Kąpiele błotne – zabiegi borowinowe poprzez relaks do zdrowia

kąpiele błotne

Leczenie borowiną (peloid) jest bardzo popularnym w medycynie rodzajem zabiegów, który pozwala pozbyć się całego wachlarza chorób przewlekłych, działając jako uzupełnienie terapii lekowej. Zastanówmy się, w czym pomocne kąpiele błotne i jakie rodzaje leczniczych borowin istnieją.

Rodzaje kąpieli błotnych

Pochodzenie peloidów klasyfikuje się następująco:

  1. Czarne siarczkowe – są iłami pochodzącymi ze słonej wody. Związków organicznych zawierają mało, ale są bogate w sole, w zależności od składu których kąpieli bywają sodowo-wapniowe, siarczano-chlorowe, itp. Zawierają przydatne dla organizmu lipoproteiny.
  2. Peloidy torfowe – powstały w skutek butwienia części roślinnych w środowisku wodnym nie mniej niż 40%. Zawierają substancje humusowe, warunkujące ich aktywność biologiczną, a także kationy amonowe, aniony chloru, szeroką gamę mikroelementów.
  3. Sapropelowe – mają szeroką gamę kolorów, tworzą się w stojącej wodzie, bogate w mikroelementy, charakteryzują się bardzo łagodnym działaniem na organizm.

Kąpiele borowe, wskazania i przeciwwskazania do których omówione poniżej, przede wszystkim mają ciepłe działanie. Takie zabiegi pomagają złagodzić ból, mają działanie rozsysające i przeciwzapalne, poprawiają ogólny tonus organizmu, normalizują czynności systemu hormonalnego. W warunkach domowych kąpiele błotne można zastąpić aplikacjami, które sugerują wpływ peloidów tylko na poszczególne partie ciała.

Wskazania do peloidoterapii

Szczególnie skuteczne są kąpiele błotne w leczeniu chorób układu mięśniowo-szkieletowego:

  • stawów;
  • reumatyzmu;
  • pozostałych obrażeń.

Dobry efekt leczenia peloidy dają przy zapaleniu kości i szpiku, chorobach ginekologicznych (w tym niepłodności), procesach pooperacyjnych, chorobach narządów moczowych u mężczyzn.

Borowina ma działanie ogólne na organizm i wpływa na układ nerwowy, ponieważ zabiegi są wskazane przy zapaleniu korzonków nerwowych, zapaleniu nerwów obwodowych, zapaleniu wielonerwowym.

kąpiele błotne przeciwwskazania

Przeciwwskazania do kąpieli błotnych

Warto zauważyć, że peloidoterapia powinna być przepisywana wyłącznie przez lekarza: on wskaże odpowiedni harmonogram zabiegów, opowie jak prawidłowo brać kąpiele błotne i upewni się, że one nie będą szkodliwe.

Leczenia borowiną nie wolno przeprowadzać w przypadku migotania przedsionków, obecności guzów, krwawień, gruźlicy, dławicy piersiowej, fizycznego wyczerpania organizmu. Kąpiele błotne, przeciwwskazania których dotyczą także kobiet w ciąży oraz pacjentów z podwyższoną temperaturą ciała, odbywają się tylko w fazie remisji, ale podczas zaostrzenia choroby takie zabiegi są nieakceptowane.

 
Powiązane artykuły:
Kąpiel z porożem jelenia – unikatowy zabieg leczniczy
Kąpiel z porożem jelenia – dosyć egzotyczna procedura szeroko używana we wschodniej medycynie dla odmładzania organizmu, walki ze znużeniem i leczenia spektrum chorób. O wskazaniach do kąpieli z porożem jelenia czytajcie w materiale.
Kąpiele naftalanowe – wskazania i przeciwwskazania
Nafta - przyrodniczy produkt, który jest przydatny i w medycynie. Naftalana - odmiana nafty, którą leczą od wielu chorób na kurortach Azerbejdżanu i Chorwacji. W artykule czytajcie komu są pokazane takie kąpieli i kiedy ich przyjęcie jest niedopuszczalne.
Prysznic cyrkulacyjny – lecznicze właściwości
Chcecie umocnić immunitet, sprawić się z bezsennością i polepszyć figurę? Opiszemy procedurę, która pomoże wam dosięgnąć przelanych celów. Otrzymajcie maksimum informacji o szwajcarskim prysznicu, jego właściwościach i korzyściach dla organizmu.
Fito-beczka cedrowa – niezawodny sposób na poprawę zdrowia
Cedrowe beczki, czy jak ich po innemu nazywają – fito-beczki – nowe słowo techniki. To miniaturowe sauny, które na życzenie można ustalać nawet w zwyczajnym mieszkaniu. Procedury w cedrowej beczce są bardzo pożyteczne.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty