Japońska metodyka przeciw lenistwu, czy Zasada 1 minuty

"Od poniedziałku zacznę nowe życie, pójdę na siłownię, jogę, będę robić samo-masaż, będę robić ćwiczenia na brzuch" – każdy z nas okresowo stawia sobie jakieś cele i nie osiąga ich, przenosi na następny miesiąc, na kilka miesięcy, na rok.
Japońska metodyka

Czasami uporczywie zaczynamy wykonywać zamyślone plany, ale wykonując ćwiczenia na przykład 3 razy w tygodniu na siłowni po kilka godzin, rzucamy zajęcia na dłuższy czas. Dlaczego tak się odbywa? Z powodu dużego obciążenia, ponieważ nudzicie się, a nawyk nie jest jeszcze wyrobiony.

Metodyka kaizen, czy Zasada 1 minuty

Istnieje japońska metodyka kaizen, do której jest założona tak zwana zasada 1 minuty. Istota tej metodyki polega na tym, że człowiek zajmuje się wyznaczoną sprawą dokładnie 1 minutę, ale z dnia na dzień i w ten sam czas. 1 minuta czasu – to dość mało, czyli łatwo wykonalnie dla dowolnego człowieka. Lenistwo nie wstanie na waszej drodze. Te same działania, które nie chcieliście wykonywać w ciągu pół godziny, wymyślając odmowy, czy uzasadnienia, z lekkością wykonacie za minutę.

Poskakać na skakance, zrobić ćwiczenia na brzuch, zrobić gimnastykę dla oczu, praktykować jogę, przeczytać książkę w języku obcym – kiedy czas jest ograniczony 1 minutą, zajęcia nie poddają się wam ciężko wykonalnymi, a przeciwnie, przynoszą radość i satysfakcję. A zrobiwszy malutkie kroki, doskonalicie się i osiągacie dużych wyników.

Jest ważne to, że zwyciężacie niepewność w swoich siłach, zwalniacie się od odczucia winy i bezradności, odczuwacie sukces i zwycięstwo. Inspirując się uczuciem sukcesu, stopniowo zwiększacie minutowe zajęcia na pięciominutowe i tak dalej. Potem niewidocznie podejdziecie i do półgodzinnych zajęć. I już widać postęp!

Kaizen pochodzi z Japonii. Samo słowo jest złożone i włącza dwa inne – "kai" ("przemiana") i "zen" ("mądrość"). Autorem tej koncepcji zarządzania jest Masaaki Imai. On uważa, że kaizen – to prawdziwa filozofia, która może być stosowana równie dobrze w biznesie, jak i w życiu osobistym.

Ludziom kultury zachodniej japońska metodyka może wydawać się nieskuteczną, ponieważ na Zachodzie uważa się, że bez dużego wysiłku nie osiągnąć dobrych wyników. Ale wielkie programy, które odejmują dużo sił, mogą złamać człowieka i pozostać bezskutecznymi. A zasada kaizen podejdzie wszystkim i może być przydatna dla wielu dziedzin życia. Japończycy na przykład wykorzystują strategię stopniowego i ciągłego doskonalenia w zarządzaniu.

Pozostało tylko wyznaczyć się z waszymi potrzebami i zacząć stosowanie metodyki kaizen w praktyce.

źródło:TimesNet
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty