Jakie hormony wpływają na wagę? Czyli rola hormonów w naszej sylwetce

jakie hormony wpływają na wagę

Hormony – to biologicznie aktywne substancje chemiczne organizmu, wytwarzane gruczołami endokrynologicznymi. Hormony mają złożony wielofunkcyjny wpływ na organizm i są regulatorami wielu procesów w narządach i tkankach człowieka.

Hormony wpływające na wagę

Jeśli twój organizm nie reaguje na wiele diet i na uprawianie sportu, to najprawdopodobniej doszło do zaburzenia hormonalnego – i nadwaga jest wynikiem braku lub nadmiaru jakiegoś hormonu. Jaki hormon odpowiada za wagę? Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Rozpatrzymy kilku rodzajów hormonów, w pewnym stopniu wpływających na masę ciała.

Leptyna lub hormon sytości – jest to hormon odpowiedzialny za metabolizm energetyczny organizmu. Czyli leptyna to hormon "działający", aby zmniejszyć lub zwiększyć masę ciała. U osób otyłych wrażliwość na ten hormon jest zmniejszona.

Żeńskie hormony estrogeny są regulatorami układu rozrodczego kobiet, ale pośrednio wpływają na nadwagę. U kobiet po pięćdziesiątce poziom estrogenów zmniejsza się, co prowadzi do zmniejszenia popędu płciowego, spowolnienia metabolizmu i wzrostu tkanki tłuszczowej.

Jeszcze jeden hormon, bezpośrednio odpowiedzialny za masę ciała to grelina. Uważa się, że grelina i leptyna działają antagonistycznie. Grelina to hormon głodu, którego poziom wzrasta przed spożyciem pokarmu i zmniejsza się po posiłku.

Wpływ hormonów na wagę jest bardzo istotny, ale w żadnym wypadku nie warto używać leków hormonalnych samodzielnie, na przykład robić sobie zastrzyki hormonalne w celu zmniejszenia lub zwiększenia masy ciała, aby uzyskać piękną, atrakcyjną sylwetkę. Niedobór lub nadmiar któregokolwiek hormonu może prowadzić do bardzo smutnych konsekwencji (łysienie, nadmierne owłosienie (hirsutyzm) ciała, onkologia, niepłodność).

Czy jeszcze jakieś hormony pływają na masę ciała?

Tak, ogromną rolę w regulacji masy ciała człowieka odgrywają hormony tarczycy.

Hormony tarczycy odpowiedzialne są za normalną przemianę materii, stymulują wzrost i rozwój organizmu. Przy słabym poziomie hormonów tarczycy człowiek czuje senność, apatię, ma obniżone procesy myślowe, obserwuje się zahamowanie psychicznej i fizycznej aktywności. Czyli przy spadku poziomu hormonów tarczycy obniża się poziom podstawowej przemiany materii i występuje przyrost wagi.

Jeszcze jeden hormon, który wpływa na wzrost wagi lub zmniejszenie masy ciała nazywany jest testosteronem. Testosteron jest męskim hormonem płciowym, ale w małych ilościach hormon jest i u kobiet.Testosteron ma pozytywny wpływ na wzrost masy mięśniowej i spalanie zbędnych tłuszczów.

Wiedząc jakie hormony wpływają na wagę, nie spiesz się z wyciąganiem wniosków, że to właśnie niedobór lub nadmiar hormonów jest przyczyną twojej nadwagi. Najpierw należy skonsultować się z lekarzem, pobrać krew do badania poziomu rożnych hormonów, tylko wtedy specjalista zdecyduje, czy trzeba brać leki hormonalne. Często przybrać na wadze za pomocą hormonów chcą początkujący sportowcy, którzy przestudiowali w szczegółach skutki stosowania hormonalnych środków.

Jest możliwe, że problemy z nadwagą tkwią nie tak głęboko, nie na poziomie hormonalnym, jak ci się wydaje. Spróbuj najpierw zmienić swój styl życia i odżywiania, wykluczyć z jadłospisu produkty zawierające dużo cukru, uprawiaj sport. I tylko jeśli twój organizm nie będzie odpowiadać na twoje decydujące kroki, skontaktuj się z lekarzem, który pomoże ci określić, jakie hormony pozytywnie wpływające na wagę należy stosować.

Powodzenia!

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego rośnie brzuch? Czyli przyczyny zwiększenia się obwodu pasa
Szczupła i piękna figura podoba się i kobietom, i mężczyznom. A tak w ogóle, dlaczego i od czego rośnie brzuch u mężczyzn i kobiet? Spróbujmy zorientować się w tej trudnej sprawie.
Limfodrenażowy masaż ciała – w jakich miejscach go robić?
Zadaniem układu limfatycznego jest usuwanie z naszego organizmu toksyn, alergenów, bakterii, czyli on przyjmuje aktywny udział w funkcjonowaniu odporności.
Wskaźnik masy ciała dla kobiet. Czyli jak obliczyć swoją prawidłową wagę za pomocą wzoru?
Na dziś większość kobiet jest niezadowolona swoim wyglądem zewnętrznym, a zwłaszcza wagą. Lecz jak poznać, czy rzeczywiście waga nie odpowiada normie, czy to mówią kompleksy? Spróbujcie obliczyć wskaźnik masy swojego ciała!
Masaż szyi przy osteochondrozie – jak zrobić masaż w domu?
Osteochondroza bardzo rozpowszechniona choroba, która dostarcza dużo nieprzyjemnych odczuć i dyskomfortu. Jeśli nie ma możliwości odwiedzać masażystę, to można ulżyć swój stan, a jak to zrobić opowiedziano w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty