Kalanetyka dla początkujących – przebojowy sposób na piękne ciało
Kurs kalanetyki jest modną w dzisiejszych czasach odmianą fitnessu, który został zaprojektowany przez amerykankę Callan Pincknej na podstawie starożytnej indyjskiej wiedzy. W tym sensie joga i kalanetyka to najbliższe krewne. To właśnie w charakterze ruchów ciała tkwi sekret skuteczności tej odmiany fitnessu – im płynniejsze, wyraźniejsze i wolniejsze wszystkie ruchy, tym większy i lepszy wynik.
Gimnastyka kalanetyka – warunki odchudzania
Jako dyscyplina fitnessu kalanetyka jest jedyną w swoim rodzaju – podczas zajęć nie wymaga intensywnych ćwiczeń i zajęć, aż do wyczerpania. Jednak jak każdy sport, który jest wykonywany w celu utraty nadwagi, kalanetyka ma kilka swoich zasad.
- Za pięć godzin przed rozpoczęciem zajęć i jeszcze pięć godzin od momentu zakończenia zabronione jest jeść żywność, która zawiera białko, a także wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego. W ten sposób w dni zajęć będziesz musiała na pewien czas zostać wegetarianką.
- Za dwie godziny do zajęcia i dwie godziny po nim nie wolno przyjmować żadnego jedzenia.
- Po wysiłku można pić czystą wodę, nawet w czasie, gdy nie wolno nic jeść.
To właśnie dzięki kompleksowemu działaniu takiej prostej diety i ćwiczeń uzyskują się bardzo szybkie rezultaty.
Lekcje kalanetyki: korzyści
W czasie przeprowadzenia kursu kalanetyki dla początkujących ważne jest, aby zrozumieć na podstawie czego uzyskuje się skuteczność i co mogą w ogóle dać te zajęcia. Lista przydatnych cech tego sportu jest tak bogata, że kalanetykę można nazwać uniwersalną odmianą fitnessu:
- zajęcia wpływają kojąco na układ nerwowy i normalizują ciśnienie;
- jeśli masz bóle pleców –kalanetyka jest bardzo zalecana;
- dla kobiet w ciąży, kiedy wiele rodzajów aktywności fizycznej jest zabronione, kalanetyka pomaga bez ryzyka odzyskać figurę;
- dla wszystkich osób, które pracują przy komputerze i potencjalnie dotknięte wadami postawy, kalanetyka – to doskonałe wyjście;
- ćwiczenia oddechowe i ćwiczenia na podstawie jogi asan sprawiają, że ta gimnastyka jest niezwykle relaksująca i pomaga zdystansować się do małostkowych problemów życiowych;
- jeśli cierpisz na nadwagę, prawdopodobnie masz zaburzenia przemiany materii; kalanetyka normalizuje ją pod warunkiem regularnych ćwiczeń i przestrzegania określonego przyjmowania żywności;
- przy regularnych zajęciach w ciągu 2-3 tygodni wyraźnie spada waga i zmniejsza się objętość ciała;
- w trakcie zajęć mięśnie nie tylko stają się silniejsze, ale i zyskują sprężystość, piękno i wysportowany wygląd.
Zajęcia kalanetyki naprawdę wpływają na organizm kompleksowo. Właśnie to pozwala wykonywać ćwiczenia różnym ludziom i uzyskać doskonałe rezultaty.
Kalanetyka – przeciwwskazania
Jak każdy rodzaj fitness kalanetyka ma szereg przeciwwskazań:
- Jeśli masz doświadczenie w wszelkiego rodzaju operacji chirurgicznych trzeba poczekać co najmniej rok, zanim uprawiać kalanetykę.
- Kobietom po cięciu cesarskim ćwiczyć kalanetykę zabroniono w ciągu 1,5 roku od operacji.
- Słaby wzrok – to powód, aby skonsultować się z lekarzem zanim się zapisać na zajęcia. Istnieje prawdopodobieństwo, że kurs kalanetyki będzie przeciwwskazany.
- Jeśli cierpisz na astmę lub podobnego rodzaju choroby kalanetyka nie jest dla ciebie.
- Nie zważając na to, że kalanetyka korzystnie wpływa na kręgosłup, w obecności schorzeń z nim związanych, zajęcia będą możliwe wyłącznie po konsultacji z lekarzem.
- Dla osób, które cierpią na żylaki surowo zabronione są wszelkie ćwiczenia na wzmocnienie nóg, do których należą wszystkie rodzaje przysiadów. Jednak ćwiczenia, które angażują tylko goleń są bezpieczne.
- Kategorycznie zabronione są wszystkie rodzaje przysiadów przy hemoroidach na każdym etapie. Pozostałe ćwiczenia są bezpieczne.
Nie zapomnij o czasowych przeciwwskazaniach – po przeziębieniu uczęszczać na zajęcia można tylko za 2-3 tygodnie.