Joga sposobem na płaski brzuch
Brzuch jest jedną z najbardziej problemowych części ciała kobiety. Pozbyć się tłuszczu i fałd w tym miejscu jest dosyć trudno, również proces jest dosyć długotrwały. Joga uważa się skutecznym sposobem na płaski brzuch. Proste asany dostępne są wszystkim, a najgłówniejsze, masz możliwość wykonywać je w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Musisz nie tylko przestrzegać techniki, ale również kontrolować oddychanie i stan psychiczny.
Joga sposobem na płaski brzuch
Na początku zapoznamy się z zaletami owej formy gimnastyki. Joga przyśpiesza proces przemiany materii, a zgodnie z badaniami amerykańskich naukowców, dzięki jodze można zmniejszyć objętość żołądka. Dzięki temu zmniejsza się ilość pokarmu, który człowiek może zjeść i rozpoczyna się proces odchudzania. Prawidłowe oddychanie daje możliwość nasycić krew tlenem, który jest rozpowszechniany po całym ciele.
Aby ćwiczenia jogi na płaski brzuch i boczki były skuteczne, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- Zajęcie powinno trwać około 40 minut, przy czym jedna część zajęć powinna być bardzo dynamiczną, czyli musisz zmieniać pozycje, nie robiąc żadnej przerwy.
- Rób asany tylko na twardej i równej powierzchni. Musisz wykonywać ćwiczenia powoli, aby odczuć każdy ruch mięśni. Na początku musisz opanować technikę, a następnie należy wydłużać czas zajęć. W każdej pozycji należy pozostawać około 15-20 sek.
- Gdy wykonujesz ćwiczenia jogi, skierowane na pozbycie się brzucha, nie musisz odczuwać żadnego dyskomfortu, ponieważ to świadczy o niepoprawnym wykonaniu asanów.
- Robić asany należy wyłącznie przed posiłkiem, w innym wypadku nie będziesz mogła uniknąć nieprzyjemnych odczuć.
Rozpoczynaj trening od rozgrzewki, która jest skierowana przede wszystkim na rozgrzewkę stawów. Oprócz tego pomaga rozgrzać mięśnie.
Ćwiczenia jogi na spalanie tłuszczu na brzuchu
- Paripurna navasana (pełna pozycja okrętu). Usiądź na pośladki z dłońmi ułożonymi na podłodze obok bioder. Zegnij nogi w kolanach, postaw stopy na macie. Wyciągaj kręgosłup do góry, prostuj plecy, nie dopuść do tego, żeby uwypuklały się do tyłu. Podnieś wyprostowane nogi do góry, dłonie powinny być zwrócone do siebie wnętrzami i znajdować się mniej więcej na wysokości kolan. Pozostań w pozycji około 30 sek.
- Uttanasana. Wstań w lekkim rozkroku, wyprostuj mocno kolana, podciągając rzepki kolanowe do góry. Z wdechem podnieś wyprostowane ręce do góry. Złap się za łokcie i opuść tułów w dół. Wytrwaj w tej pozycji przez 1 minutę, cały czas prostując kolana i opuszczając głowę i łokcie jak najniżej. Oddychaj spokojnie i głęboko.
- Ardha navasana (pozycja niskiej łódki). Usiądź na podłodze z wyciągniętymi nogami do przodu. Dłońmi i barkami oderwanymi od podłoża, przyciągając pępek do kręgosłupa, opuść środkową część pleców do podłoża. Opuść nogi trzymając je złączone, aż stopy znajdą się około piętnaście centymetrów od podłoża. Napnij mięśnie brzucha i wytrwaj w tej pozycji około 15-30 sekund, a następnie zwiększaj czas do 3 minut i więcej.
- Bhudżangasana. Owa pozycja ma inną nazwę – pozycja kobry. Połóż się na brzuchu ze zgiętymi ramionami i dłońmi przy głowie. Z pierwszym wdechem unieś głowę i klatkę piersiową. Ręce powinny być nieco zgięte w łokciach. Następnie zrób dwa głębokie wdechy i wydychanie, podnieś i wyprostuj ręce. Przyciągnij podbródek do mostka, pozostań w pozycji na trzy oddechy.
W końcu zaleca się wrócić do leżenia, skrzyżować przedramiona i odpocząć. Musisz rozluźnić wszystkie mięśnie ciała od czubka do palców u stóp. Pozostawaj w takiej pozycji w ciągu 20 minut, nie zatrzymuj oddechu.