Kalendarz badań prenatalnych – jak często trzeba robić USG w ciąży?

jak często trzeba robić USG w ciąży

Każda troskliwa przyszła mama martwi się o stan swojego jeszcze nienarodzonego dziecka. I jeśli wcześniej dowiedzieć się, czy dobrze czuje się dziecko, można było tylko przy pomocy stetoskopa położniczego, to dzisiaj w położnictwie powszechnie stosowane są metody badania USG. Zazwyczaj kobiety bardzo interesuje pytanie - jak często trzeba robić USG w ciąży, żeby nie zaszkodzić maluchowi?

Optymalna ilość USG w okresie ciąży

Choć do tej pory zostało nie udowodniono, że badanie ultrasonograficzne wywiera negatywny wpływ na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka, jednak robić go co tydzień tylko po to, aby spojrzeć na dziecko lub zrobić zdjęcie, nie warto. Jeśli zwróciłaś się do swojego ginekologa z pytaniem, jak często można robić USG w ciąży, prawdopodobnie powie ci w sposób następujący:

  1. Na bardzo wczesnym etapie (do dziesiątego tygodnia włącznie), gdy tylko odbywa się kształtowanie układów i narządów płodu, narażać swoje dziecko na działanie fal ultradźwiękowych należy tylko ściśle według wskazań lekarza: na przykład jeśli masz ciążę ektopową albo dziecko nie rozwija się, wielkość macicy nie odpowiada rzeczywistemu czasowi trwania ciąży, odczuwasz ból w dolnej części brzucha lub niepokoją krwawe plamienia.
  2. Kompetentny lekarz wie, jak często USG robić w czasie ciąży zgodnie z protokołem Światowej Organizacji Zdrowia. Pierwsze badanie przeprowadzane jest między 11. a 13. tygodniem, aby zapobiec patologii rozwoju płodu. W tym czasie są już ukształtowane wszystkie podstawowe narządy i układy organizmu, a płód ma odpowiednią długość od kości ogonowej aż do ciemienia – 45-74 mm i dobrze jest widoczny. Dzięki temu można usunąć poważne anomalie chromosomowe, wady rozwojowe i wyjaśnić prawidłowość rozwoju w odniesieniu do ewentualnego okresu.
  3. Zastanawiając się nad pytaniem, jak często można robić USG w ciąży, pamiętaj, że koniecznie musisz je zrobić w 20-22 tygodniu. Na tym etapie widoczne są wszystkie zaburzenia w strukturze narządów i układów dziecka, które już ukształtowały się prawie całkowicie. Szczególna uwaga przywiązuje się do badania układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
  4. optymalna ilość USG w okresie ciąży
  5. Bardzo często przy analizie problemu, jak często robić USG w ciąży, eksperci zalecają, aby nie rezygnować z badania i w 32-33 tygodniu. W ten sposób można wcześnie zauważyć opóźnienie w rozwoju wewnątrzpłodowym dziecka, zaburzenia przepływu krwi (dlatego przeprowadza się badanie dopplerowskie), wyznaczyć położenie płodu w macicy.

Jeśli lekarz ma jakieś podejrzenia lub wątpliwości dotyczące rozwoju płodu lub stanu kobiety w ciąży, koniecznie należy zrobić pozaplanowe badanie USG według wskazań.

 
Powiązane artykuły:
Wczesny etap diagnozowania ciąży – kiedy wykonać badanie beta hCG przy późnej owulacji?
Wiedząc o właściwości swojego organizmu, kobieta zazwyczaj rozumie, że ciąża przy późnej owulacji musi nastać później, czyli trzeba wyjaśnić, kiedy należy zdawać analizę na hCG dla ustalania faktu poczęcia.
Niski poziom hCG w ciąży we wczesnym okresie – przyczyny i skutki
Co odpowiada normom poziomu hCG świadczy o normalnym rozwoju ciąży. Więc niskie wskaźniki hormonu obudziły czujność kobiet. O czym świadczą odchylenia go od dolnej granicy norm? O tym czytamy dalej.
Przebieg i cele badania bakteriologicznego moczu – jak zrobić posiew moczu w ciąży?
Bakteriologiczny posiew moczu – ważne badanie dla ciężarnych na obecność patogennej flory w moczopłciowym systemie, co może stać się zagrożeniem dla nieurodzonego dziecka. Toż dla wyniku należy wiedzieć, jak zbierać analizę.
Wymaz w ciąży, czyli wskazania do przeprowadzenia posiewu z pochwy
W ciągu okresu ciąży należy zdać wymaz na florę z pochwy co najmniej dwukrotnie, przecież podobne badanie ma ważne znaczenie przy kontroli i diagnostyce rozwoju infekcyjnych chorób u przyszłej mamusi.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty