Joga dla kobiet w ciąży – ćwiczenia

joga dla kobiet w ciąży

Zajmowanie się jogą dla kobiet w ciąży teraz wiele osób postrzegają jak kolejne nowomodne zajmowanie fitnessem. Jednak joga – to starożytny system praktycznej filozofii, która pomaga przygotowywać się do macierzyństwa nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

Czym jest korzystna joga dla kobiet w ciąży?

Joga dla kobiet w ciąży niesie korzyść od razu na kilku poziomach: z jednej strony podczas zajęć kobieta zrzuca stres, z drugiej – otrzymuje relaks na kręgosłup. Powolne, spokojne zajęcia z przyjemną muzyką harmonizują ogólny duchowy stan przyszłej mamy, pomagają bardziej świadomie odnosić się do wszystkich procesów, które odbywają się w jej organizmie.

Nieważnie, praktykujecie kompleks jogi dla kobiet w ciąży w grupie, czy w domu – efekt będzie jednakowy (jeśli oczywiście z jednakową rzetelnością i kolejnością odnosicie się do zajęć). Najważniejsza rzecz – kobieta otrzymuje realną szansę wzmocnić mięśnie i lżej przejść sam moment narodzin.

Joga dla kobiet w ciąży – ćwiczenia

Joga dla kobiet w ciąży przypuszcza kompleks ćwiczeń, który zawiera zwykłe asany, jednak one są odebrane tak, by w żadnym wypadku nie zaszkodzić dziecku. Zresztą w pierwsze trze miesięcy ciąży wam jeszcze można zajmować się zwykłą jogą – szkody od tego nie będzie.

Po tym terminie joga dla kobiet w ciąży proponuje asany:

  1. Pozycja Krawca. To ważne ćwiczenie – ono poprawia krążenie krwi w miednicy i sprzyja relaksowi mięśni w tym obwodzie. Siądźcie na podłogę, wspierajcie się plecami o ścianę, niech kręgosłup będzie prostopadły podłodze. Stopy połączcie przed sobą, pod kolana pokładźcie po jednej poduszce. Rozluźnijcie wszystkie mięśnie. Oddychajcie głęboko, ale bez napięcia, relaksując na wydechu dół krzyżów. Wykonujcie 1–2 minuty.
  2. Rozluźnienie szyi. Siądźcie na podłogę na brzeg poduszki po turecku. Pod kolana pokładźcie po poduszce. Rozluźnijcie się, oddychajcie głęboko, plecy trzymacie prosto. Obracajcie głową w każdą stronę 7 razy.
  3. Rozluźnienie pleców. Siądźcie jak w ćwiczeniu dla rozluźnienia szyi. Ręce wyciągnijcie w górę, z lekka pociągając się do sufitu (ten ruch jest dozwolony tylko do 34 tygodnia ciąży). Bez napięcia opuście ręce na dół. Powtórzcie 5–7 razy.
  4. Rozluźnienie mięśni miednicy. To bardzo ważne ćwiczenie, które pomaga zdjąć napięcie, co gromadziło się przez dzień, nie tylko w okolicach miednicy, ale i w nogach, którym teraz należy nosić od razu dwie osoby. Siądźcie na podłogę, wspierajcie się krzyżami o ścianę, rozsuńcie nogi szeroko, ale tak, aby wam było komfortowo i pokładźcie ręce na kolana. Oddychajcie pełnymi piersiami, łatwo, głęboko. Na wydechu rozluźniajcie dolną część ciała, na wdechu spróbujcie odczuć lekkość i zwrócić uwagę na relaks pleców i szyi. Wykonujcie 1–2 minuty.
  5. Rozluźnienie krzyżów. To bardzo aktualnie dla przyszłych mam, przecież kręgosłup teraz przyzwyczaja się do dodatkowego, nieopanowanego, zwiększającego się obciążenia. Siedząc na podłodze rozwiedźcie nogi w boki. Odwróćcie się w jedną stronę, zajrzyjcie za ramię, odczujcie, jak wasze krzyże rozluźniają się. Wróćcie do pozycji wyjściowej. Po tym odwróćcie się w inną stronę i wykonajcie analogiczne ćwiczenie. Powtórzcie 5–6 razy dla każdej strony.
  6. Rozluźnienie dolnej części miednicy. Tylna część nóg, a dokładniej mięśnie ud, które są niemniej napięte od rosnącego obciążenia, otrzymają długo oczekiwany relaks. Wstańcie prosto, nogi połóżcie na szerokości barów, a ręce za plecami połączcie w zamek. Powoli i płynnie nachylajcie się naprzód, podtrzymując przy tym równe oddychanie. Pochyliwszy się, postójcie kilka sekund i powoli wróćcie do początkowego położenia. Powtórzyć należy 5 razy. Uwaga! Jeśli wystąpią zawroty głowy, czy nieprzyjemne odczucia joga dla kobiet w ciąży ćwiczenia  dowolnego rodzaju, nie wykonujcie tego ćwiczenia!
  7. W zakończeniu kompleksu przeprowadźcie ogólne rozluźniające ćwiczenia, które pomogą wam nie tylko rozluźnić całe ciało, ale i polepszyć samopoczucie. Połóżcie się na bok, jedną nogę ugnijcie w kolanie, pod głowę pokładźcie niewielką poduszkę i rozluźnijcie się w całości. Poleżcie parę minut. Przewróćcie się na plecy i rozluźnijcie się jeszcze 2 minuty. Następnie wykonajcie ćwiczenie dla drugiej strony.

Istnieją i inne pozycje jogi dla kobiet w ciąży, które można wykonywać, nie narażając na niebezpieczeństwo swojego dziecka. Najlepiej pójść na kilka grupowych zajęć dla kobiet w ciąży, żeby zapamiętać prawidłowe wykonanie, potem można przedłużać ćwiczenia w domu.

 
Powiązane artykuły:
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży na piłce fitball
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży na piłce fitball będą pożyteczne dla zdrowia i nie zaszkodzą bobasowi. Głównie - dotrzymywać się wszystkich reguł. Można przed początkiem ćwiczeń przekonsultować to z lekarzem.
Sport dla kobiet w ciąży
Sport jest potrzebny każdemu człowiekowi w dowolnym czasie jego życia. Chociaż nie wszyscy znajdują na niego czas, czego żałują potem. A czy pożałuje ciężarna kobieta tego, że nie uprawia sportu podczas ciąży?
Ćwiczenia po porodzie
Ćwiczenia po porodzie pomogą przywrócić figurę, spalić zbędny tłuszcz i umocnić mięśnie. Toż ćwiczyć należy brzuch, piersi i poprzek. Z artykułu dowiadujecie się, które ćwiczenia można wykonywać bez bojaźni poderwać zdrowie.
Kiedy można robić brzuszki po porodzie?
Po porodzie największe straty niesie zazwyczaj forma brzucha - mięśnie rozciągają się, a tłuszczowa warstwa zwiększa się. Żeby przywrócić sobie byłą formę zdarzy się starać na dwóch frontach - spalać tłuszcz i robić prasę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty