Kalendarz rozwoju niemowlaka – co powinno umieć 4-miesięczne dziecko?

co powinno umieć 4 miesięczne dziecko

Współczesne mamy dużo uwagi poświęcają rozwojowi dzieci. I choć wiadomo, że wszystkie dzieci rosną w indywidualnym tempie, ale nadal istnieją pewne wskaźniki, na które zawsze warto orientować się troskliwym rodzicom. Mamy będą zainteresowane tym jaki jest kalendarz rozwoju 4-miesięcznego dziecka, co powinno umieć niemowlę w tym wieku. Taka informacja pomoże mamom w obserwowaniu postępów swoich dzieci.

Podstawowe umiejętności 4-miesięcznego dziecka

W ciągu pierwszych miesięcy rodzice mają czas, aby wejść w nowy rytm życia, dni powszednie stają się bardziej dokładnie rozplanowane, a młoda mama już wie, jak zorganizować swój dzień. Nawet tak małe dziecko już opanowało niektóre umiejętności, które można uznać za jego pierwsze osiągnięcia. Warto dowiedzieć się co powinno umieć 4-miesięczne dziecko:

 • dziecko leżąc na plecach unosi głowę i ramiona, jakby starało się usiąść;
 • dzieci odpychają się nogami leżąc na brzuchu, jakby starając się czołgać;
 • w tym wieku maluch odwraca się na plecy i z powrotem;
 • małe dziecko rozpoznaje ludzi, których często widzi, szczególnie wśród wszystkich wydziela mamę;
 • zaczyna wymawiać niektóre dźwięki;
 • interesuje się swoim ciałem, na przykład ogląda lub nawet ciągnie do ust ręce;
 • chwyta interesującą go wiszącą zabawkę;
 • rozpoznaje głosy bliskich, odróżnia ich od nieznajomych;
 • reaguje na imię.

Dziecko już odczuwa strach i niechęć, radość, zdziwienie. Jest ono już w stanie zrozumieć niektóre związki przyczynowo-skutkowe. Otóż, gdy dziecko widzi maminą pierś, z niecierpliwością oczekuje, że ona zacznie je karmić.

4-miesięczne dziecko świadomie się uśmiecha, jest rozbawione, a w oczach bliskich wykazuje kompleks ożywienia (cieszy się, aktywnie porusza rękami i nogami).

Co powinno martwić?

Biorąc pod uwagę, że wszystkie dzieci są indywidualne, całkiem normalne jeśli dziecko opanowuje pewne umiejętności nieco później. Ale w niektórych przypadkach warto raczej zwrócić się po poradę do lekarza. Jest to konieczne jeśli mama zauważy, że dziecko 4-miesięczne nie robi następujących rzeczy:

 • nie okazuje emocji w stosunku do innych ludzi;
 • dziecko 4 miesiące rozwój co musi umieć
 • nie chwyta przedmiotów;
 • nie odwraca się na brzuch leżąc na plecach;
 • jeśli pociągnąć za rączkę malucha leżącego na plecach jego głowa pochyla się do tyłu.

Niektóre mamy interesuje, co umie wcześniak 4-miesięczny, bo rozwój takich dzieci się różni. Wszystko zależy od tego kiedy urodziło się dziecko, jego wagi i wzrostu po urodzeniu. Rozwój malucha będzie odbiegać od norm i rodzice nie powinni się martwić z tego powodu, ale jeśli mama ma jakieś pytania i odczuwa niepokój, lepiej skonsultować się z lekarzem.

 
Powiązane artykuły:
Co podarować dziecku na pierwsze urodziny?
Na pierwsze urodziny dziecka rodzice przygotowują się skrajnie odpowiedzialnie i obmyślają, czym ucieszyć dziecko i co jemu podarować. Toż świeże idee zawsze będą stosowne jak dla rodziców, tak i bliskich, które również często stawiają to pytanie.
Dziecko ma 9 miesięcy – rozwój, co musi umieć?
Rozwój emocjonalnego i fizycznego zakresu dziecka do osiągnięcia im roku idzie siedmiomilowymi krokami. Przed 9 miesięcy życia w brzuszku dziecko osiąga mnóstwo wiedzy i umiejętności, nabywa niemało przyzwyczajeń. Dokładniej o tym dalej.
Dziecko w wieku 4 miesięcy nie przewraca się
To, że dziecko do 4 miesięcy nie nauczyło się przewracać nie jest krytycznie. Lecz jeśli rodziców skrajnie niepokoi to pytanie, można spróbować pomóc wykonując z nim lekkie, pożyteczne ćwiczenia.
Rozwój dziecka w wieku 6 miesięcy – chłopiec
Z reguły rozwój dziewczynek trochę wyprzedza chłopaczków, jednak i oni nie odstają i wkrótce nadrabiają utracone. Rozpatrzymy jak rozwija się chłopaczek w sześciomiesięcznym wieku w fizycznym i emocjonalnym zakresie.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty