Jakie znieczulenie jest lepsze do cesarskiego cięcia?

Pytanie odnośnie tego jaki rodzaj znieczulenia najlepiej stosować przy cesarskim cięciu interesuje wiele przyszłych mam, których czeka podobna operacja. Po to, żeby na niego odpowiedzieć należy najpierw zorientować się z tym, jakie w ogóle rodzaje znieczulenia wykorzystują przy przeprowadzeniu tej operacji.
Jak przeprowadza się znieczulenie przy cesarskim cięciu?Obecnie znieczulenie przy przeprowadzeniu operacji cesarskiego cięcia można dawać z użyciem następnych rodzajów anestezji:
- znieczulenie zewnątrzoponowe
- znieczulenie podpajęczynówkowe
- znieczulenie ogólne
W przypadku dwóch pierwszych typów one są bardzo podobne między sobą, tylko znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się zawsze przy przeprowadzeniu planowej operacji, a podpajęczykowe – przy awaryjnym cesarskim cięciu. Polega ten sposób znieczulenia na wprowadzeniu anastetyka bezpośrednio do rdzenia kręgowego, robią zastrzyk bezpośrednio do kręgosłupa. Ono wywołuje praktycznie pełną stratę czułości ciała od piersi po kolana, która może obserwować się w ciągu kilku godzin po porodach.
Przy znieczuleniu ogólnym pacjentkę wprowadza się do stanu sztucznej śpiączki i budzi się, kiedy już operacja jest zakończona.
Przy jakim znieczuleniu najlepiej robić cesarskie cięcie?Odpowiadając na pytanie o tym jakie znieczulenie najlepiej robić przy cesarskim cięciu (jak pierwszym, tak i drugim), większość współczesnych anestezjologów robią wybór na korzyść znieczulenia zewnątrzoponowego.
Główne argumenty przy wyborze tego sposobu znieczulenia:
- w całości jest wyłączone ryzyko działania leków na dziecko;
- szybkie działanie w ciągu kilku minut;
- absolutne znieczulenie, ryzyko cząstkowego czy niedostatecznego znieczulenia jest bardzo małe;
- w związku z tym,
że kobieta jest przytomna, zazwyczaj nie powstaje problemów z oddychaniem;
- położnica słyszy pierwszy krzyk swojego dziecka i może od razu przyłożyć go do piersi;
- obniżenie ciśnienia tętniczego krwi odbywa się stopniowo, co pozwala podtrzymywać go w normie środkami zapobiegawczymi.
Również jeśli przyczyną przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest ciąża wielopłodowa (bliźniaczki na przykład) to w pytaniu jakiego znieczulenia lepiej nie używać do tego, wybór lekarzy zawsze jest na korzyść zewnątrzoponowego czy podpajęczynówkowego znieczulenia.