wyznaczyć jaka jest temperatura kotów po ich nosie, patrzą suchy on czy mokry, jednak to absolutnie nieprawidłowo. Żeby nie wpadać do paniki zawczasu czy przeciwnie, w porę skontaktować się z weterynarzem, warto wyjaśnić jaka jest norma temperatury kotów. Tylko tak uda się samodzielnie wyznaczyć, czy jest chore zwierzę czy nie i pomóc mu w odpowiednim czasie.

Jaka jest normalna temperatura ciała kotów?

Jeśli zauważyłaś, że z zwierzakiem coś nie tak, najpierw trzeba uzbroić się termometrem. To może być rtęciowy, elektroniczne urządzenie albo douszny termometr na zasadzie podczerwieni.

Aby dowiedzieć się jaka jest temperatura kota, wystarczy włożyć termometr do odbytu, zawczasu nasmarowawszy go wazeliną. Ten zabieg niewątpliwe nie spodoba się twojemu zwierzakowi, jednak zdrowie jest najważniejsze. O wiele prościej zastosować douszny termometr. W celu uzyskania bardziej dokładnej informacji przeprowadzać wymiar lepiej w pierwszej połowie dnia, przez kilka godzin po śnie.

O tym jaka temperatura ciała kotów jest uważana za normalną, nie możliwe powiedzieć jednoznacznie. U dorosłych osobników ona może być w zakresie od 38 do 39 stopni. Na przemianę wskaźnika mogą wpływać wiek zwierzęcia, płeć, sposób życia i nawet czas doby. Tak na przykład, temperatura u kociaków jest trochę wyższa, aniżeli u dorosłych kotów. To wyjaśnia się tym, że narządy u malucha jeszcze nie wzmocniły się i dla aktywnego sposobu życia one tracą znacznie więcej energii. Poza tym we śnie temperatura kotów obniża się, ponieważ życiowe procesy ulegają, a wieczorem,ona znów rośnie.

Dla tych, którzy nie wiedzą jaka jest normalna temperatura ciała kotów ważne pamiętać, że podczas jedzenia u kota temperatura może wzrosnąć do 38,5 stopni, a podczas gier, biegu i skoków, ciało zwierzęcia jest podgrzewane do 39 stopni i nie jest to odchylenie od normy.

 
Powiązane artykuły:
Kot brytyjski – opis oraz osobliwości  rasy
Dziś ta czuła i delikatna rasa kotów jest na piku popularności. Tego pięknego, z własną godnością kota można nazwać idealnym wariantem domowego zwierzęcia. Pełny opis kota brytyjskiego i jego główne właściwości przedstawimy w artykule.
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty