Jakie znieczulenie jest lepsze do cesarskiego cięcia?

jakie znieczulenie jest lepsze do cesarskiego cięcia

Pytanie odnośnie tego jaki rodzaj znieczulenia najlepiej stosować przy cesarskim cięciu interesuje wiele przyszłych mam, których czeka podobna operacja. Po to, żeby na niego odpowiedzieć należy najpierw zorientować się z tym, jakie w ogóle rodzaje znieczulenia wykorzystują przy przeprowadzeniu tej operacji.

Jak przeprowadza się znieczulenie przy cesarskim cięciu?

Obecnie znieczulenie przy przeprowadzeniu operacji cesarskiego cięcia można dawać z użyciem następnych rodzajów anestezji:

  • znieczulenie zewnątrzoponowe
  • znieczulenie podpajęczynówkowe
  • znieczulenie ogólne

W przypadku dwóch pierwszych typów one są bardzo podobne między sobą, tylko znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się zawsze przy przeprowadzeniu planowej operacji, a podpajęczykowe – przy awaryjnym cesarskim cięciu. Polega ten sposób znieczulenia na wprowadzeniu anastetyka bezpośrednio do rdzenia kręgowego, robią zastrzyk bezpośrednio do kręgosłupa. Ono wywołuje praktycznie pełną stratę czułości ciała od piersi po kolana, która może obserwować się w ciągu kilku godzin po porodach.

Przy znieczuleniu ogólnym pacjentkę wprowadza się do stanu sztucznej śpiączki i budzi się, kiedy już operacja jest zakończona.

Przy jakim znieczuleniu najlepiej robić cesarskie cięcie?

Odpowiadając na pytanie o tym jakie znieczulenie najlepiej robić przy cesarskim cięciu (jak pierwszym, tak i drugim), większość współczesnych anestezjologów robią wybór na korzyść znieczulenia zewnątrzoponowego.

Główne argumenty przy wyborze tego sposobu znieczulenia:

  • w całości jest wyłączone ryzyko działania leków na dziecko;
  • szybkie działanie w ciągu kilku minut;
  • absolutne znieczulenie, ryzyko cząstkowego czy niedostatecznego znieczulenia jest bardzo małe;
  • w związku z tym, jakie znieczulenie jest lepsze przy cesarskim cięciuże kobieta jest przytomna, zazwyczaj nie powstaje problemów z oddychaniem;
  • położnica słyszy pierwszy krzyk swojego dziecka i może od razu przyłożyć go do piersi;
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi odbywa się stopniowo, co pozwala podtrzymywać go w normie środkami zapobiegawczymi.

Również jeśli przyczyną przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest ciąża wielopłodowa (bliźniaczki na przykład) to w pytaniu jakiego znieczulenia lepiej nie używać do tego, wybór lekarzy zawsze jest na korzyść zewnątrzoponowego czy podpajęczynówkowego znieczulenia.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy wypisują ze szpitala po cesarskim cięciu?
Wszyscy rozumieją, że porody przyrodniczym sposobem wymagają mniej czasu na wznowienie organizmu, aniżeli przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Toż wiele kobiet niepokoi pytanie- po ilu dniach mamę z bobasem mogą puścić do domu?
Karmienie piersią po cesarskim cięciu – wszystko, o czym powinna wiedzieć młoda mama
Wiele kobiet, na których czekają porody drogą cesarskiego cięcia bardzo przeżywają proces piersiowego karmienia. Co należy robić świeżo upieczonej mamusi i czego robić nie wolno? Dalej rozpatrzymy główne właściwości tego procesu.
Czy można rodzić samej po cesarskim cięciu?
Wcześniej jeśli u kobiety przeprowadzane były pierwsze porody jako cięcie cesarskie, nawet nie było mowy o naturalnych porodach przy kolejnych ciążach. Dziś to jest realne, i jeśli kobieta życzy sobie rodzić siłami natury to może to zrobić.
Awaryjne cesarskie cięcie – przyczyny i konsekwencje
Oprócz planowego cesarskiego cięcia, w trakcie skomplikowanych przyrodniczych porodów,lekarze zderzają się z koniecznością awaryjnej operacji. Istnieje spis przyczyn do przeprowadzenia porodów taką drogą. Będzie o tym mowa w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty