Joga – oddychanie – jak poprawnie wykonywać?

joga oddychanie

Joga zakończa się wtedy, kiedy zatrzymujemy oddychanie. Trudno w to uwierzyć, ale we wszystkich możliwych odwróconych na dół głową pozycjach, w jodze nie dopuszcza się żadna zwłoka oddychania. W zasadzie oddychanie w jodze – to jest wszystko. Przecież istotą tego fizycznego i duchownego kierunku – uwalnianie cyrkulacji energii w całym ciele, a ten proces jest możliwy tylko wtedy, kiedy ciało jest absolutnie rozluźnione. A co robimy, kiedy chcemy rozluźnić się? Zgadza się, wydychamy! Oto z wydechu (a nie wdechu) w jodze i zaczyna się każdy asan.

Pranajama

Ale tu w naszych głowach smutnie powstaje obraz joga, który wciąga brzuch przy zwłoce oddychania. Tak, zgadza się. W asanach jogi wykorzystuje się nieprzerwane oddychanie brzuchem, a przy wykonaniu pranajamy na wysokim poziomie, akurat są przewidziane opóźnienia powietrza.

Technika pranajamy ma wpływ na poziomie wewnątrzkomórkowym. Tym samym chroniąc nas od hipokapnii – braku dwutlenku węgla w płucach. Z kolei hipokapnia doprowadza do hipertonii – wysokiego ciśnienia krwi. A na początku tego cyklu należy uwzględnić brak aktywności fizycznej – brak ruchu i pierwszego wroga współczesnego człowieka.

Prawidłowe oddychanie w jodze i pranajamie bazuje się na tym, że przy zwłoce oddychania w płucach gromadzi się dużo dwutlenku węgla, który rozluźnia naczynia i zwiększa ilość pracujących naczyń krwionośnych. Kiedy po zwłoce wdychamy powietrze, nasze płuca już zawczasu rozszerzywszy się, wchłaniają więcej tlenu.

Odchudzanie

W oddechu jogi nie obejść się i bez odchudzania. Przy wstrzymywaniu oddechu powstaje hipoksja (brak tlenu), a nasze wewnętrzne środowisko utlenia się. Procesy utleniania sprzyjają rozszczepianiu tłuszczów i aktywizacji wyrabiania enzymów.

Nawiasem mówiąc, za zwłokę oddechu, czyli wolowe kierowanie naturalnym, instynktownym procesem, odpowiada czołowa płata mózgu. Czasami zatrzymując oddech, ćwiczymy nawet swój mózg.

 
Powiązane artykuły:
Odmiany jogi – jaki rodzaj zajęć wybrać?
Jeśli rozstrzygnęliście zająć się jogą i zdziwiliście się poznawszy, że ona ma kilka odmian, to ten artykuł pomoże wyznaczyć się z tym, który rodzaj podchodzi najlepiej.
Zalety aktywności fizycznej – dlaczego warto uprawiać jogę?
Korzyść jogi jest bezwarunkowym faktem, jednak na pewno daleko nie wszyscy wiedzą o tym, czym właśnie jest pożyteczne uprawianie jogi i co naprawdę przyciąga coraz więcej ludzi do szeregów jej zwolenników.
Oddechowa joga – technika uzdrowienia organizmu
Oprócz asan w jodze, jedną z najważniejszych ról gra prawidłowe oddychanie. Jak poprawnie dyszeć przy zajmowaniu się jogą? O tym opowiemy w naszym artykule, który jest poświęcony temu tematowi.
Korzyść jogi – dla kobiet, dzieci i mężczyzn
O korzyściach normowanego wysiłku fizycznego wiadomo wszystkim, nawet tym kto prowadzi siedzący sposób życia. W tym artykule rozpatrzymy pytanie o korzyści jogi dla organizmu człowieka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty