Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków

jakie kolory widzą koty

Najczęściej gospodarze kotów właśnie po widzeniu mogą wyznaczyć, co myśli domowy zwierzak. Naturalnym sposobem powstaje kwestia, czy jest różnica między ludzkim i zwierzęcym poglądem na świat i jakie kolory widzą koty?

Widzenie barwne – niejedyny sposób otrzymania wizualnej informacji o środowisku przyrodniczym, jednak w jakim kolorze widzą świat koty – jest z najczęściej zadawanych pytań.

Proces widzenia włącza następne kategorie:

  1. Wrażliwość na światło.
  2. Podatność na ruch.
  3. Zakres pola widzenia.
  4. Ostrość postrzegania.
Widzenie barwne

Według pierwszych czterech wskaźników koci wzrok o wiele przewyższa ludzkie cechy. Ale do niedawna pozostawała otwartą kwestia, czy widzą koty kolory. Uczeni uważali, że dla zwierząt, które polują w nocy, rozpoznawanie kolorów jest mało ważne dla przetrwania podczas ewolucji, i dlatego u nich jest obniżona zdolność do percepcji wzrokowej.

Ile kolorów widzą koty?

Za rozpoznanie kolorów odpowiadają kolby, które są receptorami, rozmieszczonymi w siatkówce oka. U człowieka ich jest trzy typy (zielony, czerwony, niebieski) i każdy odpowiada za rozpoznanie odpowiedniego zakresu kolorów. Wiele zwierząt mają obecne dwa rodzaje kolb, i dlatego część spektrum one nie postrzegają, podobnie jak daltoniści. Ostatnie badania pokazały, że koty widzą kolory na podobnej z człowiekiem zasadzie, ale obraz jakby jest zasłonięty mgłą, przy czym rozmycie zwiększa się po krajach, a farby nie różnią się nasyceniem.

Poza tym, niektóre kolory występują w innym wyglądzie, na przykład czerwony występuje szaro-zielonym. Ale natomiast diapazon rozróżniania odcieni szarego jest o wiele bogatszy niż ludzki. To wynik adaptacji kotów do życia w warunkach słabego oświetlenia.

jak widzą kotki kolory
 
Powiązane artykuły:
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?
Zarażenie pupila glistami może doprowadzić do poważnych skutków, toż działania trzeba podejmować natychmiast. O symptomach glistów u kociątka opowiemy w artykule.
Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila
Pojawienie się kataru może być pierwszym symptomem choroby waszego malutkiego pupila. Czym trzeba leczyć katar u kociątka? O tym opowiemy w artykule.
W jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę? Rady dla utrzymujących zwierzę domowe
Jeśli nie planujecie potomstwa waszej ulubienicy, rozumną może stać się decyzja o sterylizacji. W artykule porozmawiamy o tym, w którym wieku lepiej sterylizować kotkę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty