Jakie zęby wypadają dzieciom?

jakie zęby wypadają dzieciom

Natura ludzka przewidziała wymianę zębów mlecznych na stałe. Zazwyczaj pierwsze ząbki dzieciakom pojawiają się w wieku 6-9 miesięcy. Czas ich pojawienia się jest dosyć indywidualny, natomiast kolejność wyrzynania się i wypadania jest jednakowa dla wszystkich maluchów. Właśnie dlatego rodzice mogą się dowiedzieć jakie zęby powinny wypaść dzieciom.

Kiedy dochodzi do wymiany mlecznych zębów?

Pojawienie się pierwszych stałych zębów zazwyczaj jest spostrzegane już w wieku 4 lat. Błędne jest twierdzenie niektórych rodziców, którzy uważają, że dany proces rozpoczyna się od momentu wypadania pierwszego zęba, czyli w wieku 6-7 lat. Już po ukończeniu 4 roku życia dzieciom wyrzynają się 3 zęby trzonowe, które już są zębami stałymi.

W przybliżeniu, w tym samym czasie, zaczynają zanikać korzenie pierwszych zębów mlecznych. Owy okres trwa około 2 lat. Proces wypadania zębów jest praktycznie bezbolesny, więc dzieci normalnie na to reagują. W większości wypadków do straty zęba dochodzi dosyć niespodziewanie, na przykład podczas gry sportowej lub spaceru.

Jaki jest porządek wymiany zębów?

Rodzice oczekujący na wymianę zębów mlecznych na stałe powinni wiedzieć, jakie zęby mleczne wypadają dzieciom w pierwszej kolejności. Z reguły odbywa się to w takiej samej kolejności, jak w wypadku wychodzenia zębów mlecznych. W pierwszej kolejności wypadają siekacze górne, następnie siekacze dolne. Następnie wypadają siekacze boczne, maleńkie zęby trzonowe, kły, a w końcu duże zęby trzonowe. Znając ową kolejność mama będzie mogła bezbłędnie określić, jaki następny ząb powinien wypaść po tym, jak dziecko straciło pierwszy ząb.

Jak szybko dochodzi do wymiany zębów?

Wielu rodziców interesuje pytanie w jakim wieku wypadają ostatnie zęby mleczne. Jak już mówiliśmy wcześniej, proces wymiany zębów trwa jaki jest porządek wymiany zębówokoło 2 lat. Przy czym rodzice podkreślają, że owy proces o wiele szybciej przebiega u dziewczynek aniżeli u chłopaków.

Po to, aby się dowiedzieć kiedy zakończy się proces wymiany zębów, mama powinna wiedzieć kiedy wypada ostatni ząb. Zazwyczaj to drugie zęby trzonowe dolne i górne.

W taki więc sposób znając jaki wypadnie pierwszy ząb, mama bez problemów będzie mogła określić początek procesu wymiany zębów i moralnie się przygotować do niego. Jednak w odróżnieniu od wyrzynania się pierwszych zębów mlecznych owy proces przebiega praktycznie bezboleśnie i niezauważalnie.

 
Powiązane artykuły:
Dlaczego dzieciom ciemnieją mleczne zęby?
Współcześni rodzice częściej zderzają się z problemem czernienia mlecznych zębów u dzieci. W czym przyczyna? Warto rzetelnie zorientować się w korzeniu pytania, żeby usunąć przyczynę i właściwie czerń zębów.
Ile zębów powinno mieć dziecko w wieku jednego roku?
Rodzice czekają pojawienia się pierwszego ząbka i w owym czasie przeżywają to, przecież oni nie znaj, jak bobas będzie przenosił proces ząbkowania. I zazwyczaj każdemu chce się wiedzieć, ile musi być ząbków do roku.
Jak zrozumieć, że dziecko ząbkuje?
Pierwsze ząbki u dziecka to zawsze duża radość dla rodziców. Proces ząbkowania zaczyna się na długo przed pojawieniem się uzębienia, a toż zaczyna niepokoić bobasa już od 3-4 miesiąca życia.
Wyrzynanie się kłów dziecku – objawy
Zęby muszą przeciąć się daleko niepierwszymi. Najpierw idzie kolej rylców, lecz czasami tryb znacznie porusza się, wszystko jest indywidualne. W artykule rozbierzemy, kiedy muszą w normie pojawiać się kły u bobasów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty