Kąpiele naftalanowe – wskazania i przeciwwskazania

Naftalanowa ropa, której kopalnią jest miasto Naftalan w Azerbejdżanie jest biologiczną substancją o gęstej konsystencji, czarnym kolorze i o charakterystycznym zapachu. Kąpiele naftalanowe aktywnie są wykorzystywane w alternatywnej medycynie jako metoda leczenia wielu chorób, choć zabiegi należy przeprowadzać z rozwagą, aby toksyczne właściwości ropy naftowej nie zaszkodziły organizmowi. Rozważmy wskazania i przeciwwskazania do kąpieli naftalanowej.
Leczenie naftalanem
Zabiegi lecznicze z ropą mają działanie rozszerzające naczynia krwionośne, przeciwzapalne, przeciwbólowe. Ropa naftalanowa działa przeciwbakteryjnie, leczy rany, chroni przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, pobudza wydzielanie hormonów kory nadnerczy. Kąpiel naftalanowa przyczynia się do zwiększenia liczby krwinek czerwonych i hemoglobiny. Leczenie ropy naftowej z tego złoża przedstawiono w przypadku niektórych chorób skóry:
- wyprysk;
- łojotok;
- atopowe zapalenie skóry;
- otarcie;
- pokrzywka;
- grzybica;
- skórne swędzenie;
- owrzodzenie;
- odleżyny.
Doskonale sprawdza się leczenie łuszczycy ropą naftalanową.
Zabiegi stosuje się przy nerwobólach, zapaleniu nerwów, rwie kulszowej, zakrzepowym zapaleniu żył, miażdżycy. Ropa spowalnia procesy krzepnięcia krwi.
Leczenie stawów ropą naftalanową okazuje się skuteczne, gdy są zdiagnozowane:
- międzykręgowa osteochondroza;
- zapalenie stawów;
- dna moczanowa;
- zmiany zwyrodnieniowe przy spondylozie;
- choroba wibracyjna;
- zapalenie stawów;
- reumatyzm;
- zespołu potraumatyczny.
Ropa pomaga przy chorobach układu rozrodczego: przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, adnexitis, niepłodność i brak miesiączki u kobiet.
Przeciwwskazania do kąpieli naftalanowej
Warto zauważyć, że ropę nakładają tylko na ograniczone obszary ciała (nie więcej niż 20% całej skóry) na maksymalnie pół godziny. Zazwyczaj kurs nie przekracza 20 zabiegów.
Kąpiele naftalanowe są przeciwwskazane osobom, które cierpią na:

- nadciśnienie tętnicze III stadium;
- gruźlicę;
- padaczkę;
- zawał;
- choroby krwi;
- zaburzenia psychiczne;
- choroby weneryczne.
Nie wolno przeprowadzać zabiegów jeżeli ma miejsce zaostrzenie jakiejkolwiek choroby. W takim przypadku należy poczekać do remisji. Niedopuszczalne są kąpiele w ciąży i przy obecności guzów, napadowym częstoskurczu komorowym i migotaniu przedsionków.