Kalendarz dni płodnych – czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji?

czy można zajść w ciążę nie w okresie owulacji

Bardzo ważnym dla kobiet, które używają jako podstawowy metod antykoncepcji – fizjologiczny, jest pytanie dotyczące tego, czy można zajść w ciążę w okresie owulacji, a dokładniej w jej pierwszym dniu. Aby na niego dać wyczerpującą odpowiedź, należy wziąć pod uwagę główne właściwości fizjologiczne funkcjonowania układu rozrodczego kobiet.

Co to jest owulacja?

Jeden raz w miesiącu kalendarzowym (w normie), mniej więcej w połowie cyklu miesiączkowego u kobiety z pęcherzyka, znajdującego się w gruczole krokowym, który jest w przedniej ścianie pochwy w jamie brzusznej, wychodzi dojrzały oocyt. To właśnie ten proces i otrzymał nazwę owulacji.

Po tym jak komórka dająca początek komórce jajowej opuszcza pęknięty pęcherzyk, ona jest zdolna do przeżycia w ciągu 24-48 godzin. To właśnie w tym czasie i możliwe zapłodnienie – spotkanie męskich i żeńskich komórek rozrodczych.

Czy można zajść w ciążę w dni owulacji?

Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej proces fizjologiczny, łatwo stwierdzić, że zapłodnienie jest możliwe tylko wtedy, gdy w jamie brzusznej znajduje się uwolniona komórka jajowa. Mówiąc innymi słowy – poczęcie jest możliwe tylko w dzień owulacji lub nie później niż w ciągu 48 godzin od momentu rozpoczęcia procesu owulacji.

Wiele dziewcząt, dowiedziawszy się o tym, mogą być zdumione, ponieważ często nie mogą znaleźć wyjaśnienie faktu, że zajście w ciążę jest możliwe nawet wtedy, gdy w tym dniu nie odbywają stosunku płciowego. W takich przypadkach wszystko wyjaśnia fizjologia mężczyzny, a dokładniej – właściwości jego komórek rozrodczych.

Rzecz w tym, że plemniki trafiając do żeńskich narządów płciowych, mogą zachowywać tam swoją aktywność i witalność w ciągu 3-5 dni. Dlatego zapłodnienie jest możliwe, gdy kobieta będzie uprawiać seks za 3-5 dni przed przewidywalną datą owulacji i przy tym nie będzie stosować środków antykoncepcyjnych.

Nie należy również zapominać, że sam w sobie proces owulacji ulega wpływowi różnych czynników, więc nie jest stały i może następować zarówno wcześniej, jak i później niż zwykle.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni owulacji?

Biorąc pod uwagę wszystko, co zostało napisane powyżej, poczęcie dziecka w naturalny sposób w przypadku braku owulacji nie jest możliwe. Znacznie zmniejszają się szanse na poczęcie u tych kobiet, które cierpią z powodu zmienności cyklu miesiączkowego, zaburzenia procesu owulacji. Warto jednak powiedzieć, że niewielkie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nie w te dni, kiedy zazwyczaj odbywa się owulacja, tym niemniej istnieje. Wyjaśnieniem tego może być podwójna owulacja, kiedy wyjście komórek jajowych z pęcherzyków występuje dwa razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego.

 
Powiązane artykuły:
Czy można zajść w ciążę przez ubranie? Zapobieganie zapłodnieniu
Młode dziewczyny, które boją się ciąży i nie mając dostatecznego doświadczenia seksualnego, mocno przeżywają nawet z powodu bezpiecznego seksu. Dalej zorientujemy się, czy istnieje chociaż najmniejsza szansa zajść w ciążę przez odzież.
Prawdopodobieństwo poczęcia dziecka w środku cyklu – czy można zajść w ciążę w 10 dniu cyklu?
Kobiety znając, że zajść w ciążę teoretycznie można tylko w czasie owulacji, interesują się, czy można w praktyce zajść w ciążę w drugim okresie, w 10 dniu cyklu. Omówimy to pytanie.
Fizjologiczny sposób antykoncepcji – czy można zajść w ciążę podczas przerywanego stosunku płciowego?
Według statystyki wiele par, korzystających przerywanym stosunkiem płciowym, w ciągu roku jednak zachodzą w ciążę. Dlaczego tak odbywa się i czy we wszystkich wypadkach ten sposób działa? Zorientujemy się dalej.
Warunki przedostania się plemników przez ubranie – czy można zajść w ciążę przez majtki?
Wykorzystując w pieszczotach seks bez przenikania, młodych i seksualnie niedoświadczonych ludzi interesuje pytanie wiarygodności ciąży. Omówimy ten dylemat dokładnie i wyznaczymy, czy jest możliwa taka sytuacja.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty