Kąpiel z porożem jelenia – unikatowy zabieg leczniczy
Poroże – to młode rogi jelenia Marala, które co roku są ścinane i wykorzystane w celach leczniczych. Warto zauważyć, że u tych zwierząt co roku poroże odrasta i jest zrzucane, dlatego do nieodwracalnej szkody dla ich zdrowia przy zbieraniu surowców nie dochodzi. Poroże zawiera 18 aminokwasów i krew jelenia, która ma właściwości lecznicze. Szczególną popularnością w medycynie niekonwencjonalnej cieszą się wanny z porożem jeleni, które są przygotowane na podstawie róg i ziół leczniczych.
Korzyści kąpieli z porożem
Zabieg poprawia odporność i spowalnia procesy starzenia. W medycynie wschodniej poroże jest cenione na równi z korzeniem żeń-szenia: oba produkty są uważane za najsilniejsze adaptogeny.
Kąpiel pomoże złagodzić chroniczne zmęczenie, przyniesie radość, goi rany, normalizuje sen, zwiększa psychiczną i fizyczną kondycję człowieka. Kąpieli z poroża można brać w domu, dodając do wody proszek z poroża jeleni, podczas gdy na uzdrowiskach Kazachstanu zabiegi są przeprowadzane z użyciem świeżego surowca.
Wskazania do kąpieli z poroża
W medycynie tradycyjnej jako dodatek do terapii lekowej wanny przepisywane są w przypadku:
- I stadium nadciśnienia tętniczego;
- niewydolności żylnej;
- żylaków;
- hipotonii;
- dystonii wegetatywno-naczyniowych;
- nerwicy;
- chorobach przewodu pokarmowego;
- zapalenia oskrzeli i astmy oskrzelowej;
- zatrucia metalami ciężkimi.
W ginekologii leczenie za pomocą kąpieli z poroża Marali wskazane podczas patologii macicy, niepłodności, w okresie menopauzy. Mężczyznom zabiegi z wykorzystaniem poroża pomagają przy zapaleniu gruczołu krokowego. Nieocenione są korzyści tego surowca w leczeniu zwyrodnienia stawów, reumatyzmu, walce ze skutkami złamania kości.
Poroża pomagają zwalczyć następujące choroby skóry:
- łuszczyca;
- egzema;
- neurodermity;
- dermity, itp.
Warto zauważyć, że kąpiel można brać tylko w fazie remisji: jeśli choroba ma fazę ostrą, właściwości lecznicze poroża Marali mogą zaszkodzić.
Przeciwwskazania do kąpieli z porożemPrzed tym jak brać kąpiel z porożem należy otrzymać zgodę lekarza (jeśli w uzdrowisku trafiłaś nie do jego specjalizacji). Odroczyć zabiegi będą musiały pacjentki w ciąży, a także osoby z zaostrzeniem alergii.
Nie zaleca się kąpiel przy:
- nowotworach;
- gruźlicy;
- chorobach zakaźnych;
- nadciśnieniu tętniczym III stadium;
- świeżych złamaniach;
- rozległych uszkodzeniach skóry;
- niewydolności serca;
- migotaniu przedsionków;
- epilepsji;
- psychicznych odchyleniach.