Joga w domu dla początkujących – ABC jogi

joga w domu dla początkujących

Definitywnie nie każda współczesna kobieta może znaleźć w swoim ściśle założonym planie dnia czas na odwiedzanie fitness klubu. Jednak dla uprawiania jogi w domu zawsze można znaleźć potrzebny czas – przecież dlatego nie trzeba nigdzie jechać, to bezpłatnie i bardzo przyjemnie!

Uprawianie jogi w domu dla początkujących – filozofia

Nie warto traktować ćwiczenie jogi jako trend współczesnej mody. To cały system, który oprócz rozwoju ciała ma na względzie i rozwój ducha. Toż zaczynać trening należy zupełnie nie z ćwiczeń, a z przeczytania pary dorzecznych książek, które pomogą wam zorientować się w duchowej składowej treningu. Zwykła psychiczna „higiena” polega na następujących zasadach:

 1. Potrzebna jest odmowa od spożywania mięsa i przejście na wegetarianizm.
 2. Ważne jest wyłączenie takich emocji jak zawiść, potępienie i pogarda w stosunku do otoczenia.
 3. Unikać samolubstwa i samozadowolenia.
 4. Prowadzić ascetyczny tryb życia, nie nadawać znaczenia życiowym drobiazgom.
 5. Usiłować stale podtrzymywać dobry nastrój.

Właśnie przyjmowanie tych reguł potrafi wprowadzić was w dziwny świat dawnej wiedzy i tylko takie podejście pozwoli wam osiągnąć pełnego psychicznego odprężenia podczas treningu. Jeśli opanowaliście ten poziom, można przechodzić i do praktyki, czyli do uprawiania jogi w domu.

Jak uprawiać jogę w domu?

Joga dla początkujących potrzebuje niektórego zaopatrzenia, które są niezbędne do domowego treningu. Do listy wchodzą następujące rzeczy:

 • mata;
 • odzież specjalna;
 • obuwie (chociaż i zaleca się uprawianie jogi na boso);
 • pasek;
 • klocek;
 • ławeczka gimnastyczna.

Asany (ćwiczenia jogi) w domu w żadnym wypadku nie muszą przegrywać jakościowo lub liczbowo treningu w grupie. Należy organizować sobie pełnowartościowy trening – tylko w tym przypadku ma sens uprawianie jogi w ogóle. Nie próbujcie skrócić programu lub przyjmować lżejsze i wygodniejsze pozycje – w jodze ważny jest każdy najmniejszy szczegół. I zmieniać je według własnego mniemania nie zaleca się.

Ponadto nie jest istotne, czy stosujecie jogę jako sposób na odchudzanie w domu lub w celu osiągnięcia duchowej równowagi – w jakimkolwiek wypadku przy prawidłowym stosowaniu efekt będzie wszechstronny, obejmujący wasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Cały wasz organizm w ogóle zyska uzdrowienie i zaspokojenie, harmonizację wszystkich procesów wewnętrznych.

Joga w domu dla początkujących – ABC

Dla początkujących ćwiczenia jogi mogą wydać się bardzo skomplikowanymi. Będziecie zdziwieni, lecz to w dużym stopniu zależy od waszego emocjonalnego stanu. W ciągu treningu trzeba uwzględniać następujące szczegóły:

 1. Uprawiać jogę należy tylko jeżeli dobrze poczuwacie się emocjonalnie i fizycznie.
 2. Podczas treningu czujcie każdy mięsień, przenikajcie do nich w myślach.
 3. Trening powinien być pełnowartościowy: zmieniajcie statyczne ćwiczenia na dynamiczne i tak dalej.
 4. Ćwiczenia należy rozpoczynać z najbardziej lekkich asan, stopniowo dodając skomplikowane warianty.

Jeśli nigdy przedtem nie uprawialiście jogi w grupie i zdecydowaliście się od razu zacząć nauczanie w domu, najlepszym wariantem będzie kupić lubzajmowanie joga w domu dla początkujących znaleźć w internecie wideo kurs instruktażowy: przecież w wykonaniu każdej asany tyle subtelności, że przykład naoczny dość często jest po prostu niezbędny!

Na dodatek w pełnowartościowym wideo kursie trening będzie sformowany prawidłowo, co trudno zrobić nowicjuszowi samodzielnie. Najważniejsze jednak, jak i w dowolnej aktywności fizycznej to regularność! Należy ćwiczyć nie mniej niż 2-3 razy w tygodniu, najlepiej wcześnie rano przy wschodzie słońca albo nawet przed nim. Zresztą jeśli to nie udaje się, ponieważ jesteście sową, trening może odbywać się i wczesnym wieczorem.

 
Powiązane artykuły:
Wushu dla początkujących – sztuka walki na poprawę i utrzymanie sprawności fizycznej i zdrowia
Wushu – rodzaj pojedynków, który często nie wymaga kontaktowego zajmowania. Poza tym ta gimnastyka jest pożyteczna dla organizmu – rozwija się spryt, koordynacja, ciało. Z artykułu dowiadujecie się wszystkiego o wushu dla początkujących.
Kalanetyka dla początkujących – przebojowy sposób na piękne ciało
Kalanetyka – modny rodzaj sportu, częściowo podobny do jogi i niemniej skuteczny. Z artykułu dowiadujecie się o przeciwwskazaniach dla początkujących, jak należy zajmować się kalanetyką na odchudzanie i którą korzyść dają regularne ćwiczenia.
Bodyflex dla początkujących – technika leczniczego oddychania
Bodyflex dla początkujących nie jest taki prosty jak wydaje się na pierwszy rzut oka. Nauczyć się techniki tchnienia bez podpowiadań instruktora udaje się nie wszystkim. Jednak przeczytawszy artykuł zrozumiecie, czy potraficie opanować go samodzielnie.
Kalanetyka dla początkujących – przebojowy sposób na piękne ciało
Kalanetyka – modny rodzaj sportu, częściowo podobny do jogi i nie mniej skutecznej. Z artykułu dowiadujecie się o przeciwwskazaniach dla początkujących, jak należy zajmować się kalanetyką na odchudzanie, i którą korzyść dają regularne zajmowanie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty