Jakie wybrać ćwiczenia, aby mieć smukłą sylwetkę? 5 praktycznych rad
W dodatku w modnych magazynach i w sieci można poczytać sobie rady dietetyków, trenerów fitness i tych, którym udało się pozbyć zbędnych kilogramów. Jak się połapać, o co w tym wszystkim chodzi?
Ktoś radzi zaczynać dzień od uprawiania pilates, inni natomiast przekonują do biegania lub siłowni i jogi. Wszystkie te treningi bez wątpienia przynoszą ogromne korzyści zdrowotne, jednak nie dają możliwości wymodelować wszystkie części ciała. Trenerzy fitness opracowali szereg rad, które warto zastosować, jeśli chcesz przyspieszyć odchudzanie i wymodelować sylwetkę.
1. Trening interwałowy
Wśród osób, które nie przepadają za siłownią, ogromną popularnością cieszą się trening cardio o niskiej lub średniej intensywności. Do nich należą chód i bieganie. Jednak trenerzy fitness przekonują, że takiego typu ćwiczenia nie są zbyt skuteczne. Jeśli chcesz, aby twoje mięśnie pracowały w pełnym zakresie, postaw na trening interwałowy. Trening interwałowy to trening polegający na zmiennej intensywności ćwiczeń – krótkie okresy intensywnego wysiłku przeplatają się w nim z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku. Interwał to czas, w którym dane ćwiczenie wykonuje się najpierw z wysoką, później ze średnią intensywnością. Pojedynczy trening trwa około 20 minut. Skuteczność treningu interwałowego jest 3 razy większa niż biegania.
2. Nie zapominaj o mięśniach wewnętrznych
Osoba, która chce mieć smukłą sylwetkę, przychodząc na siłownię, zaczyna w pierwszej kolejności wyrabiać mięśnie pośladków, brzucha i ud. Owszem, jędrne pośladki i płaski brzuch, wyglądają bardzo pociągająco, jednak nie można poprzestawać na wyrobieniu jedynie mięśni zewnętrznych. Warto również więcej uwagi poświęcić mięśniom wewnętrznym (lokalnym). Pilates jest najlepszym programem treningowym, podczas którego angażują się mięśnie wewnętrzne. Również nie można zapominać o tym, że po każdym treningu siłowym należy się rozciągać. Istnieją specjalne ćwiczenia statyczne, które pomagają w zapobieganiu kontuzjom i uelastyczniają mięśnie.
3. Trening z obciążeniem lepszy niż trenażery
Trenerzy, którzy już od dłuższego czasu pracują na siłowni, przekonują, że trening na trenażerach nie każdemu pasuje. Przede wszystkim chodzi o to, że tego typu trening najbardziej odpowiada osobom o średnim wzroście. Jeśli natomiast klient jest albo wysoki, albo niski można doznać kontuzji na trenażerach. Trenerzy radzą trening na trenażerze zastąpić treningiem z obciążeniem. Mogą to być tzw. wolne ciężary, takie jak hantle, kettlebells czy sztang. Wolne ciężary angażują do pracy zdecydowanie więcej mięśni niż jakiekolwiek maszyny.
4. Zwiększenie zasięgu ruchu
Aby wykonywanie każdego ćwiczenia było maksymalnie skuteczne, trzeba zwiększyć zasięg ruchu. W tym przypadku nie ma znaczenia, jakiego typu ćwiczenia wykonujesz. Jeśli to są skoki, to staraj się skoczyć jak najdalej, jeśli to są pompki, to musisz obniżać ciało najniżej, jak tylko możesz, jeśli chodzi o bieganie, to musisz, jak najszybciej biegać. Takie podejście do wykonywania ćwiczeń pomoże nie tylko spalić jak najwięcej kalorii, ale również maksymalnie wzmocnić mięśnie.
5. Zwiększenie szybkości ruchu
Jeśli chcesz maksymalnie obciążyć wszystkie mięśnie, to wszystkie ćwiczenia musisz wykonywać w szybkim tempie, dzięki czemu podwyższysz tonus mięśni i szybko je wyrzeźbisz. Jeśli chodzi o wykonywanie ćwiczeń w wolnym tempie, to taka metoda sprawdza się tylko w przypadku interwału. Nie warto się przejmować, jeśli na początku nie uda ci się wykonywać ćwiczeń w szybkim tempie. Niebawem twoje ciało się przyzwyczai i z łatwością poradzi sobie z takim wysiłkiem.